ETS 2 & ATS Seyir Defteri


#1

Bu konu altında her tülü simülasyon oyunuyla yapmış olduğunuz seferleri hikayeleştirip screenshotslarınızı da ekleyerek paylaşabilirsiniz.

Daha önce https://www.park.simulasyonturk.com/t/ets-2-screenshots-hikayeli/54 konusunda paylaşılan ve devam niteliği taşıyan hikayeleri de buraya bırakıyorum.

https://www.park.simulasyonturk.com/t/ets-2-screenshots-hikayeli/54/113?u=creedtr

https://www.park.simulasyonturk.com/t/ets-2-screenshots-hikayeli/54/115?u=creedtr

https://www.park.simulasyonturk.com/t/ets-2-screenshots-hikayeli/54/141?u=creedtr

https://www.park.simulasyonturk.com/t/ets-2-screenshots-hikayeli/54/145?u=creedtr

https://www.park.simulasyonturk.com/t/ets-2-screenshots-hikayeli/54/168?u=creedtr

Devamlarının gelmesi dileğiyle…


#2

Güzel bir düşünce olmuş bu :slight_smile: O zaman ilk olarak ben devam ettireyim hikayemi burada :slight_smile:

+++

Tırcılık yapıyoruz evet. Firma da Allah’a şükür bi büyüklüğe ulaştı ve farklı yatırımlar yapmak fikrini de bana aşıladı. Uzun otobüsçülük anım tabi ki hep aklımda. Türkiye’deki uzun süreli sektör araştırmasından sonra, en uygun olarak ÖHOda araç çalıştırmak geldi. Şu an Başaranlar’a ait Belen ÖHO’da çalışan Solaris U12 var.

Temaslarım sürüyor. Yakın zamanda da Belen için bir ilki yapmayı düşünüyorum, böylece sadece belediyenin körüklü araçların çalıştığı 721 ve 729 hatlarına da ÖHO’dan araç çalışabilir konuma gelecek :slight_smile: Artık o da biraz sürpriz kalsın :slight_smile:


#3

Şimdi buradan devam ediyoruz değil mi? Doğru anladım :smile: artık kafam karışmaya başladı çünkü


#4

olmadı şimdi :smiley: omsi2ye ayrı yer açmak lazım


#5

Şahsen bana fark etmez simuş bey :smiley: Hangisi kolayına geliyorsa ahalinin öyle olsun bence


#6

Aynen. Bizimkiler gibi uzun serileri buraya ama normal screenshotslar için gene normal konuya ufak hikayeler ekleyrek atıcaz :smiley:


#7

Son uzun yol seferimizi bitirdikten sonra şirket araçlarının kredi borçlarını kapatıp biraz olsun rahatladım. İzlanda’nın kuzey bölgelerinde bir sanayiye girerek aracın ön koruma demirlikleri söktürdüm. Fazlasıyla ağırlık yapıyor ve güzel Scania panjurunu kapatıyordu. Oturup işlerini bitmesini beklerken telaşlı bir abimiz aracı görür görmez hemen hızlıca geldi ve sahibinin ben olup olmadığını sordu. Bende aracın sahibi benim buyrun dedim. Kendisi İzlanda’da bir maden şirketinde çalışan olduğunu ve uzun süredir 6x2 bir araç aradıklarını fakat bulamadıklarını söyledi ve bana bir iş teklifinde bulundu. Doğrusunu söylemek gerekirse artık burada bulunmaktan yoruldum. Karlı yollar dağlar tepeler derken araçta iyice kötü bir hale geldi. İşi kabul ettim ve aracın işi bitikten sonra beraber şirkete gittik. Araç evraklarını vb şeyleri teslim ettikten sonra bir süre bekleyip yükümü aldım.

Hızlıca şirketin karlı yollarını aştıktan sonra kısmen de olsa düzlüğe kavuştuk. Yolda ilerlerken dev kayaların yola düştüğü bir yere denk geldik. Tek şeride indirilmiş yolda ışıklara uyarak karşıya sorunsuz bir geçiş yaptık. Camdan da işçilere kolay gelsin (İngilizce tabi) diye bağırmayı ihmal etmedik. Uzaklaşırken havalı kornamızı da çaldık…

Limana doğru yaklaşırken benzinliğe denk gelince bir daha bulamam diye karşı şeritteki benzinliğe zor da olsa geçiş yaparak yakıtımızı doldurduk. Biraz da atıştırmalık bir şeyler aldıktan sonra tekrar yola koyulduk.

Akşam saat 8 civarı limana vardık. Hemen boş bir yer bulup aracımızı çektik gerekli işlemleri yaptık ve yaklaşık 2 gün sürecek deniz yolculuğumuzun başlamasını bekledik. Bu sırada benzinlikten almış olduğum atıştırmalıkları yavaş yavaş yemeye başladım. Yol uzundu gıda ürünlerini aracımızın soğutucusunda saklamamız lazımdı.

Upuzun süren deniz maceramız bittikten sonra İskandinavya’ya ayak bastık. İndiğim şehirden 50km uzakta bulunan Frederikshavn şehrinin limanına varıp Göteborg’a geçiş yapmak üzere tekrar kısa bir deniz yolculuğu yaptık…

2 saat süren deniz yolculuğumuz bitince şirkete ne kadar mesafe kaldığını kontrol ettim. Yaklaşık 3 saat civarı yolum vardı. Aracı limandan çıkarıp tekrar yola koyduk. Gece şirkete vardığımızda şirketin patronu ile bir süre geç kaldığım konusunda tartışma yaşasak da en sonunda İzlanda’da bindiğim vapurun geç hareket ettiğini anlatabildim. Aracı park edeceğim alana sokarken biraz zorlansam da en sonunda patronun istediği yere park ettim. Dorseyi kupadan ayırıp irsaliyemi aldıktan sonra şirketimizin garajına doğru yola koyuldum. Yaklaşık 1 hafta süren İskandinavya’dan çıkıp İzlanda’ya gidip geri geldiğim seferin sonuna geldim. Bundan önceki çiçek ve bu ağır nakliye işi ile birlikte kasamıza iyi bir para koyup ayrıca kredilerin tamamını kapattık. Yakında yeni araçlarımızı filomuza katabiliriz inşallah.

Bir sonraki seferde görüşmek üzere :smile:


#8

Allah çok para verip yolundan azdırmasın. :joy:


#9

Daha benim araç dahil 3 aracız. Çoluk çocuk derken keyfe keder harcayacak para bile kalmıyor :smile: birkaç hafta öncesine kadar kredi batağında debeleniyorduk


#10

Buraları unuttunuz mu yazarlaaaarr! :smile:


#11
  1. seferi atıyom. Aynı zamanda pc yi sıfırladım oyunları indiriyom. Yazıcak vaktim olmadı daha :sweat_smile:

#12

https://www.park.simulasyonturk.com/t/ets-2-screenshots-hikayeli/54/145?u=creedtr
Hikayenin başı için :point_up_2::point_up_2:

Evet sevgili okurlar bildiğiniz gibi bir önceki hikayemizde istemeden de olsa kaçakçılık işine bulaşmıştık. O hafta polisler tarafından gözaltına alındım. Sorgu mahkeme falan derken bizim olayla ilgimizin olmadığı ortaya çıktı ve serbest kaldık. Daha öncede dediğim gibi bizim iki patronun içinde bulunduğu ufak çaplı bir uyuşturucu pazarı varmış. Bizde buna lojistik destek olmuş olduk istemeden. Mahmut’u soracak olursanız korkmayın onunda bir bağlantısı olmadığı Türkiye’den yapılan soruşturmayla ortaya çıktı. Neyse biz bu işlerden kendimizi sıyırdıktan sonra maceramıza kaldığımız yerden devam etmek istedik. İstedik fakat iş bulamıyorduk. Bir iki hafta sonrasında kaldığımız otel civarında bir şirketten zorda olsa iş almayı başardım.

Şans mı yoksa tesadüf mü orasına siz karar verin ama yine havuç çekicektik.

Dorseyi de alıp aracı tamirhaneye çektim. Önceki seferde yapmış olduğumuz ufak kazadan kalan ufak tefek hasarları onarım yola koyulduk. Açıkçası olanların şoku hala ikimizinde üzerindeydi o yüzden pek fazla anlatacak bir şeyim yok bu seferde sizlere. Yolda çekmiş olduğumuz fotoğrafları göstereceğim sizlere.

Helsinki’ye vardığımızda güzel bir şehir ve güzel bir yelkenli karşıladı bizi. Kısa bir feribot yolculuğundan sonra yola devam ettik.

Yolda ilerlerken çağımızın popüler simülasyon oyunu olan Euro Truck Simulator 2 nin reklamını gördük.

Çok yol almıştık ve biraz dinlenmemiz gerekiyordu artık. Bunun için otel aramaya koyulduk. Bu sırada şehrin göbeğindeki bir parkın yanından geçtik. Tabi buraya büyük araçların girmesi yasakmış sonradan gelen cezayla öğrenmiş olduk bunu.

Bir otel bulduk, yerleştik. uyuyup tekrar yola çıktık. Bu arada Pınar’la olan durumumuzda bir değişiklik olmadı. Sadece artık sohbet edebiliyorduk.Belkide ikimiz de bir birimize bir şansa daha vermiştik. Neyse… Yakıt almak için bir istasyona girdik. Çıkışında yol tıkandı. Neler oluyor diye inip yakından bakmaya gittim. Meğersem iki araç kaza yapmış onları bekliyormuşuz.

Yapacak bir şey yoktu araca döndüm tekrar. Beklerken denyo bir otobüs şöförü durduğum yerde geldi sol kapıma çarptı. Gel de deli olma…

Neyse adamla tartışmamak için önümde diğer kaza sonucu bekleyenleri sollayıp gittim. Devamında yol bizi bir barajın içinden geçirdi. Drone la fotoğraflar aldık.

Yolda biraz fazla oyalanmıştık sanırım. Yaptığım hesaba göre takom varış yerine yetmiyordu. Uyursam da işi yetiştiremeyecektim. Yapacak bir şey yoktu. Allah ne verdiyse basmaya başladım.

Gece yarısı gibi Rus sınırına ulaştık.

İki küçük kasabadan geçip 3 saat kala işi yetiştirmiştik.

Burada otel yoktu. Mecburen geceyi araçta geçirecektik. Bir akar-yakıt istasyonuna çektim aracı ve geceyi araçta geçirdik.

Ertesi gün araçtaki göçükleri yaptırmak için tamirhane buldum. Usta bizim Scania’ya talip çıktı. N’aplım N’edelim derken verdik aracı. Biz yayan kalmıştık. Neyse ki usta bize bir araç ayarladı da biz de biraz gezinip kendimize araç bulduk.

Kasabanın dışında bir Volvo galerisi bulduk. Bizim bütçeye uygun 4 serisi bir Scania vardı. Ve modifiyeliydi. O durumda fazla seçeneğimiz de yoktu zaten. Aldık aracı.

Bizim aracı alan usta Bmw’yi almaya geleceklerini söyledi. Biz de Yakınımızda bir şirkette çok uzun bir iş bulduk ve kabul ettik. Fazla seçeneğimiz yok zaten.

Süt taşıyacaktık. 59 saatlik mesafede, deniz aşırı bir yere ne sütüyse artık, anlamadım. Neyse fazla kurcalamadan yola çıktık. Bu seferde de pek fazla bir ley olmadı o yüzden yazacak pek fazla bir şeyim yok. Fotoğraflarla idare edeceksiniz.

Yol kenarında ağaçlarına altına çekip yemek yedik dinlendik.

Tekrar yola koyulduk. Bu bölgede yol yapım çalışmaları yoğundu.

Bir de viyadük çalışması vardı.

Bizim için bir sorun yoktu. Biraz sohbet biraz müzik biraz da iş verene durum bilgisiyle uzun yolculuğumuz sürdü.

Akşam olduğunda Gdansk’a varmıştık feribotla Karlskrona’ya gitmek için limana yanaştık.

Karlskrona’dan çıktık ve doğanın eşsiz güzellikleriyle yolculuğumuz sürdü.

Kendimi fazla kaptırdım galiba radara girmişim.

Göteborg’a doğru ilerlerken bir minibüsün kaza yaptığını gördük. Kenara çekip yardım ettik. Yapabilceğimizi yapıp tekrar hareket etmek içn yola koyulduğumuz sırada ben sağ şeride atarken kendimi sol şeritteki akıllı arkadaşım bir anda üstüme kırdı. Daha yeni aldığımız araç yine hasar almıştı.

Tutanaklarımızı tutup fotoğrafladıktan sonra devam ettik yolumuza.

Frederikshavn’a geçmek için Göteborg’a gelmiştik.

Frederikshavn’nın biraz dışında bir çiftlik gördük bir uğrayalım dedik.zaten biraz da dinlenmeye ihtiyacımız vardı.

Geri dönerken şanssızlık kupayı yoldan çıkardım ve toprağa oturdu. Önce biraz kendim uğraştım çıkarmaya ama çıkmadı. Son çare olarak çiftlik sahibinin traktörleriyle çekip çıkardık.

Tekrar koyulduk yollara.

Hirtshals limanına vardık. Güzel bir sahili vardı.

Ve artık son gemi yolculuğumuzun vakti gelmişti. Yaklaşık bir buçuk günlük yolculuğun ardından Törshavn’a vardık.

Küçük bir kasabayı andıran bu yerde ilerlerken çevre halkı bize bir şeyler ikram etmek istediler.

Bizim gideceğimiz yer daha tepedeydi ve dağı tırmanmaya başladık. Güzel manzaaralarla karşılaşrık. Denize bakarak ilerledik tünellerden geçtik en sonunda hedefimize ulaştık. Yükümüzü teslim edip kasabayı gezindik.


#14

Uzun zaman oldu bu defteri elime almayalı. Aradan geçen zamanda çok yol katettik. Artık yüzlerce aracı ve çalışanı olan, Avrupa’nın hemen her yerine yayılmış kocaman bir filo olduk. İşler büyüyünce yoğunluktan yazamadım ama geçen sabah değişik birşey oldu. Mailime gelen bir e-posta olayların gidişatını etkiledi.

Evet usta ve tecrübeli bir şoför olarak davete icabet ettim. Linköping’de beni bekleyen devasa bir kutu bekliyordu. Anlaştığımız şirketin çalışanlarından biri Almanya’dan lowbedle boş dönüyormuş, haberleştik. Benim ‘Yeni’ Scania R500 ü yükleyip yola koyulduk. Şirketin ana deposuna vardık benim aracı indirdik ben oradan dorsemi alacağım madene gittim. Dorse teknik ekibiyle beni bekliyordu zaten. Ama televizyoncuları görmek beni şaşırtmıştı açıkçası. Ufak bi’ uğraşın ardından dorseyi bağladık ve benim elime bir kayıt tutuşturdular. Prosedürlerle ilgiliymiş.

Kağıda göz attıktan sonra Kalmar’a doğru yola koyulduk. İlginç bir yolculuk oldu açıkçası. İlk defa eskort eşliğinde sefer atmıştım. Kavşak noktalarında bizi bekleyen polisler vs. çok hoşuma gitti. İlerleyen zamanlarda bu tip işlere önem vermeye çalışacağız, şirket olarak tabîki :smiley:

O zamana kadar kendinize iyi bakın… :wave:


#15

Bence sen bir yazar olmalısın.


#16

Sizin kız telefonu birakmaz mi? :slight_smile: Sarji felan bitmistir tirda cakmaklik var mi? :blush: :sunny:


#17

bursadan aldım yükümü fransa’ ya doğru gidiyorum yükümde kullanılmı ambalaj amlzemeseri
yolda kısa bir mola verelim dedik mağlum yol uzun karnımız acıktı bir yemek yiyip yola devam edeceğim kısmetse buda benim aracım vabis