OMSI 2 - 30+ FPS Performans Rehberi

OMSI 2 30+FPS PERFORMANS REHBERİ

Yaklaşık 1 haftadır uyguladığım ve baya faydasını gördüğüm performans ayarlarını paylaşmak istedim. Tile yüklenmeleri evet yine bir gecikme yapıyor ama oyun genel olarak 30 fps bandının üzerinde geziyor.

Öncelikle şunu belirteyim ki Omsi işlemci isteyen bir zırva ve benim işlemcim çöp. Yani daha fazla fps almanız da muhtemel. Ekran kartına o kadar yük bindirmiyor.

Herşeyden önce taşdevrinden kalma bir simülasyon olduğu için 32bit açılıyor. Yani max 4gb ram kullanıyor (hadi 3 küsür diyelim). Bunun için ilk 4gb patch indirip exe’yi seçip ayarlamanız gerekiyor.

Kendim için konuşuyorum (amd fx işlemci kullanıyorum); overdrive veya bios ayarlarından işlemci çarpanlarını 21x yaptım (yaklaşık 4ghz veriyor). Isınma patlama çatlama olabilir. Ben sorumlu değilim.Bir de çarpan kilitli işlemcilerde bunu yapamıyorsunuz zaten. Hee en önemlisi amd’lerde turbo boost yalanını kapatın.

Burada bişey yok, takılın kafanıza göre.

Şu ikisini kapatın. Autosave’i kapattıysanız oyundan çıkarken kaydetmeyi unutmayın (gerçi bilmiyorum bende aynı yerde geliyor ama garanti olsun).
‘Reduced multithreading’ mevzu da tek core’a asılıyor yanlış anlamadıysam. Ona basınca performans ölüyor. Ama eski işlemcilerde iş yapıyormuş.
‘Load whole map at start’ mevzu anlaşıldığı gibi. Tüm mapi başta yüklüyor. Ram’inizi leş gibi yorar (32gb falan raminiz varsa bilmem). Ama tile yüklenirken beklemeler ortadan kalkar (arada höyt diye lag olması).

Şunları böyle yapın. Shadows açmayın; zaten ölü grafikleri var. Particle systems mevzu ise ıslak yolda lastiklerden sıçrayan su egzozdan çıkan duman vs. diye hatırlıyorum.
Diğerlerini aynısını yapın.
Hee Neighbour tiles count mühim. Onu 1 yapın. Yani 3x3’lük bi alan yüklenecek. Fazlası kasar raminiz azsa. Visibility distance de yaptığım gibi iyidir. Kısa yaparsanız trafik lambaları falan dibine gelince yüklenir.

Gelelim zurnanın zort dediği yere. Şu işaretleme dediğim yeri işaretlerseniz leş olan grafikleri iyice marioya çevirir (gta3 gibi olur).

Ayna çözünürlüğü ekranınız küçükse düşük olsun.

1024 mb yaptığım şey ne bilmiyorum. Ama yapınca iyi oldu.

‘Forced Refl. Economy Mode’ şeysi önemli; 80 fps’in altında sürekli açık olsun; 140dan sonra kapansın. Açık olduğunda fps e ciddi fayda ediyor. Aralığı dar tutarsanız geçişlerinde donuyor .d.d

‘Dynamic Tile Count Reduction’ yakınınızdaki tileları performansa göre azaltıp artırıyor. Sürekli 0 olsun. Yoksa bokunu çıkarıyor.

burada takılın kafanıza göre.

Bunu az tutun dediğim şey ai sayısı. Ne kadar çok ai o kadar çok işlemci. Tabi sıfırlarsanız yollar boş olur. Diğerleri keyfinize göre.

Daha da aklıma gelirse yazarım.

10 Beğeni