Masaustu pc reboot

anakart msi h110m pro vd
hdd 2 tane var biri 250 gb biri 160
250 gb olaninda win 10 yuklu pcyi en son actigimda 15 gun olmustu simdi acaim dedim boyle bi hata ile karsilastim videolar izledim ama yapamadim reboot and select proper boot device
birde aklimda şu var bitane 250 gblik samsung wvo 860 miydi 850 mi ne olani alsan ne olur hız önemli deil de aklima şu takilda
ssd lerin ömrü varmış yani 9 senedir 250 gblik samsung kullandigim hdd gibi dayanmazmi oyunlari yukleyip acicam aradada bişeyler yuklerim vs

Aldigin hata Hard disk ten kaynaklaniyor. ya kablosu cikti yada bios ayarlarinda yasanan bir sorundan dolayi bu hatayi aliyorsun. Bios ayarlar da First Boot Device yazan kisimda windows yuklu olan hdd nin oldugununu dogrula. degilse onceligi ona ver…

almak istedigin ssd konusunda hiz onemli degil demissin. sen ssd olayini tam anlayamamissin anlasilan, ssd yi biz hiz icin aliyoruz. eger amacin arsivlik bir disk ise (foto -film -muzik ve oyun yuklu) ozaman hdd lerin orta seviye olanindan al…ayrica ssd lerin omru hdd lerden daha uzun olma olasiligi yuksek.normal kullanan biri icin bu deger 50 yila kadar cikabilir.

Ben 120GB ssd aldım bilgisayar çok hızlı oldu, güzel oldu valla, harddiski söktüm bana az alan yetiyor.

3 defa okudum anlamadım. Araya nokta virgül birşeyler serpiştir :smiley:
Anlık restart mı atıyor ne yapıyor tam olarak?

Sadece Windows’un yüklü olduğu diski seçmeni istiyor, yani @gampue abinin dediği gibi biostan öncelik ver yeterli. Ssd için zaten gerekli bilgilendirme yapılmış.

BIOS’a girip varsayılan ayarları geri yükle kaydet çık. Olmazsa bilgisayarı kapat fişini çek. 5 dakika sonra tak çalıştır. 15 gün boyunca fişe takılı mıydı bilgisayar?

youtubeye o sorunu yaz aynisi bende oluyor
ssdye gelicek olursak kingstonun kanalinda duymustum mesela ets yukledim surejli avip oynuyom omründen bir siknti olmuyor ama surekli oyun program vs yuklediginde omru bitiyomus yalanmi dio ne dio anlamadim siknti orada
ha bide start tusuna basiom anakartin adi yazio sonra o yazi cikio boota gir dio
birde oncelikli olarak sadece hdd secili
2. … var adini unuttym
bir hardisk daa var bende 160 gb
birde benim bildigim oncelikli olarak secicegin hddnin adi windows olmasi gerekmiyormu bende sadece hdd yaziyor
hadi diyelim windows yazmicak peki neden ikinci hddmin adi yazuyorda birincisinin adi yazmiyor hdd yaziyor kafa karistirici olabilir ama ne yapayim
format atsam internrtim yok modem yok evde bissurude guncelleme oyun vs indirmem gerekir ozama…

yazdigini anlamak icin gercektende 3-5 sefer okumak gerekiyor. bios ta hdd marka model yada seri numarasi ile yazacak yani windows diye belirtmeyecek, senin hangi diskte kurdugunu biliyor olman gerek, eger biosta hdd gorunmuyorsa. kasadan kablolarini kontrol et.

kabloda sikinti yok windows 250 gb hdd ye kurulu biostaki ayarlarda 250 gb yazmuyor ama diyer hdd gozukuyor 160 gb diye uefi hdd felan var

250 lik harddiski baska bir bilgisayara takip dene belkide arizalanmistir.