ETS2 - Düşük fps sorunu

Selamun aleyküm arkadaşlar hayırlı ramazanlar. sorunum şöyle ets 2 de ultra ayarlarda scaling’i 400 yapınca fps 40-45 arası oluyor ama scaling’i 200 yaparsam 60 fps oluyor. Ama şehire girince gene 45-50 arası oynuyor. İtalyada olaylar daha feci şehre girince 35 fps e kadar düşüyor. Gta V gibi bir oyunda bile ultra ayarlarda 60 fps alıyorsam bu oyunda niye böyle bir sorun oluyor?

Buda sistem özelliklerim
Operating System
Windows 10 Pro 64-bit
CPU
Intel Core i5 4690K @ 3.50GHz 36 °C
Haswell 22nm Technology
RAM
16,0GB Dual-Channel DDR3 @ 799MHz (11-11-11-28)
Motherboard
Gigabyte Technology Co. Ltd. Z97-D3H-CF (SOCKET 0) 36 °C
Graphics
SyncMaster (1920x1080@60Hz)
Intel HD Graphics 4600 (Gigabyte)
4096MB ATI AMD Radeon R9 380 Series (ASUStek Computer Inc) 51 °C
CrossFire Disabled
Storage
931GB Western Digital WDC WD1003FZEX-00MK2A0 (SATA ) 35 °C
223GB KINGSTON SHSS37A240G (SATA-3 (SSD)) 33 °C
Optical Drives
PHILIPS SPD3000CC USB Device
Audio
Realtek High Definition Audio

Bu oyunla alakali bir durum. herkes ayni sorunu yasiyor. ozellikle DLC ile gelen haritalarda. detay fazla oldugu icin sanirim.R9 380 unda yapacagi bisey yok

Farketmişsinizdir ki ana haritada bu sorunla ciddi anlamda karşılaşmıyorsunuzdur. Serhan abininde dediği gibi her gelen yeni içerikli ile beraber model , çevre kalitesi artıyor dolayısıyla optimizasyon sorunları ile karşılaşabiliyoruz. Normaldir :confused:

normal haritada gezerken 60 sabıt ancak italya sınırlarına gırınce 50 ye felan dusuyor ancak sehırlere gırerken bı anda dusmesı normal bı anda yuklendıgı ıcın yuksek kartlarda bıle sıkıntı yaratabılıyor sonucta oyun 2 gb her sey toplam 4.3 gb yanı bır oyundan cok daha fazlasını açmış oluyorsun birde yenı kasa scanıada fps cok dusuyor cunku modelleme kalıtesı cok ıyı oldugu ıcın fps dusuruyor ve kabın aksesuarları ve onların animasyonları gıbı gıbi seyler bunlar cok etkı edıyor fps konusuna bırde artık kablolar geldı onlarda fps dusuruyor

Cevaplarınız için sağolun. Peki bu oyunu Hdd den Ssd ye atsam fps yükselmez değilmi sadece yüklenme ekranı hızlanır doğrumu ? Ayrıca Dx11 gelince oyundaki bu fps sorunları gidermi ?

Dx11 gelince yüksek performanstaki bilgisayarların performans yükselmesini bir kenara bırakalım düşebileceği bir söyleniyor.

SSD’ye atma mevzusunda ise pek bir bilgim yok ama tahminimce dediginiz gibi olur. Tab2 bazı etkenlerde var . ( profilinizin yoğunluğu pc bileşenlerinin sağlığı vs.)

FPS’e modelden sonra en büyük etki modlar oluyor. Kullandığınız ağır bir mod varsa (harita , dorse paketi vb) FPS düşürebilir.

Evet modlarlada alakası var biliyorum fakat modsuzda denedim sonuç aynı

Bazen bizde bile saçmalıyor ama ekran kartının AMD olmasından kaynaklı sorunlar da var. Kullananlar çok uğraşarak bir şeyleri çözmeyi deniyor. DX11’in gelmesi bazı konularda fayda sağlayacak diye umuyoruz zaten bu gibi ekrana gelen varlıkları daha iyi işliyor. 400 ölçeklemede kullanmanıza gerek yok. Ama ben 200’de kullanıyorum iyi bir sistemin var 200 ölçeklemeyi ve yüksek ayarları hak ediyor. GTA V olayına hiç girmeyelim Rockstar gibi bir güçleri olsa ya da başka bir motorda bugünlere gelseydik çok daha güzel şeyler olabilirdi.

Yani bu oyunun 6 sene geçmesine rağmen halen optimizasyon sorununun olduğunu gösteriyor. Amd ekran kartlarında ne gibi sorun olabilir, veya bunun bir çözümü varmıdır biraz daha açarmısınız ?

SSD’ye kurup denedin mi az da olsa fark ediyor?

İş yerindeyim şu an eve gideyim denerim cevaplarınız için sağolun

Denedim bugün steami komple sildim, belgelerimdeki ets 2 dosyasını sildim sonra ssdiye kurdum steami oyunu açtım menü geçişlerinin hızı artmış onun dışında aynı ayrıca bu almanyanın yenilenmesine gülsemmi ağlasammı bilemedim çünkü tek 60 fps aldığım yer orası. Şimdi yeni kaplamalar geldiğine göre baya fps düşecek zaten rastgele yol olaylarıda var. Neyse yapacak bir şey yok inşaallah bu yeni ses motorundan sonra grafik motorunada bir el atarlar. Şu anlık tek umudum Dx11 ve Vulkan

1 Beğeni

Arkadaşlar, oyununda kasıp hızlanma yaşayan var mı? Oyunu %50 ölçekte ve ekran kartı olmadan oynamaktayım. FPS’im 25-30 iken 9’a, 8’e düşüp tekrar 25-30 olmakta. Ne yapabilirim bu konuda? Yardım eder misiniz?:thinking::thinking::thinking:

birşey yapamazsın ekran kartı almalısın… full grafik %400 ölçekde 32 den 9 10 a drop oluyor… salise lik olaylar şeklinde olabiliyor… nvidia kartı olanlar denetim masasından oyun için ayrıca sadece sadece güçlü olan kartı şeçerse bu droplar bi miktar daha azalıyor gibi geldi.

1 Beğeni

Gaming tarzı bir ekran kartı düşünüyorum. Fiyatları 500 veya 1000’in üzerinde olabiliyor. Gaming tarzı bir ekran kartı alma ihtimalim var.

1 Beğeni

Gaming ekran kartı kullanan var mı aranızda? Kullanan varsa nasıl? FPS yüksek oluyor mu? Eğer FPS yüksek ise Gaming ekran kartlarında, benim ETS2 için ideal olur.

Sistemin ne ve sistemine uygun kart almaya çalış bulabilirsen sistemini de yükseltmeyeceksen darbogaz a düşen kartada boşa para verme… gaming derken aldığın karta göre değişir ve sisteminin diğer parçalarıda bunu etkiler

1 Beğeni

Aynı sıkıntı bende var hd7850 yüksek ayarda oynuyorum ama bi zahmet kasssın eski ekran kartı 5senesi var yüzde 125 ölceklemede anca oynuyorum onun üstü kasıyor. Pc toplayacam ryzen 3.nesil bekliyorum