El Emeği Göz Nuru Button Box'ım

Yarıyıl tatilini fırsat bilerek aklımdaki button box projesini bitirdim. Şimdilik birkaç sorunu var ama zamanla halledeceğim. SimHub desteğiyle birlikte çok iyi çalışıyor. İstenirse harici gamepad olarak tanıtıp o şekilde de kullanılabiliyor. Lehimle fazla uğraşmamak ve sonrasında sökeceğim zaman herhangi bir hasar oluşmaması için lehimsiz halletmeye çalıştım. Nasılsa alanım bol. Şimdilik nasıl yapılır tarzında bir yazı hazırlamadım. Sadece bloğumda yaparken başımdan neler geçti ne hatalar yaptım onu yazdığım bir yazı var: LCD Ekranlı Button Box Yaptım

Aşağı yukarı 300 lirayı buldu maliyeti. Saitek Side Panel almayı düşünüyordum aslında ama kendin yapınca tadı ayrı oluyor :smiley:

elektronik-cihaz-kutusu
Kullandığım kutu, eğimli elektronik kutu olarak aratırsanız bulabilirsiniz.

Başta çizdiğim şema ama projeyi yaparken birkaç değişiklik yaptım üzerinde.

En son bitmiş hali. LCD ekrana deneme amaçlı birkaç bilgi yazdırdım. Altındaki ekrana da saat girdim.

Delme işlemi yaparken kenarda mundar ettiğim bir proje kutusunun deliklerini düzeltip eski button box’ımdaki butonları buna aktardım. Bunun içinde USB Encoder var. Mode fonksiyonuyla birlikte 20 tuşa kadar tuş ataması yapılabiliyor.

Hesapladım şimdi.

Arduino Leonardo R3 - 70,00 ₺
4x20 LCD Ekran, Yeşil Üzerine Siyah - 55,34₺
Karakter LCD I2C/IIC Dönüştürücü Kartı - 7,96₺
Orta Boy Breadboard - 5,63₺
4 Digit Led Display Saat Modül TM1637 (Kırmızı) - 17,44₺
Missile Switch - Kapaklı On-Off Anahtar (2 Adet) - 46,94₺
KM103 Yuvarlak Yeşil Ledli Rocker Anahtar (2 Adet) - 6,9₺
KM103 Yuvarlak Kırmızı Ledli Rocker Anahtar (2 Adet) - 6,9₺
500K Potansiyometre - WH148 - 1,3₺
IC191 Plastik Kısa Buton - Yeşil (2 Adet) - 5,4₺
DC177 Kırmızı Push Buton (2 Adet) - 4,7₺
40 Pin Ayrılabilen Dişi-Erkek M-F Jumper Kablo-200 mm - 9,92₺
Siyah Potansiyometre Düğmesi (Mavi Başlı) - 1,3₺
IC139 3 Ayaklı Toggle Anahtar (4 Adet) - 11,84₺
IC184 Plastik Renkli Mantar Tip Buton (Sarı) - 7,82₺

Toplam maliyet - 259,39₺

Ben ekran modülleri de kullanacağım için Arduino tercih ettim. Önceden USB encoder ile de bir button box yapmıştım. Ekran veya farklı modül kullanmayacaksanız usb encoder ile de yapabilirsiniz. Arduino Leonardo yerine Pro Micro da kullanılabilir.

Arduino kartına gerekli kodları yüklemek için gereken program: https://www.simhubdash.com/
Bu programla isterseniz telefon, tablet veya ikinci ekranınızda dashboard da açabilirsiniz.

11 Beğeni

eline saglik, Arduino yukledigin yazilimida buraya eklermisin, maksat konu tam anlamiyla yerini bulsun.

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Biliniyordur diye eklememiştim. Ekledim şimdi yazıya da.

Tesekkur ederim, kisisel blogunuzdan konunun daha fazla detayini okudum, guzel calisma olmus.

1 Beğeni

Seri üretime geçip satış da vardı aklımda da. Bu işin şirket kurması var zaman ayırması var alet edavatı dizmesi var. Vazgeçtim şimdilik :smiley:

2 Beğeni

Ellerine sağlık dostum güzel emek harcamışsın, güzel sonuçlar çıkmış.

1 Beğeni

Bir tane button box yapmak istedim.devre kartını arduino leonardo r3 aldım galiba orjinal pahalı neticede.matrix kablolama yaptırdım ve yazılım attırdım bir elektronikçiye. kendi pc me button boxı takıyorum,tuş kontrolü yapıyorum tuşlar çalışıyor.ets2 ye girdiğimde kontrolcüden seçebiliyorum arduino leonardo diye fakat tuş atayacağım zaman tuşları atamıyor,tuşa boş basıyorum işlemiyor.yazılımdan hariç ne yüklemem gerekiyor 3 haftadır kafayı yedirdi bana.birde mouse kontrol edemiyorum hep aşşağı kayıyor kontrolcü kısmından kumanda seçerken.yardımcı olursanız sevinirim