Cafe Simülasyon - Sohbet, Muhabbet, Geyik, Gündem

İstanbul Havalimanı spotting alanı açılmış. Gidecek var mı? :slight_smile:

Şahsen yakında uğrarım diye planlıyorum bir de kışın gidilir, hayatımda hiç karlı havada operasyon görmedim maalesef… :pensive:

Site kapanmış direkt neden sizce?

6 Beğeni

Ben korona geçirdim, o yüzden beklemem lazım.

4 Beğeni

Geçmiş olsun hocam :pensive:

3 Beğeni

Yoldan geçerken ayak üstü gidemeyeceksem ne anlamı var değil mi? Yok izin yok şu yok bu adam öldürmeyeceğiz ya

2 Beğeni

Saolasın. Kısmetse sonbaharda aşı olurum.

1 Beğeni

spotçulara polisin karışması biz güvenliği sağlayamıyoruz demenin itirafıdır, spot kanallarını takip ediyorum adamlar yol kenarından yapıyor.

1 Beğeni

Her yerde tepeler var özel yerler var bazı havalimanlarında spotting delikleri bile var ama bize gelince hep bi endişe… Lokasyon piste yakın iyi eyvallah ama randevu mandevu cart curt uğraşılmaz ya… :confused:

Sırf bu izin sebebiyle gitme isteğim köreldi. Bi yakında giderim, bi de kış operasyonu (hiç görmediğim için) giderim. Onun dışında çok özel bir şey olmadıkça gereği yok gibi…

İlk okuduğumda havalimanının uzaklığıyla ilgili sandım… Hem o hem bu hiç çekilmez hale getirmiş yapılan yeri. Şimdi site de açılmıyor

Haydaaaaaa… Son kısmı okuyun;

Başvuru kotası dolmuştur. Bir sonraki haftanın başvuru sistemi yakın tarihte yeniden açıklanacaktır.

Yeterince uzakta olması yetmezmiş gibi bir de randevu kovalayacağız… Gitmeyelim diye her şey yapılmış resmen ::frowning:

sınav nasıldı gencler hedeflerinize ulaştınız mı :smiley:
image

15 Beğeni

bu daha ilk yarı :rofl:

ama ayt daha rahat keyifli geçer, 2019’da girmiştim ordan biliyorum

3 Beğeni

Mesafe kıyaslaması yaptım ve maalesef çok yakın durmuyor. :frowning:

Alttaki çizgi benim 2019 sonlarına doğru yaptığım illegal çekime en yakın pist (neden illegalse…)
Üstteki çizgi de spotter alanına en yakın pist

Bu da eski flyinn… :S

3 Beğeni

Çok sık gönderi atıyorum fakat şu teknolojinin 1997’den kalma olduğuna inanabilen var mı cidden? :astonished:

4 Beğeni

Dokunmatik ekranın 1973’te (cep telefonu ile aşağı yukarı aynı yıllar) CERN’de geliştirildiğini öğrendiğimden beri hiç birisi şaşırtmıyor :smiley:

2 Beğeni

LCD olmasada renkli dijital aviyonik sistemleri 80’lerin sonu 90’ların başından beri kullanılıyor hocam. :slight_smile:

2 Beğeni

1974’te üretimi başlayan A300 de bile bu kadar detaylı olmasa da ND ve PFD dijital, sadece altimetre analog. Bence ne varsa eskilerde var, 6 tane ekran fazla geliyor bazen :slight_smile: Kaliteli bir classic seri 737 olsa da uçsak Simülatörde :smiley:

3 Beğeni

Yok ekranları demiyorum, ILS, FMC, şu bu gibi karmaşık sistemlerden bahsediyordum aslında. Uçak kendinin her şeyinden haberdar resmen. Yangın çıksa yerine kadar haber veriyor, alçalıp yükseliyorsa FPM’ini biliyor. Ve tabiki sayamayacağım milyonlarca şey daha…

2 Beğeni

Tabii, 80’lerin sonunda bilgisayar sistemleri epeyi yaygınlaşmıştı. Sovyetler 80’lerin sonunda bilgisayar kontrolünde otonom şekilde uzaya çıkıp belirlenen piste inen uzay mekiği bile geliştirmişti. Uzaktan da olsa insan müdahalesi yoktu. :slight_smile:

2 Beğeni

Bu yorum youtube’daki bi konu anlatımı videosunun altında. Yorum 4 gün önce yapılmış. İşin ilginç yanı, tyt’de 13.soru videoda anlatılan konudan çıkmış. :thinking:

soru

6 Beğeni

artık tr’de böyle şeylere şaşıran var mı cidden? adamlar bunu artık o kadar çok yapıyorlar ki, alıştık toplum olarak…

6 Beğeni