Cafe Simülasyon - Sohbet, Muhabbet, Geyik, Gündem

prologue olan oyunlar demo mu oluyor arkadaşlar

oyunun konusunu kisaca anlatan bolume denir, yani bir bolum , bir gorev yada 1 saat falan oynatabilirler, sanirim eskiden demo diyorlardi simdi daha yakisikli bir isim buldular :slight_smile:

1 Beğeni

bilgilendirme için teşekkürler hocam

Bilgisayara ihtiyacı olan varsa bi baksın derim umarım bütçeye göre bişey bulabilirsiniz

https://www.webtekno.com/black-friday-1500-tl-alti-bilgisayar-laptop-h117798.html

3 Beğeni

hocam ironisine bu bende ciddiye alıp açtım ya :grinning_face_with_smiling_eyes:

1 Beğeni

Bolu tünelinde ve daha birçok tünelde ikaz, uyarı ve sinyalizasyon sistemi (elektromekanik sistemler) var ve inşaat ve ulaşım mühendislikleri tünel ve otoyol yönetmeliklerinde olması zorunludur diyor, fakat yeteri kadar aktif değil ya da zamanında görevli arkadaşlar bakmadı.

trafik ışığı olan levhaların kırmızı ve ok işaretli olan levhaların kırmızı renkli çarpı X işareti olmalıdır.

Artı tünel içine girildiğinde (eskiden var ama şimdi belli zamanlarda yapıyorlar örn tünel içinde farları yakınız, s.o.s yazan yerlerdeki telefonla iletişim kurunuz, çıkış işaretlerini takip edin, takip mesafenizi koruyun vs. vs derler.)

Videoda beyaz renkli 2. doblo takip mesafesini korumadı tünellerin belli bir hız sınırı var fakat bizimkiler hep bir uçma kaçma hevesi var.

Daha birçok kural tanımazlık ve ihmalkarlıklar zinciri söz konusu

KGM’nin Bolu Tüneli Elektromekanik sistemler hakkındaki pdf’si

2 Beğeni

Valla pdf yi açtım okumak için ama süslü püslü terimlerden sıkılıp bitiremedim yalan yok. İlk kaza olduktan dakikalar sonra bile arabalar o hızda geliyorsa o noktaya, bu elektromekanik, yapay zekâyla vs.vs. ile çalışan sistemlerin bir halt yemediği ortada benim gözümden. Sürücüler de sıfır hatayla sürmüyor tabi orası ayrı mevzu, onun için sokak aralarına bile bakmak yetiyor.
Kaza, afet vs. etkenleri geç içerde yavaş giden veya arıza yapan aracın bile koca bir otoyolu tıkayabileceği bu kritik noktada, tedbirleri tekrar gözden geçirmeleri şart. 16 yaşında biri vefat etmiş kazada akşam haberlerinde öğrendim :frowning:

4 Beğeni

1- Ya hız sınırını aştıkları için algılayamadı ya da bizim kullanılan sistemler genelde eski alman tip olduğu (90 veya 2000 küsür) için (tünelin bittiği zamanda takılan ve o dönemin modern olan sistemleri, artık yapay zekalı erken uyarı ve kayar yazılı uyarı ekranlarına gönderme vs. özelliği yok)

2- Orada çalışan ve kameraları sürekli kontrol etmesi gereken arkadaşlar bakamadı

3-Tünellerde nadiren buzlanma olur ama bolu gibi bir yerde uçaklarda kullanılan de-icing (yanlış yazdıysam havacı arkadaşlar düzeltsin :rofl: ) türevi solüsyon kullanılması gerekir (betonun ki ayrı asfaltın ayrıdır. {yola ve buza nüfuz etme anlamında})

4- Kayar tabela konulmalı

5- Her yıl tünele girmeden hemen kenarda karayolu çalışanlarının garajı var oradan 1-2 unimog veya cargoları çıkarıp 2 dk da tuz veya solüsyon atabilirlerdi hep beklerlerdi hayret.

Eski tünellerin ve otoyolların hatta eski şehirlerarası yolların sinyalize edilmesi (tıpkı demiryollarındaki gibi zorunlu olması gerekir) gerekirse yeniden düzenlenmeleri gerekir.

Dediklerinde sonuna kadar haklısın hocam. Bizim milleti aşırı hızdan korumak için varya heryere eds türevi radar gibi kameralı bir sistem koyacaksın millet maksimum 100- 120’i geçemesin tünellerde 80 kıvrımlı yollar ve viyadüklerde 70-80 olacak

Allah rahmet eylesin bende öğrendim gerçekten çok üzüldüm.

3 Beğeni

Yeni otoyolların tünel girişlerinde led tabelalar var mesela orta şerit kaza dikkat şeklinde uyarı oluyor bunları yapmak çok zor olmamalı eski tünellere. Özellikle Bolu ve Pozantı tünelleri gibi kritik tünellerde olması gerek diye düşünüyorum

6 Beğeni
4 Beğeni

o uçak nasıl öyle dik bir şekilde düşmüş, verilere göre aniden yükseklik kaybediyor.

4 Beğeni

https://youtube.com/shorts/TjDSwnpPjfU?feature=share
:+1:

2 Beğeni

Guzel aracmis :slight_smile: abone olmak gerek :slight_smile:

3 Beğeni

Serhan abinin kanalı :smile:

4 Beğeni

bu arada araci dagittim her parcasi bir yerde, sanirim en iyi zamanlarindaki bir videoydu bu. tabi videoyu burada benim haricimde birinin paylastigini gormek guzel :slight_smile:

5 Beğeni

3 Beğeni

:cowboy_hat_face:

9 Beğeni

damat da dolar 10 lira olacak diyenlere çok beklersiniz demişti durum malum :upside_down_face:

3 Beğeni

Bunu sepetleyecekler de yerine gelecek adam bulamıyorlar.

3 Beğeni

Hiç zannetmiyorum tam istedikleri gibi bi tip

1 Beğeni