Fernbus Coach Simulator - Ana Konu

Bu oyun bende var indirmedim indirme boyutu ne kdar acaba bilen abim veya kardeşim varsa söyleyebilir mi?

Modding Editor betası için 3.6 gb güncelleme geldi.

3 Beğeni

Güncellemeyi uyguladım,ancak bu editöre nasıl ulaşacağımı bilmiyorum.Aradım araştırdım da şuan için pek bir sonuca varamadım.Bu konuda bir bilgisi olan varmıdır ?

@22sercan Çıkar onun da kokusu yakında. Yabancı kaynaklarda araştır belki bulursun. :slight_smile:

tam sürümü çıkmadı betasına geliyor

Fernbus oynayanlar için bir önerim var.

Ne kadar sıkıntılı ve sorunlu bir çıkış yapmış olan bir oyun olsada,şehirlerarası otobüs simülasyonu olarak tek olduğundan bir çekiciliği bulunmakta.Oyunun optimizasyon gibi ana sorunu dışında aslında bir hikayesinin olmaması,rota seçip veya serbest şekilde oynama imkanı vermesi,kısacası bir çizgi üzerinde değilde oynayan takılsın kafasına göre mantığı birazda oyunu oynayanları sıkıyor olabilir.

Yukarıdaki yorumlarda da sürekli uzunyol gitmenin sıktığı ve şehiriçi otobüs simülatörlerinin daha çekici olduğu,Fernbus’un de şehiriçinde giderken zevk verdiği yazılmıştı.Bunlar tamamen oynayan veya gözlemleyen kişinin yorumudur ve birazda zevk meselesi.Sonuçta bir oyun.Oyun ama insanlar oynarkende şahsen kendimden örnek vermem gerekirse bir gerçekçilik veya gerçeğe yakın bir şey arıyor.Bir çoğumuzda bu konuda hemfikir.Zaten burada yapılan tartışmalar,yorumlar da daha iyisinin olması yönünde.Doğal olarak insanlar hikayesi ve sorunu büyük olan bu oyunda yapımcının söylemleriyle hep bir beklenti içine girdi.Benimde nacizane bir fikrim var bu konuda.Aşağıda bir özet geçiyorum;

Bu oyunu oynayanların hepsi şehirlerarası otobüs sektörünün içinden veya ucundan geçmiş olmayabilir.Bu sektörün mantığını bilmiyorda olabilir.Oyunu sonuçta sevdiği ve ilgi duyduğu için alıp oynuyor olabilir.Bende oyunu ilk aldığımda hikayesizliğinin yanına kendim hikaye katmıştım ama sonrasında devam etmedim.Sürekli her dönem oynayamadım.Ama şimdi bu oyuna renk kattığını düşündüğüm ve sizlere de önerim olan daha öncekinden farklı ve detaylı olarak geliştirdiğim tur listesi olayıdır.

Bilenlerimiz olacaktır,Türkiye şehirlerarası otobüs sektöründe bulunan şahıs veya firma aracı olsun özellikle büyük firmalarda belirli bir tur listesi ve planına göre hareket eder.Hangi arabanın saat kaçta nereden kalkacağı nereye gideceği bellidir.Araçla alakalı arıza v.b durum olmadığı sürece bu tur programına göre araç yoldadır.Bende Fernbus’e renk katmak adına kendim yazdığım tur çizelgemi sizlerle aşağıda paylaşıyorum.Çizelgede gerçekte de olduğu gibi bir sonraki sefer hep varış noktalarından başlamakta.En azından bu oyuna biraz olsun gerçekçilik katmakta.Ben daha önce yaptığım listede sadece güzergah yazıp hareket ediyordum.Bu sefer güzergahın dışında,tarih,sıra numarası,sefer kilometresi ve tamamlanma gibi eklemeler yaptım.Şahsen bu şekilde oyunun daha bir renkli olduğunu söylemek isterim.Daha profesyonel bir çalışma yapmak isteyenler bunu bilgisayarda hazırlayıp yazıcıdan çıktı alarak,sefer sayılarını artırarak ve hatta daha farklı eklemelerle de geliştirebilir.Bu sayede hem oyuna olan bakış açımız değişebilir ve oyundan zevk almayanlarda belirli bir düzenle oynarsa zevk alacağı düşüncesindeyim.

4 Beğeni

Hocam güzel olmuş. Güzel düşünce. Ben de bunu omsi’de uyguluyorum. Genellikle sabit hat çalışıyorum. Kendimce RP yapıyorum falan. Bunlar oyuna zevk katıyor.

1 Beğeni

İŞTE GERÇEK BİR SİMÜLASYON OYUNCUSU

Kaptan olay budur işte, hayal edeceksin oyuna keyif katacaksın. Bir simülasyoncu gerçeğe yaklaşabildiği kadar iyi simülasyoncudur.

Çoğu zaman ben de benzer şeyler yapmaya çalışıyorum, bazen navigasyonu kapatıyorum (meğersem bozukmuş da gideceğim yerde ancak serviste yaptırabilir mişim :smiley: ) 500 km tabelalar izlenerek gidilir, türlü salaklıklar :smiley:

Simülasyonlar bu saçma hayallerle çok güzel.

Bunlarda benden bonus :slight_smile:

2 Beğeni

TML yeni bir otobüsün ses kayıtlarına ilişkin fotoğraf paylaştı. Setra olduğu belirtiliyor.

VDL için henüz bir çalışma yok.

Yollar biter mi ?

TML Studio sanıyorum Fernbus için vites düşürdü.Oyunun tam güncellemesi bir türlü gelemedi. :frowning: Ayrıca yeni araçlar ekleneceği kadar merak ettiğim başka bir nokta yenilenen Lion’s Coach’un yani ülkemizde 2003 yılında Fortuna olarak tanıdığımız bu aracın yeni modelini de ilerleyen dönemde oyunda görebilecekmiyiz ? Eğer olurda yeni Lion’s Coach DLC olarak gelirse bu çok büyük bir ayıp olur.Zaten 1 otobüs ile çıkış yapmış bir oyun,mevcut çıkış yaptığı aracın yeni modelini de DLC olarak satarsa büyük ayıp olur.Gerçi benim gibi sürekli içeriden oynayanlar için yeni modelin aynalar dışında çokta bir esprisi olmayacak.Çünkü yeni Lion’s Coach’ta konsolda büyük ve bariz değişiklikler yok.

2 Beğeni

Yeni model doğal olarak ücretli DLC olur. :smiley: Bedava olmaz…

Sadece merakımdan soruyorum… Fernbus a ait bir ekran görüntüsü bölümü niye yok ? :upside_down_face:

olabilir de hikayeli vs. sefer açmak lazım çok oyuncu yok

Yine ses kayıtlarından fotoğraf paylaştılar. VDL otobüsüymüş güya…

1 Beğeni

fiyat performansı oalrak çok kötü ne zaman oyun düzelir o zaman alırım çok eksik var kabin ayarı koltuk ayarı herşey çok hoş ama eksik çok gerçekci bir ototbus surmuyor gıbısın robot gıbı gıdıyor otobus gerçekci olabılır biraz daha fps sorununu cozmezlerde pek tutulmaz söyleyim şimdiden

1.15 açık betasına gelen son güncelleme;

Performans iyileştirmeleri
Stereo ve 5.1 Surround ses için seçenek
Offroad hatası düzeltildi.
Essen, Dortmund, Duisburg ve Cologne arasındaki gidiş-geliş güzergahları düzeldi.
Stralsund şehrine giden ve gelen rotalar düzeltildi.
Neoplan Skyliner ışıkları düzeltildi.
Otobüsler üzerindeki eksik yağmur damlaları düzeltildi.
Otobüs kokpit kamerası pozisyonları güncellendi.
Tüm göstergelerin görünürlüğü iyileştirildi.
Harita yakınlaştırma davranışı iyileştirildi.
Birkaç hata daha düzeltildi.

-----Beta devam ediyor.----

Yen bir olay şu an yok. Yıl sonu Usedom adası gelecekti ve bu güncelleme bitecekti bekliyoruz. Dev Diary gelir mi göreceğiz.

Bazı oyunlar kötüdür arkadaşlar, çok kafa yormaya gerek yok. Otobüs alanında talep yok, talep olmayınca rekabet olmuyor. Rekabet olmayınca böyle yarak gibi oyunlar çıkıyor. Açın ETSyi keyfinize bakın

Bir gün gelecek ECS çıkacak. İşte o gün hep birlikte güneşe yürüyeceğiz.

1 Beğeni

Otobüs oyunlarına olan talep söyleminize katılamayacağım.İyi bir oyun olursa talep tabiki olacaktır.SCS bu işe tırla başladı.Bizimde çocukluk yaşlarımızda Hard Truck,King Of The Road yani hep kamyon,tır ağırlıklı oyunlar vardı.Bugün Euro Truck Simulator bu noktaya geldiyse bunun temeli daha önce piyasaya çıkmış bu oyunlarla atılmıştır.Peki otobüs oyununun da temeli özellikle hiç bir şehirlerarası konseptli otobüs oyunu yokken çıkmış olan Fernbus’te çok geç çıkmış olsada bir temel ve referans olabilir.En azından ortaya atılıpta içi bir türlü doldurulamayan ECS çıkana kadar tekel konumda güncellemelerle seyrine devam edecektir.Hepimiz iyi biliriz bazı şeyler zamana bağlıdır.Özellikle ülkemizdeki simülasyon oyuncu grubunun ECS’yi nasıl beklediğini forumda da görmemiz mümkün.Yalnız SCS için şuanda ETS 2 vitrin ve zirve noktasıdır.Kendi işimden bir örnek vermem gerekirse,ben bilgisayar teknik servisi olarak çalışıyorum.ETS 2 gerçekten öyle bir ilgi çekmiş olacakki gelen bilgisayara baktığımda sadece savaş oyunu veya strateji tarzı oyunlar oynayan birinin bilgisayarında bile ETS 2 'yi görünce açıkçası şaşırıyor,bir noktada da bunu SCS’nin başarısı olarak görüyorum.Sonuçta bu bir oyun ve herkes bizim gibi ilgisi olarak bu oyunu oynamayabilir.Oyunu hiç bilmeden oynayanlar da çok.Demekki oyun başarılı olmuşki oyuncuya verdiği belirli bir şeyler var.Sözün özü bir şeylerin temeli atılır,bazen bazı şeyler çabuk gelişebilir,bazen zaman alabilir.Ama en azından bir şeyin temelinin atılmış olması geleceğe dönük bir umut beslememize sebeptir diye düşünüyorum.

2 Beğeni