ETS 2 - 1.50 Güncellemesi [Ana Konu]

evs’yi yapan elemanı işe alsalar ses konusu çözlür.

1 Beğeni

Gereksiz günahını almışız eski seslerin.Devirlenme ve gazı kesip devir düşerkenki seslere bir bakın.
Tünellere yankı sesi harici fmod yenilik getirmedi.

Birde şunu koyayım.:smiley:

10 Beğeni

Reis eyvallah öyle bi korkuttun ki tam sürüm gelene kadar bekleme kararı aldım :joy:

1 Beğeni

Sen de benim gibi open betayı mı bekliyordun :sweat_smile:

Betadayım zaten de Eugene NG çok hata var muhabbet öyle başladı sürmeme kararı aldım tam sürüme kadar :joy:

2021 diyor video, 2024’teyiz…

SCS neden MP3’ün sesinin içine MP4 sesini mixlemiş ki anlamadım uzun zamandır (videodaki 2021 kısmında duyabilirsiniz)

Yenisini bulamadım.:smiley:
Bu arada isviçre cidden mükemmel.Ats böylemi bilmiyorum ama Daha önce etsde bir bölgede yükseğe çıkma ve dağa tırmanma hissini veren bir yer yoktu.isviçrede dağın zirvesine çıktığınızda nerden çıktığınızı en aşağıları falan görebiliyorsunuz
Mont blanc ölçekten ötürü küçük kalmış bir o kesmedi.
Yalnız,Bu kadar yeni olunca italya ve fransa tarafına geçtiğinizde cidden fark oluyor.Yıllara yenilmişler torinonun kuzeyi ve mont blanc tarafı hariç.

2 Beğeni

Selçuk Abi, 2021’den 2024’e seslerde neler değişmiştir? Bize yansıyan çok bir şeyin değiştiğini düşünmüyorum. Sen ses ile ilgili departmanda değilsin biliyorum. Fakat seslerin durumu gündemde yok mu?

Bir çok araç için sesler güncellendi , yenilerinde zaten hiç problem yok. Ayrıca ses çok göreceli şeyler. Senin “gerçek” S500 sesi dediğin şeyi “Youtube’daki dandik kamera mikrofonu ile çekilen mi” yoksa gerçekten kullananın duyduğu mu, yoksa oyunun eskisine göre mi?

O yüzden ortada bir “gündem” yok. Herkes birbirini sesler için gazlıyor ortamlarda ama kimsenin şu ayarlara getir dediğini görmedim.

Misal ben F-max seslerini hiç değiştirmediğimiz halde, modu her güncellediğimizde birileri diyor ki, güncellemeyle ses bozuldu. Halbuki değiştirmedik tek bir dosyayı bile.

Herkesin anladığı şey farklı… Sesleri onlarca değişik ayarı var, kendi ayarını bulabilirsin bence. Herşeyi varsayılan ayarlara göre bırakırsan herşey senin zevkine göre olmayabilir.

10 Beğeni

Yanıtın için teşekkür ederim abi. O zaman şöyle söyleyeyim, beni ya da mikrofon kamerasıyla kaydedilen değil de olması gereken “gerçek” sesleri kastetmiştim.

Aracın dışında dışındaki sesleri, aracın içinde şoförün duyduğu sesleri olduğu gibi doğru şekilde duymak istiyoruz.

Anladığım kadarıyla şu anki haliyle kamyon motor sesleri, Scs açısından doğru olarak görülüyor ve herhangi bir problem görmüyorlar. Son cümle benim çıkarımım.

Çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim abi, Sevgiyle.

1 Beğeni

Valla alınan sesler sofor kabininden, çok değerli ekipmanlarla, onlarca kez alınıyor.

Ses departmanında veya onlar kadar deneyim ve bilgim veya kulağım olmadığı için de onların yaptığı işi ben iyi yada kötü diyemem.

Sadece şoförün kabininden duyduğu gibi duyup duymadığını eğer şoför değilsen sanıyorum sen de bilemezsin.

Dediğim gibi 100 tane ses ayarı var , bunlarla oynayarak aradığın tonu bulabilirsin.

4 Beğeni

Yeni eklenen sesler tamam ama eski araçların sesleri kötü. En eskileri yenilenmesede olur ama modeli güncel araçlara ses lazım. ETS 2 tarafında Volvo ve Mercedes eklenince sesleri yenilenmiş olur geriye Scania S/R ve Renault T kalıyor. ATS’de Mack Anthem, Western Star 49x/57, Freightliner Cascadia kalıyor geriye. Sesi güzel ama yenilenmediyse belki Kenworth W900’de var.

1 Beğeni

Hayatımda bir kez Mercedes Axor tırına binmiştim.Alçak, motora yakın bir kabin ve alt segment bir çekici olmasına rağmen hiç motor sesi duymadım.Diğer retarder, hava ,vs seslerini de duymadım.

3 Beğeni

Dediğiniz gibi kabin içinde en fazla turbo ıslığı duyuluyor. Yeni nesillerde yanında bile cok az geliyor ses.

1 Beğeni

Mesele interior’daki sesin volümü değil ki, sesler oyuna absürt uyarlanıyor. SCS’nin çok pahalı aletlerle kayıt aldığını söylüyorsunuz fakat EVR gibi mod yapımcıları da hemen hemen aynı cihazlarla kayıt alıyor. YouTube’da izlediğimiz çükübik (!) videoların gazıyla oyuncular burada şikayet etmiyor, oyuncular; SCS’nin sesleri oyuna rezalet bir şekilde, yani authentic olmayan şekilde aktardığını dile getiriyor. Siz bu oyuna “Simulator” diyorsanız, sesleri gerçekçi aktarmalısınız. Araç simülator oyunlarında en gerçekçi olmayan sesler şu an SCS’de. Onlarca EQ’dan geçirip sesi yapaylaştırılmamalı. Oyun sesleri gerçekçi değil maalesef bunu kabul edin, bu yorumu sizin deyiminizle YouTube’tan izlediğimiz videoların gazıyla yapmıyoruz, beynimizle yapıyoruz. Vicdanınızla cidden “Çalışmış olduğum SCS’nin yapmış olduğu oyun sesleri cidden inanılmaz gerçekçi!” diyebiliyor musunuz?

15 Beğeni

Radyo sesinin araç içinden geliyormuş gibi olması güzel olurdu , basları ve boğukluğu, city driver da vardı ve zevkli oluyordu müzik dinlemesi , o ambiyansı hissettiriyordu, tırlar da da güzel olabilir.

1 Beğeni

Çok güzel bir açıklama yapmışsın, gerçek hayatta da bu böyledir. Çalıştığın yeri veya yaptığın işi kötü bile olsa fanboymuş gibi savunursun bu her yerde böyledir. Ama kimse de gelip son çıkan araçlara laf ediyor mu sesleri konusunda tabi ki de hayır gayet güzel bir şekilde aktarılmış. Demek ki yapılabiliyor muymuş (tabi ki de) yapılabiliyormuş.

1 Beğeni

Selçuk abi bir şey soracağım. Oyun oynadığım esnada müzik açıkken spotify ya da youtube music de araç içi sürerken gaza bastığımda aracın gazın sesi müziğin sesini hafif kıstırıyor. bu fmod ses den dolayı mı yoksa bunun bir çözümü var mı?

Oyun disaridaki seslere karisamaz diye biliyorum.

1 Beğeni