Revell Model ve Maketleri

Arkadaşlar ben bu hobiye başlamak istiyorum, yol yordam gösterirseniz çok mutlu olurum :slight_smile:

İlk önce alet edevat edinmen lazım. Benim kullandıklarım yan keski, bistüri (bu önemli), zımpara, birkaç tane fırça (detaylar için küçük, geniş yüzeyler için daha büyük fırça), fırça temizleyici sıvı, plastik için astar sprey (bu da önemli yoksa astarsız boyarsan boya tutmaz boyalar su bazı olduğu için boya akar gider, ayrıca spreyi maketinde denemeden önce maketi kopardığın çerçevenin bir kısmını kes spreyle plastiğin erimediğinden emin ol burası ÇOK önemli), ve elbet havadar bir oda gerekiyor mesela astarlama işlemini balkonda yapman gerekiyor çünkü zararlı, maketi boyama ve yapıştırma işlemini ise yine yaşamadığın bir odada yapman gerekiyor mesela yattığın oda olmaz. Yapıştırıcı ve boya kısmını fazla değinmiyorum sırf ucu iğne gibi diye Revell yapıştırıcı kullanıyorum, boya olarak da Revell veya Tamiya kullanabilirsin.

Şimdi geldik maket seçimine, ben öyle ufak maket sevmediğim için (dolma parmaklar ve titreyen eller :joy:) paraya kıyıp 1:35 tank maketleri yapıyorum. Ama ilk maketler için Level 2 Revell BF109 ve Spitfire maketlerini önerebilirim.

Yapılış kısmına ise zamanla kendi taktiklerini geliştirebilirsin yada internette hobi forumlarindan bilgi toplayabilirsin. Mesela uçağın gövdesi iniş takımı pervanesi filan var elimde ayrı ayrı. Önce belli şekle soktuğum kısımları astarlayıp boyayıp öyle yapıştırıyorum. Bazıları da bütün maketi bitirdikten sonra boyamayı yapar tamamen zevk meselesi. Fırça arka taraflara ulaşmıyor diye ben ayrı ayrı boyarım mesela.

Tabi çok yüzeysel geçtim konuları mesela boya-su karışımları hakkında anlatabileceğim fazla şey yok çünkü pek hakim değilim o konuya (3-4 damla damlatıp kürdanla karıştırıyorum). Umarım yardımcı olabilmişimdir :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Revell bazı maketlerinde boyayı da içinde veriyor. Benim aldığım BMW maketinde öyleydi boyalar ve fırça içinde geldi. Aldığım İnternet siteside yapıştırıcı göndermişti.

Peki malzeme ve maketler için önerebileceğiniz bir site var mı ?

Şu ana kadar sadece maketistan diye bir siteden sipariş verdim ama daha uygun fiyata satanlar muhakkak vardır bi araştırın derim ben fazla bakmadım o konuda

el aletlerini ve diger malzemeleri maket satan yerler genelde pahali satarlar. bu nedenle kullanacagin malzemeleri farkli yerlerden temin etmen daha ekonomik olur.

Olmaktan korktuğum yerdeyim boyama aşamasındayım. :exploding_head:

1 Beğeni

bu hangi markanin maketi,cok guzel bende bir tane edinmek istiyorum

guzel toplamissiniz govdeyi

Teşekkürler. Görseldeki model bu.

Kolay gelsin

1 Beğeni

Abi konuyu takip etmiyordum sonradan gördüm. Son halini merak ettim A330 un. Nasil gidiyor boyama bittimi?

Boyalar korkunç pahalı anca motorlara yetecek kadar boya var elimde ve biraz da korkuyorum açıkçası boya olayından. Temkinli ilerliyorum. :grinning:

1 Beğeni

Konu biraz hortladı :smiley: boya işinde kendimi geliştirmeye karar verdim bikaç ay önce yazdığım birşeyde de zaten boyaya hakim olmadığımı belirtmiştim.

Seneye üni sınavım var bende bilgisayarı topladım kilere kaldırdım. İlk 3 gün evde sıkılıp boya gerektirmeyen renkli plastikli apartman maketleri vardı evde bigün yaparım diye aldığım onları yaptım, artık HO scale (1/87) küçük bi mahallem var :smiley: evde çok güzel dekor oldular ahali de beğendi. Apartmanlar bitince çabuk bitsin diye 1/72 ölçek bi uçak buldum yapıştırma işleri bitti uçak süper, sıra geldi boyamaya. İlk önce evde bi kap buldum ufacık boya döktüm, denemelik boğaziçi kolonyası koydum boyanın yarısı kadar kabı boyadım filan hoşuma gitmedi ama limon kokulu 2 miligram boyam oldu, lavaboya döktüm. Eski usul kabın içince 2 damla döküp yapayım dedim öyle öyle bi şekilde maketi bitirdim ama zor boyanıyor akıp gidiyor özellikle siyah ve beyaz.

Dedim ben buna bi çözüm bulayım, internette baktım adam boya paleti kullanıyor ben de alayım dedim indim kırtasiyeye 3 buçuk liraya aldım bitane. Ama revell aqua boyayla nasıl kullansam diye düşünüyorum bu paleti, aynı şekilde kullanan biri varsa önerilerini yazabilir :slight_smile: