ETS2 Yakıt Tüketimi hakkında

Öncelikle merhabalar simülasyonpark üyeleri sizlerle yakıt tüketimi hakkında biraz konuşmak istiyorum.

• Bu sebeple yakıt tüketimini karşılaştırmak için gerçekçi yakıt tüketimi açık bir şekilde kendi çapımda ufak birkaç test yaptım.

Yeni Jenerasyon Scania R

R500 I6 13L 12 vites 31,5 l/100km alınan yol 338km 90km/h 20 ton
 R730 V8 16L 12 vites 34,2 l/100km alınan yol 338 km 90km/h 20 ton

MAN TGX

16.2L V8 680hp 33,5 l/100km ve 35,1 l/100km
 15.2L I6 640hp Euro6 27,8 l/100km alınan yol 906km

Not: MAN V8 için elimde yakıt tüketim verileri mevcut fakat eski kasada kilometre sayacı olmadığı için yaptığım yolu hatırlamıyorum.

Renault RangeT

13L I6 520hp 39,8 l/100km alınan yol 1547km
 28,4 l/100km alınan yol 742km 90km/h 16 ton
 21,1 l/100km alınan yol 218km 90km/h 17 ton

Not: Almış olduğum ekran görüntüleri eski olduğu için yüklerin ağırlıklarını ve ortalama hızımı hatırlamıyorum. Kullandığım araçları 12 vites tercih ediyorum farklı şanzıman seçeneklerinde veriler mutlaka değişecektir.

• Kendi çıkarımlarıma gelirsek yüksek hacimli motorlar rampada ve hızlanmada çok daha iyiler fakat yakıt tüketimleri birkaç puan daha fazla bunu da hacimlerine bağlıyorum. Düşük hacimde olan ve piyasada sıkça gördüğümüz motor seçenekleri rampalarda zorlanmaları ve zorlanma altındaki sesleri açısından gerçekçi oynamaya daha yatkınlar.

• Son olarak sizlerin de bu konu hakkındaki görüşlerinizi merak ediyorum.

• Sizce hangi motor seçenekleri daha verimli belirtirseniz sevinirim.

4 Beğeni

Ben en verimli yakıt tüketim kombinasyonunu hala bulamadım. (Range T için)

Araç çok fazla yakıyor ve tek depoyla en fazla 500-550 km yol gidebiliyorum. Hiç yoktan tek depoyla 850-900 gidebilmem gerekmiyor mu ?

1 Beğeni

Sürüş tarzının etkisi çok fazla bu yüzden yüksek hızlarda gitmemeye özen göster. Mümkün olduğunca hız sabitleyici ve retarder kullan ani fren yapmak yakıt ekonomisini olumsuz etkiliyor. Ayrıca tırı mümkün olduğunca maksimum tork aralığında tutmaya çalış. Hız sabitleyici ayarından hata payını kapat ben o şekilde kullanıyorum yokuş aşağı tırın yüksek hızlara çıkmasına olanak sağlıyor. Yokuş aşağı inerken de aracı mutlaka viteste tut çünkü yokuş aşağı inerken gaz vermiyor dolayısıyla tüketim sıfır litre oluyor.

Range T için ben 520hp motor ve 12 vites kombinasyonunu kullanıyorum. 90km/h sabitlediğim zaman ortalama 1150 devirde falan gidiyor ki bu da gayet ideal zaten tork aralığı 1100-1400. Son yaptığım teslimatta şansım biraz yaver gitti diyebiliriz 218 kilometrelik rotamın yaklaşık 180-190 kilometresi hafif yokuş aşağıydı 90 km/h 17 ton ile 21,1 l/100km ortalama yaptım.

Not: Gerçekçi yakıt tüketimin açık olsun

1 Beğeni

Çok teşekkürler, deneyeceğim.

Evet ani frenler yapan birisiyim. :smiley: :smiley:

1 Beğeni

Adamlar hız sınırı kaldırıp 120 giderse tabi yakar oyunu hakkını vererek oynamıyorlar yok sollama filan yok hız derse tabi olur 80 90 sabit gittse tm 80 sonra arac yan yatıyor hızlı gidince 70 60 gidince bile ben 75 filan gidiyor idael.

2 Beğeni

range 520 o kadar yakmaz 24 tonda 31 falan yaktığımı hatırlıyorum.Uzaktan kırmızı ışık gördüğünde gazı kes, yeşilin yanmasını bekle.Yine bir kavşağa ya da dönüşe yaklaşıyorsan önceden gaz kesmek işe yarayabilir.Rampa geldiği zaman hemen saldırma eğer çıkıştan sonra inişin olabileceğini tahmin ediyorsan çok yüklenme.Rampa çıkışı bitmeye yakın gazı tamamen sal.Rampa aşağı inerken vitesi boşa al.Eğer viteste bırakırsan araç inişte yeterince hız alamaz.Lastik pakedin yoksa michelin pakedini alabilirsin.Onda yakıt konusunda A sınıfı lastikleri seç.

Bu videodaki bazı tüyolar oyunda da işe yarıyor;)

3 Beğeni

Madem konu açıldı ben de yazayım. Şu 3-4 gündür Range-T ile 80 km sabit hızla 11.vitesten dahi düşmeden (yokuşta dahil) 2490 km yaptım. Dün baktığımda araç 100 km’de 30.2 litre yakıyor göstergede. Ve daha 2000 km daha çeyrek depoyla gideceğini de belirtiyor. Yük ağırlığı ise 15 - 25 ton arasında değişiyor yani tonajlı taşıyorum. Yokuşlarda dahi tonajlı olmasına rağmen araç 11.vitesten düşmüyor. Öyle olmasına rağmen de en fazla araç 32.0 gösteriyor. Yokuş aşağılarda ise sabitleyiciden çıkarıyorum 1 diş roterdar çekiyorum araç hızını koruyor. Trafik lambalarında da kırmızı yanarken uzaktan geliyorsam arabayı tam durdurmuyorum. 3 diş kademe retarder çekiyorum yeşil yanmadı mı da rolantiye bırakıyorum. Yani yakıt değerlerinin düşmesi için bunlar da göze alınabilecek şeylerdir. Dikkat edin.

1 Beğeni

800-900 km de çok yaktığının simgesidir. Ben 1 depoyla 2000 km’den aşağı yapmıyorum. İlla 2000 km yi geçer. :smiley: :smiley:

1 Beğeni

Haklısın, çok yaktığımda muhtemelen 100-110 km/h ile jet gitmişim. Şuan Range T kullanıyorum sakin kullanımda 28-30 litre arasında değişiyor rotaya bağlı olarak.

Bu arada yanlış düşünüyorsun yokuş aşağı vitesi boşa almak gereksiz yakıt yakmana sebep olur istersen bunu oyunda da test edebilirsin. Viteste gazı kesersen araç hızlanmaya devam eder fakat yakıt yakmaz anlık tüketim sıfır olur. Motor frenini kapatman gerekli eğer kapatmazsan aracı gazdan çektiğin anda fren yapmaya başlar.

Akıllı hız sabitleyici açıksa kapatmanı öneririm ben şuan o şekilde kullanıyorum. Akıllı hız sabitleme açık olduğunda yokuş aşağı araç hızlanmaya başladığı zaman hızı sabit tutmak için retarder açıyor. Kapalı olunca hız sabitleyici açık olsa bile gazı kesip süzülüyor sadece gerekli gördüğüm zamanlarda manuel olarak retarder kullanıyorum akıp gidiyor yokuşta :smiley:

Öyle yapıyorum zaten yani şoyle akıllı sabitleyiciyi kapalı kullanıyorum. Yokuş aşağıda hız sabitleyiciyi kapatıyorum bırakıyorum. Daha faydalı oluyor.

1 Beğeni

Yokuş aşağı bırakırken boşa alırsan 2.2 falan yakar ama inişte çok hız kazanacağı için rampa sonunda daha fazla gaz vermeden gitmeni sağlar.Eğer viteste bırakırsan yakıt 0.0 gösterir ama motor frenini kapatsan bile az miktarda doğal motor freni etkisi olur çünkü şanzıman diferansiyelin serbest hareketine etki eder ve aracın serbest süzülmesi yarı yarıya yavaşlar.Modern tırlarda ekonomik modda eğer yokuş aşşağı cc de iniyorsan araç kendi kendine vitesi boşa alır ve vites göstergesinde ‘‘E’’ diye bir işaret çıkar.Umarım oyuna da gelir bir gün.

2 Beğeni

İyi akşamlar. Ben Man TGA 18.480 kullanıyorum. 16 vites retarderli. Normal yollarda hızımı 88-89’a sabitleyip gidiyorum. Yokuş olan yollarda ise yolun eğimine göre 1 veya 2 kademe retarder çekiyorum. Yokuş yukarı yollarda ise yokuşa gelmeden aracı biraz hızlandırıp rampaya giriyorum. Aracın yakıt deposu 1100 L. Bir depo yaklaşık 2000-2500 KM arası gidiyor. Bu durumlarda %28-30 arası yakıyor. Bu arada konteyner dorsesi kullanıyorum ve 40Ft’lik konteyner 24-26 ton, 20Ft’lik konteyner ise 12-14 ton.

2 Beğeni