ETS2'ye Türkiye resmi olarak eklenir mi?

Konuş be kim tutar seni :joy:

2 Beğeni

Burasının amacı bu zaten, konuşmak. Herkes kendi fikrini yazmalı, yoksa amacına ulaşamaz burası.

2 Beğeni

Zor işler. Scs’nin Türkiye’yi ekleyene kadar yapacağı daha çok iş var. Bana kalırsa gelse bile en azından bi 2 yıl falan beklememiz gerek.

2 yıldan fazla… şimdilerde araya ecs ninde gireceğini düşünürsek…

5-6 yıl yazıp fazla da karamsar gözükmemek için 2 yıl dedim :sweat_smile:

1 Beğeni

Içim bir anda aydınlandı 2 diyince :joy:

1 Beğeni

@TheMumja bu konuyu acman iyi oldu . Bizim açımızdan önemli mevzulardan olmalı bence

2 Beğeni

Keşke 2 yıl olsa be hocam :smiley: Ben çoluğa çocuğa karıştıktan sonra gelir :smile:

2 Beğeni

Basitleştirilmiş birbirinin kopyası, kare çerçeve şeklinde yollardan oluşan şehirlerden bahsediyorsan baya gülünç. Fransa’nın sadece doğası güzel, benim beğendiğim kısım going to east dlc’sinde. Ha onu da neden beğeniyorum dağlık bölgelere önem verilmiş (iniş yokuşundan demiyorum). Bir Avrupa düşün ki DLC’siz tüm kavşaklar aynı, DLC’lerin de kendi içerisinde kavşakları aynı. Optimizasyon vs. konusunda ilkçağdan çıkmış olsa da OMSI’den örnek vereyim bir geçtiğin kavşağı ikinci kez geçmiyorsun. Promods’u oynatan başlıca etmen kavşakları ve yolları zaten, çevre düzenlemesi vs. onda da yok.

ATS’yi hariç tutuyorum; haritası Promods’dan da ETS default map’den de kat ve kat daha iyi.

Gelecekte belki çıkabilir ama yakın zamanda zor bence

1 Beğeni

Türkiye Haritası Gelmesi İçin Oyundaki Haritayı Büyütmeleri Lazım Diyorum

Çok düşük ihtimal. Öncelikle Bulgaristan, Romanya gibi arada kalan ülkelerin gelmesi gerektiği apaçık ortada.

Bana kalırsa Ets haritası resmi olarak Türkiye’ye gelmez, hatta mevcut doğu sınırından daha fazla ilerliyeceğini düşünmüyorum. Yapılsa bile beklenildiği gibi genel dokuyu yansıtan değil, uydurma basit bir yaklaşımla yapılır diye düşünüyorum.

Size yine oyun içinden dosyalar açısından durum nedir diye bir iki bilgi sunayım.

Oyundaki gördüğümüz world map harita base/material/ui/map içindeki map dds dosyası ve şu anki halinde türkiyenin sadece marmara bölgesini alacak vaziyette çizilmiş, ve yakınlaşma ile devreye giren aynı klasördeki map0,1,2,3 yani 4 adet dds dosyası ise biraz daha dar bir alanı içine alıyor ki bu da sol altta ispanyayı ortadan kesiyor ve bizim tarafta sağ altta yakınlaşma ile sadece marmaranın ucu kalıyor. Bir başka açıdan map4 dosyasından sonra sağa doğru devam edilebilecek bir mantık oluşturulmuş. Yani map0 avrupanın sol üstüne britanya adası tarafında kalıyor, map 1 ise onun altında map2 tekrar sağ üste , map3 de map2 nin altında şeklinde gidiyor. Yani oyunun genel altyapısından bir çıkarım olabilir mi tartışılır ama doğuya doğru bir ilerleme mümkün, açık kapı bu map0,1,2,3,4 ün sağa doğru devam ettirilebilir çizimi. Ana map ise değiştirilerek zoom faktörleri ayarlanarak basitçe yerleştirilebiliyor.

Oyunun içinde dosya veya data olarak türkiyeye özgü bir bilgi de yok, country listelerindeki kodlarda bahreyn bile var yani ordan bir çıkarım yapamayız.

Oyunun editor_data sındaki klavuz yol haritasında türkiyeyi doğu karedenizden adanaya doğru kesen dik çizginin ötesi koyulmamış. Yani mevcut planlamada en iyi ihtimalle marmara bölgesi ile kenar mahalle olabiliriz.

Şahsi fikrim oyunun satış rakamları olumlu anlamda etkili olabilir çünkü bunlar modcu değil ticari bakıyorlardır. Yalnız tek sıkıntı şu ki fransa dlc sini bir norveçli bile almak isteyebilirken, bir balkan-türkiye paketini orta yada batı avrupalı insanlar ister mi, bu da tartışılır. Yani mantık olarak mağaza çok az kişinin alacağı bir gömlek yerine çok kişinin alacağını düşündüğü gömleği üretir.

Gelelim promods mevzusuna, promods da halihazırda balkan bölgesi için çalışılıyor, yakında çok büyük ihtimal bulgaristanla sınıra dayanılacak. Halihazırda promods da bulgaristanın ruse şehri var fakat bildiğiniz gibi Türkiye kısmına çalışan Kazım Ayrancıoğlu forumda devam etmeyeceğini söylemiş, youtube sayfasında bir takım geliştirmeler denediğini görsem de ayrıntısını bilmiyorum. Belki burayı okursa bir açıklama yapabilir.

Oyuncular tabiyki bir bölgenin yada aracın oyuna resmi olarak gelmesini istiyor (range T rta tarafından mis gibi yapıldı mesela) fakat rusmap yada poland rebuild kalitesi ve ayrıntısında, yada detayı biraz düşürerek promodsun genel kalitesi klasında bir harita modu olsa hala Türkiye haritası beklenir mi, bunu da merak ediyorum.Türkiye için tatmin edici detaylı ve özenli bir Türkiye haritası ilerde sadece modcular tarafından yapılabilir. Fakat modelleme,giydirme,oyuna uyarlama ve oyun içi haritalama büyük bilgi birikimi ve zaman istiyor. Belki bu açıdan modların ücretli satışın daha seri yapılabileceği bir platform olsa (steam gibi) güzel bir harita moduna kavuşuruz.

1 Beğeni

Tamamını yapmazlar zaten ama olacaksa da Marmara olur sadece direk Balkan Map Expension şeklinde çıkartırlar. Ve oradaki birçok kaplama model tabela ve diğerleri her yerde kullanılır. Hem DLC olacağı için en az Fransa kalitesinde olacak.

ProMods’a gelirsek de o artık geleceği kesin artık. Ama Marmaya’ya kadar gelir o da, geri modculara kalacak. ProMods’ta tüm modeller hazır zaten.

TR sınırına geldiklerinde bizim haritanın çok aman aman olmayacağından ben de şüpheleniyorum ama yine de ileride mod yapımcııları yani 3. parti eklentilere imkan tanınması gerekir. Böyle olursa DLC ile satılacağından iyi bir harita hazırlanır. Bunun haricinde hiçbir umut yok. Özellikle ülkenin imajı da bazı konular da çok etkili oluyor. Pek iyiye gitmiyoruz.

Tabiki de eklenmez ki Balkanlardan önce eğer bir ekleme olacaksa Doğu Avrupa (Estonya, Letonya…) vs gelir. Birde SCS’nin hızını düşünürsek ölme eşeğim ölme!

şimdiden turkıye hartıasını dusunmeyın cunku daha gelmesı gereken cok sey var 2025 de anca gelir

2 yıla çıkacak diyen bi arkadaş vardı yukarıda. Nerde o kahin bulun onu :joy:

3 Beğeni

promods için birisi bana yardımcı olabilir mi? Türkiyeyi ekleyemiyorum. yksrsk da hata alıyorum.

Kesinlikle 2025 :smiley:
2 haftaya kalmaz geliyor

2 Beğeni