MSI GF65 Thin 9SD-005 laptop izlenimlerim

Merhabalar, uzun zamandır (1 haftadır) planladığım gibi laptop sipariş ettim bugün.

Aldığım cihaz bu:
https://www.hepsiburada.com/msi-gf65-thin-9sd-005xtr-intel-core-i5-9300h-8gb-512gb-ssd-gtx1660ti-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-p-HBV00000NROZ1?magaza=Hepsiburada

Alternatifleri:

• Dell g315 (core i7 9750h, 1660ti)
  • Monster Tulpar t19.1 (core i7 9750h, 1660ti)

Dell’i ısınma sorunundan dolayı tercih etmedim; yerli yabancı tartışmaların hepsinde hava çıkışlarının yanlış yerde olduğu, undervolt yapılması gerektiği söyleniyordu.

Monster’ı bilgi işlemdeki deneyimlerim neticesinde eledim. Office kullanırken bile elektrik süpürgesi gibi gürültülü çalışıyordu.

Deneyimlerimi bu başlık altında yazacağım.

3 Beğeni

hayırlı olsun bizim mevzu bu laptop gelince çözülecek merakla bekliyorum :sweat_smile::sweat_smile:

ssd olayını sonra da mı takacaksın?

Hayırlı uğurlu olsun :slight_smile:

halledicez o işi

teşekkürler :slight_smile:

Ets2 en yüksek ayarlarda min 130 - max 180 fps oynatıyor. 120hz ayarladım ama benim 27 inç 60hz emektardan çok fark sezemedim

hz farkından etkilenmemeniz şahsen şaşırttı, 144 hz monitöre geçen herkesten devasa farklar dinledim :slight_smile: acaba extra bir ayara falanmı ihtiyaç duyuyor, hani bu otomatik senkronize Gsync, Freesync muhabbeti yoksa monitörlerin hz farkımı bir etki yaratmadı (20 hz teknik olarak ne farkettirir oda meçhul)
Kafamda deli sorular :sweat_smile:

1 Beğeni

120 vs 144 de bu kadar fark edeceğini sanmıyordum fakat 60 vs 120 de çok daha kayda değer fark varmış, anlatılanlar doğruymuş meğer :sweat_smile:
O zaman @feelgood_inc in fark görememesinin tek sebebi kalıyor, gaming monitörlerle laptop ekranı arasında teknik bir fark var (belki panel, belki yenileme hızı vs) ??

Tabi biraz oldu fark 120hz’de ama inanılmaz dedirtecek bir fark olmadı. Viraj dönerken mesela çok hissettiriyor.

Bir de ısınma sorunu var biraz. Ultra ayarlarda performans modunda fps çok yüksek ancak gpu 80 dereceleri görüyor (genelde 78-83 arası). Bu durum rahatsız etti, diğer markaların emsal modelleri de aynı gibi görünüyor. Bunun için bi güç ayarı yaptım, 60-95 fps arasında gidip geliyor; gpu kullanımı %30 civarı, cpu %20lerde (bunlar yine en yüksek ayarlarda); bu ayarlarda sıcaklık idealde kalıyor (60 derecelerde).

Monster ve dell kullananlar ayarlara göre sıcaklık değerlerini yazarlarsa memnun olurum

Edit: Lenovo Legion Y540 (1660ti) cihaz ofiste var, aynı ayarlarda karşılaştıracağım

Hayırlı olsun güle güle kullan. Isınma sorunu gaming laptoplarda kroniktir, çoğu insan artık bu durumu normal karşılamaya başladı ancak belli ayarlamalar yapılarak olabilecek en uygun duruma indirilebilir, bununla alakalı makaleler vardır muhakkak.

Bir de yukarıda Hz ile alakalı yorumlar olmuş ben de ekleyeyim. Yıllardır 60 Hz monitörler kullandım ve bir anda 144 Hzye geçince cidden tuhaf geldi akıcılık vs. gayet şaşırttı. Fakat bu ekranlarda (laptoplarda da aynı olay var mıdır bilmiyorum) Ms değeri de var. Örneğin benimki 144Hz 1 Ms. Bu Ms zımbırtısı da tepkime süresi olarak biliniyor tabii Hz ile ne derece bağlantısı var bilgim yok ama bu da bir kriterdir.

2 Beğeni

Benzermiş aslında

Dün 8GB ddr4 2666 ram ekledim, gözle görülür farkı oluyor. 8gb ramle gelmesi tamamen ucuz olması için zaten

3 Beğeni

Ramin önemini anlamak istemeyenlere kapak olsun :smiley:

1 Beğeni

keşke 16gb + 16gb yapabilsem diyorum da kişisel bilgisayarım için fazla masraf. özellikle sanallaştırma için şart