FS17 Doğrudan tohumlama hakkında sorum var

Arkadaşlar şimdi ben Pronto 9 DC adlı ekim makinesi aldım buda sabanlama ve sürme gerekmeden direkt ekim yapabiliyor. İlk oyuna başladığımda tarlamdan 11300 hasat almıştım normal saban, kultivatör ve ekim işlemi yaptım 3 işlem yani. Şimdi bu doğrudan ekim yapma makinesiyle ekim yaptım ama 10736 hasat aldım. Sabanlama gereksinimi açık konumda hep. Neden öncekine göre daha az hasat aldım?

Sabanlama olmayinca dusuyor verim bir de ilac durumu nasil? Sabandan sonra turp falan da ekilebiliyor yuzde otuz artiyor verimlilik
Kisaca kultivatorlu mibzerlerle daha az verim alinir ilac milac olaylari dikkatli yapilmali ve saban gereksinimi her uc hasatta bir aciksa o da etkilemistir kapatabilirsin
Ayrica fs19da sabanlama yapmadan da oynanabilecek yani kirec geliyor topraga atiyorsun beyaz oluyor farmcon bilgilerinde yazmistim

1 Beğeni

3 kez ilaçlama teki genelde ekimle beraber yapiliyor zaten diger 2 inden teki ekim yapmadan önce toprağa suni veya hayvansal gübre kullanımı olabilir digeride tohumlar filizlendikten sonra uygun oluyor 3 kez yapmis olup %90 civari hasar artisi sağlarsin sabanlamada yanliş değilsem %10 a hasat artisina tekabul ediyordu

2 Beğeni

Doğru oranlar bu şekilde.

1 Beğeni

Aynen senin veriminde dikkat ettiysen %10 civarı düşmüş buda sabanla pullukla sürmediğin için

2 Beğeni

O mibzer sabanlamadan kültivatör ile ekime hazırlamadan ekin ekilebilmesine olanak sağlıyor fakat sabanın yerini tutmuyor. Sorunda tam oalrak belirtildiği gibi burda.

1 Beğeni

Hocam senin o aradaki farkın sebebi ilac ve gübre etkenlerindrn dolayı. Her hasatta aynı ürünü alamıyorsun zaten 2-3 ton fark yaşanıyor aürekli.

1 Beğeni

Tamam o zaman sabanlama gereksinimini kaldırıyorum kapalı yapıcam. Ama ilaç olayı ne onu anlamadım, gübreleme yapıyorum onuda 1 e düşürdüm 1 kere yapıyorum yetiyor. İlaç olayını açıklarsanız sevinirim onu anlamadım :slight_smile:

Sprey tankıyla sıktığın var ya o ilaçlama işte. Diğeride serpme yöntemiyle attığın suni gübre oluyor.

1 Beğeni

oyunda farketmiyor onlar sadece secenek olarak verilmis tekiyle 3 etap ilaclama yaparsan gereksinimini karsilamis olursun ama 3 kez ilaclama yaparken topragi ekmeden önce ekim ile beraber mibzer gübre atiyorsa atmiyorsa pesinden 1 kere ve en sonda tohumlar filizlenince… Ama oyundaki Asil olay hasattan sonra topraği işlemeden önce hayvansal katı gübre ( BOK yani :smiley: ) sonrasında kultivatör ve sıvı gübre oda hayvansal tabi ki
en sonda suni gübre ekim ile beraber mibzer gübreleme özelligi varsa yada ekimden sonra spreyleme yada normal toz gübre seklnde değerlendirebilirsin. Oyunda eğitim bölümü var 2 sirada gübreleme ile ilgili herşeyi net sekilde anlatıyor zaten ve uygulamalı olarak sırasıylada yaptiriyor… gübrelemeyi 1 re düsürürsen sadece ekerken bile gübre atan mibzer kullansan iş tamam oluyor oda kolaya kaçma olayı ve başlangic icin iyidir hayvan isine girince 3 e cikarman ayri eglence katabilir oyuna

1 Beğeni

Ben 1 kere gübrelemeyi seçtim mibzerde gübre var 1 kere yapınca yetiyor. Ama şimdi yağ tohumu turpunu öğrendim turp ekince normal suni veya katı gübreye gerek kalmıyor dimi?

onla uğraşmaya değmez… zamanında bir kere ekmistim 3 kez mi yoksa 1 kere yerine mi geçiyor hatirlamiyorum…onu ekip bütüyüp kultivatör vurup gübre görevi görmesi icin zaman harcayacagina normal yoldan gübreleme daha mantıklı…

1 Beğeni

yag tohumu sanirim zamandan birsey kazandirmiyor ama gubreden ucuza mal oluyordu sanirim. bencede @iLyas_Kuzgun arkadasin dedigi gibi hic ugrasma.

1 Beğeni

Yağ turpu tamamen zaman kaybı ama gübrenin yarı fiyatı

1 Beğeni

Anladım arkadaşlar sağolun, 1 kerelik yaptım dediğiniz gibi zaman kaybı :slight_smile:

Yani zaman kaybı 3 kere gübrelemede de ürünün her evresinde 1 kere gübreleme yapılıyor

Bu konuyu hallettim arkadaşlar başka bir şey soracağım. Odunculuk için yerdeki odunları otomatik toplayan bi tane mod buldum ama pek memnun değilim, büyük bi odun taşıma römork var mı otomatik toplayan bildiğiniz?

Öyle bir mod vardı akşam eve gidince bakarım adını yazarım.

Timber runner Autoload Fs17 diye yaz orda karşınaa çıkıyor onlardan dene benim kullandıgım 8 metre lik tek sıra yükleyendi onu göremedim versiyon güncellemesiyle yenilikler eklediler sanırım…kullanışlı kolaydı… oynamayalıda çoookk oldu valla.

2 Beğeni

Aynen benim dediğim mod da o işte

1 Beğeni