Prepar3D v4, v5 ve üzeri için ''Must Have Add-on'' Tavsiyeleri

Prepar3D v4, v5 ve gelecekte çıkacak daha üst versiyonlar için kullanılmasını şiddetle önerdiğiniz her türlü eklenti önerisini buraya yazabilirsiniz.

Ben başlayayım; Oyun çok çıplak olduğu için bayağı bir kategoride önereceğim;

[Dipnot: v5 için öneriyorum]

Uçak;

• PMDG 737NGXu
  • PMDG 777 (Güncellenen, yeni versiyonda EFB ve birkaç şey daha eklendi)
  • (Airbus cephesini bilmediğim için oradan öneremiyorum :))

Havalimanı ve Scenery;

• Taxi2Gate LTBA (eski ama hala kullanılabilecek kalitede bir havalimanı. Kurarken sorunlar oluyor fakat biraz uğraşla hallediliyor)
  • FlyTampa OMDB Rebooted v2 (ORBX’iniz olmasa bile tüm Dubai’yi sim’e ekleyen büyükçe bir scenery)
  • FlyTampa VHHX (1999’da kapatılan eski Hong Kong havalimanını sim’e ekler. Yine Dubai gibi o şehrin genelini de sim’e eklemiş olur. Hong Kong Kai Tak’ın eski efsanevi yaklaşmasını merak edenlere şiddetle önerilir)
  • JustSim’in Milas ve Antalya havalimanları. Milas gayet güzeldir. Antalya’yı bizzat oynamadım ama videolardan gördüğüm kadarıyla uçulur gibi.
  • ORBX ürünleri; Genel olarak sim’in her yerine etki eder, birkaç katman halinde çalışır. Hepsini kurduğunuzda güzel görüntüler elde edersiniz. Gece ışıklandırması var ki sormayın…
  • Taxi2Gate Munich; Münih Franz Josef Strauss havalimanını sim’e ekler.
  • SceneryTR tarafından yapılmış ücretsiz olup fena değil dediğim sceneryler; LTFJ Trabzon, LTFH Samsun Çarşamba, LTBR Bursa Yenişehir, Kocaeli Cengiz Topel, Balıkesir Koca Seyit, Çanakkale, Sinop
  • SceneryTR’nin ücretli scenery’leri; Esenboğa (çok güzeldir), Sabiha Gökçen (bu da çok güzeldir :))

Kamera;

• ChasePlane (Kameranın her şeyine müdahale etmenizi sağlar. Sarsıntı ayarından tutun da açılarına kadar. Genel olarak güzeldir daha bir eksiğini görmedik)

Diğer;

• RAAS; Runway alignment cart curt diye bir açılımı vardı fakat unuttum, bu şu işe yarar; Kokpitte piste girip çıkarken ve bazı diğer durumlarda bazı anonslar duyarız; Örneğin; on runway, three, five, left… gibi. Ya da yaklaşırken. Bu tarz identify ve uyarıları yapan sesli ikaz sistemini uçaklara getiren eklenti budur.
  • GSX; Ground Services X şeklinde bir açılımı vardır. Detaylı yer hizmetlerini sim’e getirir. Bir de Level 2’si vardır ki onda o getirdiği şeyler daha da detaylanır.

Şimdilik bu kadardı, güncellerim eklenti keşfettikçe :slight_smile: sağlıcakla kalın, önerileriniz oldukça buraya yazmayı unutmayın

4 Beğeni

Active sky :wink:

3 Beğeni

Keslinlikle Active Sky şart.

Airbus tarafında ise tek önerim elbette Fslabs SL 'dir.

2 Beğeni

Ben de biraz ekleme yapayım;

• Default bulutlardan kurtulmak için: Rex Enviroment force veya Sky Force 3D
  • Renkleri daha canlı&gerçekçi yapabilmek için: Reshade
  • Loadscreen esnasında zaman geri kaldığında onu eşitleyebilmek için: FsRealTime.
  • İlk 3 maddeden alakasız ama Inibuilds’ın Liveryleri ve Uçaklara yaptıkları texture paketleri

777 için İmmersion diyecektim ama v5 e güncellenmedi sanırım. O da güzel eklenti, daha deneyimleyemedik o ayrı :smiley:

Bulut konusunda Default’tan kastım TrueSky değil, yanlış anlaşılmasın :slight_smile:

1 Beğeni

FSLabs A321’i birkaç dakika deneme fırsatı buldum ve Boeing’ci olarak Airbus’ın kontrolünü pek anlayamamam dışında hiç bir sorun yoktu. Öğrenirsem güzel uçulur gibi duruyor :slight_smile:

En önde önerme sebebim FMC birebir. Uçuş tekniği zaten laf yok.

1 Beğeni