Hasret Kaldığımız Otobüs Simülasyonları ve Oyuncunun Aradığı Özellikler

SCS ilk tır simülasyonunu çıkardığından beri hepimiz “keşke birde otobüs simülasyonu olsaydı ne oynardık bee” demişizdir. Gerçekten hasret kaldık diyebiliriz. O kadar zaman geçmesine rağmen şöyle kaliteli diyebileceğimiz şirketler bu işe adım atmadı. Şehir içi otobüs oyunları var ama tatmin etmiyor kimseyi… Man Lion’s Coach sürmek istiyor oyuncu, Kassbohrer Setra sürmek istiyor oyuncu, Neoplan sürmek istiyor oyuncu, Travego & 0403 sürmek istiyor oyuncu… Mercedes citaro değil. Çok değil sadece birkaç ay önce Fernbus adıyla bir sözde şehirlerarası otobüs simülasyon oyunu yayınlandı. Oyunu alanların %90’ı Steam’e geri iadede bulundu. Optimizasyon denen birşey oyunda yok. Baştan savma iş yapmışlar. Şimdi aynı oyuna SCS eli değseydi tadından yenmezdi. SCS çok geç kaldı ve kalmaya devam ediyor şahsi fikrim ATS yerine Euro Coach Simulator gelseydi daha iyi olurdu. Yeterince amerikan tır simülasyonu çıkardı SCS. Çok oynamak isteyen Haulin indirsin. Ne gerek vardı ATS’ye? Yapsana onun yerine bize bi ECS kardeşim. Ben mecbur muyum ETS 2’ye otobüs modu indirip tır fizikleriyle otobüs sürmeye ha? Artık ciddi anlamda şu projeye başlanmalı ATS’nin acelesi yok. İlerde çıkacak olan Euro Coach Simulator için SCS’den oyuncuları olarak birkaç naçizane isteğimiz var.

  1. Kapı-açma kapama kesin olmalı. Oyun motoru elverişsiz ama olsun.
  2. Otobüsten inip gezebilelim, Hatta ve hatta otobüsün içerisinde de gezinebilelim. Bunun içinde oyun motoru elverişsiz.
  3. Oyunlarınıza bir Avrupa ülkesi olarak Türkiye’de dahil edilsin. (Harita olarak)
  4. Temsa otobüsleri oyunda yer alsın. Daha önce Bus Driver için yapmıştılar.
  5. Prism3D oyun motoru SCS ekibine eziyet ediyor. Bence biran önce oyun motorunda köklü reformlar yapmalılar. Herhangi bir oyuna yeni özellik ekleyene kadar canları çıkıyor.
  6. Teker patlama, hararet kaldırma vb. gibi gerçekçi özellikler oyuna eklenmeli.
  7. Otogarlar olmalı minibüs durağından yolcu almalayım mümkünse.
2 Beğeni

Hocam dediğin kolay bişey değil ne yazıkki oyunu bi oyun motoruna oturttukdan sonra lastik değişir gibi oyun motoru değiştiremezsin dediğiniz gibi oyun çoğu zaman motorun elverişsizliğine kurban gidiyor. Ayrıca ETS 2 ye mod indirip otobüs sürmek zorunda değilsiniz ki SCS de illa bi otobüs oyunu yapmak zorunda değil SCS nin tek yaptığı otobüs oyunu Bus Driver dı Genel olarak Tır üzerine çalışan ve Tırları daha iyi bilen ekipten çok farklı bir şey isterken önce biraz oturup düşünmek gerekiyor ne yazikki yapsınlar la olmuyor bu iş hele hele SCS artık lisanssız iş yapmıyor ECS çıkartıcaz diye 2 tane lisanslı otobüs mü sunsunlar FernBus gibi? ATS ninde sevilmemesinin en büyük sebeplerinden 4 Tane tır var 2 marka var… Dediğim gibi herşey bizim yapsınlar ya da onların yapalım demesiyle olmuyor Oyun motoruda Lisans ta aynı zamanda ETS ve ATS ile ilgilenmeleride ekibi yeteri kadar zorluyor… ETS ATS yi bırakıp ECS ye yoğunlaşsalarda bu sefer ETS ye laf atmaya başlayacak topluluk. Zaten ne olursa olsun insanları tatmin etmek zor hep daha fazlasını istiyor yok camı açalım yok sıgara içelim vs vs. Öyle bi oyun yapılsa diyelim Optimizasyonu FernBus tan çokta iyi olmaz… Ayrıntı detay ve kalite iyi özellikli pc gerektirir ne yazıkki…

3 Beğeni

Oyuncu topluluğu daima açtır ve doymaz bulduklarıyla … Hatta bazılari ileri derecede nankör oluyor malesef…evet gönül isterdiki yazdıklarınız olsun ama malesef ha diyince olmuyor . Zamanla inşallah … :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Euro Coach Simulator geliştiriliyor ve açıklanmayan çok ciddi adımlar var. Zaten burada hep bilgilendirdik. Yakında duyuruları gelmeye başlar.
Fernbus iyi kötü bir yola girdi düzelmeye başladı ve artık TML’ye çok ilgi var. İstediğiniz özelliklerin hepsini yapabilecek oyun motoruna sahipler.
SCS’den o istenilen özellikleri beklemek artık mantıksız. Alternatiflerin iyi olması gerek ama gördük ki tutkuyla gönülden sevenlerin geliştirdiği oyunlar farklı oluyor.
ECS’de çok devrimsel şeyler beklemesek de The Bus bile çıksa yine ECS yine ECS diyecekler…
İstenilenler çok basit özellikler sadece SCS’ye indekslenmiş durumdayız diğer oyunları görmüyoruz.
My Summer Car gibi bir efsane varken artık hiçbir firma umrumda değil.

2018 yılı otobüs simülasyonları açısından çok hareketli ve doyurucu olacak.

Fernbus Simulator, The BUS, Bus Simulator 18, Euro Coach Simulator, Lotus Simulator ve OMSI2

5 Beğeni

Blogda araştırma yaparken görmüştüm . Yapimi duran rodobus simulator mu ne vardı… Güzel gözüküyor halbuki… yazık oldu …

Şahsım adına konuşmak gerekirse otobüs simülasyonunda çok abartılı şeyler beklemiyorum. Tamam Fernbus mola verme olayı, otobüsün içinde gezinme, otobüsten inme ve dolaşma, bilet kontrolü ve interiorda bulunan tuşlara direk tıklama gibi özellikleriyle çok fazla ön plana çıkıyor. Bu özellikleriyle de oyuncuların birçok isteğini yerine getirmiş oldu. Ancak hem Aİ kalitesi, hem optimize sıkıntısı, hem kaplama kaliteleri, hem de trafikteki araçların davranışları olarak oldukça kötü… Neye göre kötü tabii ki ETS’ye göre kötü… ETS 2 ilk çıktığı zaman bu kadar kötü değildi. Şu anda zaten alanında tek… Ama ben otobüsten inmesem de olur… Otobüsün içerisinde dolaşmasam da olur. Ama çevre görüntüsü, grafik kalitesi ve oynanabilirlik açısından ben her zaman ECS’yi tercih edeceğim

4 Beğeni

2 ay sonra otobüsten insek keşke demeye başlarlar hocam hiç dert etme şuan herkes senin gibi diyor ECS çıkar nerde benim cam açmam nerde teker patlaması nerde otobüsü basıp kaldırma vs vs diye öterler dediğim gibi insanları doyurmak imkansız!

2 Beğeni

Tabii ki öyle olacak. Oyuncular her zaman daha fazlasını istemediği sürece sektör ve yapımlar gelişmez zaten… Ne dayarlarsa onu kabul edersek zaten bazı şeyler sabit kalır… Ancak ETS’de aks kaldırma gibi özellikler geldikçe otobüs indirme kaldırma gibi şeyler de gelebilir. Firma kimliğini yani SCS’nin ne yapabileceğini iyi bilmek lazım… Asla bir Fernbus olamaz oyun motoru farklı zaten, ama kalite olarak çok daha fazla ön plana çıkacağından eminim…

1 Beğeni

SCS’nin tek ihtiyacı olan şey zaman ve hiçkimse oturup bekleyecek kadar sabırlı değil ne yazıkki SCS istediği zaman bi şekilde yapar eder. Oyun motorunun engeline takılsa bile bi şekilde halleder o konuda hemfikirim. Biz istemesek bile SCS’nin kendine göre geliştirme planları var oyuzden durup durup şu niye yok bu nerde kaldı vs gibi şeyler yapmak mantıksız. SCS’nin oyunu çıkartıp sonra yüzüne bakmayan bi firma olmadığını biliyoruz oyuzden Oyuncular istemese bile daha fazlasını SCS yapıcaktır. Ne yazık ki şuan yapılan tek şey blogda Doubles konusunun altında SCS ye Range T nerde cam açma nerde lastik patlaması nerde o nerde bu nerde demeleri ki bunları gördükce ben çileden çıkıyorum çalışanların çıkmaması elde değil… Adamlar bize yeni bir özellik duyuruyor gidiyorlar hala sağa sola saldırıyorlar bu grupların en başında da şu kafadaki insanlar var TÜRKİYE DLC Sİ NERDE? Çok utanc verici ne yazık… Dediğim gibi kimse bişey istemese bile SCS bişeyler yapmaya devam edicek… Zaten şuan istenilen çoğu şey SCS tarafından araştırılmış zamanında yapılabilecekleri yapıyorlar olmadı bi yol bulmaya çalışıp öyle pes ediyorlar…

2 Beğeni

Simülasyonlarda yolcu iniş binislerde otobüsün sağ tarafı yere doğru yatıyor o özellik çok hoşuma gidiyor . :grin: