Football Manager - Taktik & Transfer & Yardımlaşma

Bu alan Footbal Manager oyununa ayrılmıştır.

2 Beğeni

Futbolcularla muhatap olma, gotlerini kaldirma, artislik yapanı direk şutla. Benim tek taktigim budur. :sunglasses:

2 Beğeni

1 eya 2 defa diyalog kurduğun futbolcunun fahiş sözleşme istemesi ya da “Bana x takımdan teklif var, neden kabul etmediniz?” boyutuna giden kendini bilmezliği sonucu benim de çok fazla artistlik kaldıramadığım oluyor… Ancak tamamen kapıları kapatmamak lazım :smiley:

:rofl::joy: tam serefsizler ya

Neticelerini kaldırdın mı kulübü soymaya kalkarlar. Böyle beter durumlarda sözleşme yenilemesini futbol direktörü abimize devredersen seke seke kabul ediyor hıyarlar. :smiley: Ama dikkat futbol direktörü bazen saçma sapan serbest kalma maddeleri ekleyebilir ona mudahale edin. Oğuzhan ve Gökhan Töre’ye hiçbir zaman güvenmeyin :slight_smile: İstikrar kavramına tepki olarak doğmuşlar.

Bazen taktiksel değişiklikler yapmak zorunda kalabilirsin fena tepkiler alırsın ama direnmeli, vazgeçmemelisin :smiley:

Bazen de böyle zalım gruplara düşebilirsin. Yapman gereken tek şey tarihi mağlubiyetler almadan grup maçlarını tamamlamak :grin:

1 Beğeni

Oynayanlar ortaya dökülmeye başladı :smiley:

2 Beğeni

2018 çıkana kadar 2017ye bi veri güncellemesi yapıp oynamak isterseniz: Football Manager Data Update - Football Manager Transfer Update - Updated Database for FM22 - FM2022 - Football Manager 2022

Bir arkadaşım transfer veri güncellemesi yaptı ardından çok bilindik yardımcı antrenörler (Buvac gibi) ve genç futbolcular oyunda çıkmamaya başladı… Bu konuda dikkat etmek lazım…

Hocam bu grup nedir :slight_smile: 3. torbadan atletico geldi galiba :smiley: Ayrıca sözleşme görüşmelerini her zaman kendim yaparım… çünkü birkaç defa başıma geldi futbol direktörü beyefendi takımın en iyi 2 oyuncusuyla görüşmelerden sonuç alamadı ve 2 oyuncum serbest kaldı… Tabi ben o futbol direktörünün kariyerini bitirdim o da ayrı :smiley:

1 Beğeni

Bu veri güncellemesi fan yapımı eksikler veya hatalar olacaktır, ben kullandığım kadarıyla çok memnun kaldım. Uyarın için teşekkür ederim :slight_smile:

Ben Woking FC ile başlamıştım kariyere, 2 sene yönetimin istediğini sundum ve yeni kontrat önerdiler. Fakat sıkıntı şu, başlangıç maaş bütçesi 800k€ 'ydu, 2. sezon 730k€’ya düşürdüler, sonra 2. senenin sonunda gönderilecekleri gönderip genç bi kaç oyuncu almaya yeltendim açık bıraktığım 140k€’luk bütçeyi de iç ettiler, sonra yönetim ile kavga ettim kovuldum :smiley: - sezonun 2. haftası (nedendir bilmem -benim etkim yok-) Bolton teknik direktörünü kovdu, anlaştım orada işe başladım… Lig 2’de 2 yıldız (3 yıldız potansiyel) forvet ile orta sıra mücadelesi talep ettiler, tabi olmayacağı belli… Seni bize allah göndeerdi tabirli bir forvet buldum ve sezonu 5. bitirdim, play-off’larda Swansea’den kiralık sol bek ben buraya Lig 2 için gelmedim diyip 1vs21 yaptı :smiley:.

1 Beğeni

Tabi futbol direktörünün kaliteli olması gerektiğinin altını çizmeyi unuttum :slight_smile: Bahaneyle söyleyeyim teknik ekip çok önemli en iyileri toplamaya çalışın, itibarı düşük çok kaliteli adamlar var. Kaliteyi arttırıp antrenmanı onlara bırakmalı belirli bir süre sonra şahsen bunalıyordum bir sürü antrenmanla uğraşırken bir de antrenmanı beğenmeyenler çıkardı ortaya. En iyisi teknik ekibe bırakmak :slight_smile:

@Antes mali konularda sana katılıyorum yönetim adamı çileden çıkartır. Gerçi ben kavga etmedim 48 ay taksitli transferleri dayayıp 1-2 seneye başkanı koltuğundan ettim :smiley:

Sıkıntı şu, takımdan gönderilecek adamlar oluyor sene sonu, her oyuncuyu 5 sene oynasın diye almıyorsun sonuç olarak, ben 3 aylık kontrat önerip aldığım oyuncularda oldu. Bi yandan da gözcülere adam aratıyorum, keza takım küçük bütçe sınırlı alınacak insanın en iyisi (en iyi araştırılmış olması lazım). Dişimden tırnağımdan arttırdığım parayı gidip elimden almaları çok büyük sıkıntı oluyor. Gittim olayı basına sızdırdım bi de gelen adamlara, klübü kötüledim, klüp başkanı kedi eneği gibi ensemden tuttu :smiley:

Bu arada FM17 için hangi koçun kaç yıldız olduğunu hesaplamak isterseniz: https://www.passion4fm.com/football-manager-coaching-staff-star-rating/

2 Beğeni

basına öttün mü yerler adamı ustaa :smiley:

Ben kariyerime Fenerbahçe’de başlamıştım. Hasta bir Fenerbahçeli olmama rağmen çok kötü geçirdiğim 1.5 sezonun ardından istifa ettim. Çünkü takım hangi taktiği oturtmak istesen yetersiz kalıyordu. Kjaer dışında para edecek bir oyuncu yoktu ve transfer için en bütçe de oluşturamıyordum. Saçma sapan kiralık adamlar aldım birkaç tane. (Bunu sadece ben yapmadım. Advocaat bile yaptı. Bknz: Karavaev) Yaklaşık 4 ay işsiz kaldıktan sonra Marsilya’dan gelen teklifi kabul ettim.

Başkanın görüşmede sunduğu şartlar adeta bir proje takımı olma hayali gibi geldi bana… Orada çok mutlu ve başarılı 3 sezon geçirdim. Hatta ilk lig şampiyonluğumu son sezonda yaşadım. PSG hegemonyasını kırıp futbolun paradan ibaret olmadığı yüzlerine çarparcasına Fransız Devrimi niteliğinde bir şampiyonluk oldu. Ancak Şampiyonlar Ligi’nde oldukça zorlu bir grupta arka arkaya başarısız sonuçlar alınca işler tersine dönmeye başladı. Yıldız oyuncularla sözleşme yenileme görüşmelerinde yaşadığım bazı sorunlar da takım içerisinde huzursuzluklara neden olunca takım kontrolden çıkmaya başladı. 1 şampiyonluk herkesin kıçını kaldırdı anlayacağınız. Tabii biz de biraz Fatih Terim edasıyla oyunculara sert çıktık… Ardından sezon sonunda 2 yıldızı (Jonathan Tah ve Bazoer) bedavaya kaybetmiş ve ligi 6. sırada tamamlamış bulundum. En çok para edecek bu 2 oyuncunun kaybından sonra bendeki heyecan kayboldu. Ligi kaçıncı sırada bitirdiğim çok da önemli değildi ama kendimi bir anda boşlukta gibi hissederek büyük zevkle çalıştığım ve İkinci Fransız Devrimi diye nitelendirdiğim Marsilya’dan da istifa ettim.

2022 Dünya Kupası’nın başlamasına yaklaşık 5 ay kala Fransa Milli Takımı’ndan gelen teklifi kabul etmiştim. Tabi o sırada Marsilya’da çalışmaktaydım. Neyse uzatmayayım yıldızlar geçidi kadroya sahip olan Fransa Milli Takımı ile 2022 Dünya Kupası’nı final hariç çok zorlanmadan kazandık… Bu ana kadar kariyerimde sadece 1 Fransa Lig Şampiyonluğu vardı ikinci olarak Dünya Kupası eklendi. Böyle bir kariyeri ilk defa bu oyunda yaşadım :slight_smile: Dünya Kupası’nın hemen bitiminde Fransa Milli Takımı’ndan da istifa edip beklemeye başladım.

Sezonun başlamasına 1 ay kala çok takımdan teklif geldi ancak kabul etmedim. O sezonun devre arasında Manchester City takımından teklif geldi. Ligde 8. sıradalardı ve oyuncu açısından çok kötü durumdalardı. Düşünün ölmüş bitmiş Agüero ve Silva hala ilk 11’deydi… Başkanla görüşmemizde büyük bir transfer bütçesi istedim o da kabul etti. Sezonu 6. sırada bitirerek UEFA’ya kalabildik. O yaz kim var kim yok 3’e 5’e bakmadan sattım. Komple baştan bir oluşum içerisine girmem lazımdı. Toplamda satılan oyuncular da dahil 240 milyon euro bütçe oluştu. Premier Lig seviyesinde bir kadro oluşturarak sezona başladık. O sene UEFA Avrupa Ligi’ni kazandık. Geçen sezon da Şampiyonlar Ligi Şampiyonu olup Premier Lig Şampiyonluğu kazandık. Bu yıl hiç transfer yapmadan sezona başladım. Ama Premier Lig’in saçma sapan kuralları beni fazlasıyla zorlamaya başladı. En fazla 25 oyuncu kaydı, İngiltere’de yetişmiş 3 oyuncu ve en fazla 3 yabancı kuralı kadroyu oldukça fazla sınırlıyor. Bakalım yeni sezon neler getirecek. Ancak sezon sonu City macerama da sürpriz bir istifayla son verebilirim… Hadi hayırlısı…

NOT: Biraz uzun oldu kusura bakmayın)

2 Beğeni

Kaptan roman gibi okudum valla, devamı gelsin lütfen. Yaman kariyer yapmışsın delikanlı :rofl::joy:

Beğenmene sevindim hocam sağolasın… Çoğu zaman oynayamıyorum vakit darlığından dolayı… Ama başına bir kere oturduğum zaman da 4-5 saat yardırıyorum… Ara ara girmeye çalışacağım inşallah 3-4 sezon sonra nerede hangi pozisyonda olursak dilimiz döndüğünce yazarız inşallah…

1 Beğeni

FM18 ile ilgili ilk video?

bu adamlar her sene yok oyun motorunda değişiklik yaptık yok mekaniği değiştirdir yok şöyle yaptık yok böyle yaptık diyorlar ama her sene aynı oyun karşımıza çıkıyor… bu sene fiyat 120 tl olmuş o yüzden ben çok fazla alma taraftarı değilim…

playstone ve voidu`ya göz at orada daha ucuza bulursun sanırım birinde 98 diğerinde 95 TL. Enflasyonist bi ekonomik yapıda oyun fiyatlarının sabit kalmasını bekleyemezsin. Bence FM çok zamlanan bi oyun değil.

Durmaplay’i tavsiye ederim. Şahsen 17’nin Steam anahtarını ordan almıştım. Gayet hesaplı. İlerleyen zamanlarda 18 için de büyük indirim yaparlar.