Cafe Simülasyon - Sohbet, Muhabbet, Geyik, Gündem

Şu piyasada gariban arabası olmaktan çıktı maalesef :grimacing:

1 Beğeni

The Queen’s Gambit dizisinin final bölümünde Beth Harmon ve Vasily Borgov arasındaki final maçını anlatan güzel bir video

1 Beğeni

Adam haklı çıkıyor, geçen yaz yangılar bu kış sıcak yerleri vuran dondurucu soğuklar.

5 Beğeni

İçinde 2.5 milyon Türk ismi taşıyan Perseverance Mars’a indi.

4 Beğeni

Bizim olmadığımız masa yok

3 Beğeni

Yakında almayı düşündüğüm yeni sistem:
İşlemci: Intel i5 10600k veya 11600k veya i7 11700k veya i9 11900k (Hızları birbirine çok yakın)
Anakart: MSI MPG Z590 GAMING CARBON WIFI 5333MHz veya ROG Strix Z590-E Gaming WIFI 5333MHz
RAM: Corsair 32 GB 4000MHz Vengeance RGB PRO (Min. CL14 Olması Şartıyla)
Ekran Kartı: MSI GeForce RTX 3080 Gaming X TRIO 10G GDRR6X
SSD: Samsung 1TB 980 PRO PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD (7000MB Okuma/5000 MB Yazma)
Sıvı Soğutma: Cooler Master MasterLiquid Lite 120mm veya 360mm
Kasa: Cooler Master Masterbox TD500 750W 80+ Bronze veya GamePower Warcry 750W 80+ Bronze
Sizin düşündüğünüz veya önerdiğiniz herhangi bir şey varsa dinlerim :slight_smile:

i9’a o kadar para vermek yerine, üzerine biraz daha koyup AMD Ryzen™9 5900X Alabilirsin. Oyunlarda ve çoklu işlemlerde işini fazlasıyla göreceğine eminim. Bir de ekran kartı konusun da MSI değil de ‘‘GIGABYTE’’ AORUS serisi alabilirsin. Kesinlikle tavsiyemdir…

Kardeşim güzel düşünmüşsün ama bana önerdiğin işlemci benim şuan kullandığım işlemci ile aynı hızda üstelik 5900X alacağım sistemle ile uyumsuz olacaktır, ayrıca benim düşündüğüm işlemciler daha hızlı ve bir sonraki sistemler ile uyumlu çalışabilir.
Ekran kartlarına gelirsek gigabyte gibi markaya asla güvenmem çünkü asus veya msi gibi şirketler daha güvenilir ve onlar daha çok oyuncular için kartlar üretiyor(Benim düşüncem tabi). Yakın zamanda DDR5 RAM’ler geldiği zaman Intel’in yeni ailesi ile ve msi’ın yeni anakartları ile uyumlu çalışacak.
AMD’nin satışa sunacağı yeni ailesi bile en fazla 4.8’e kadar hız sunuyor. Intel 5’i geçiyor. Şuan ki sistem düşündüğüm gibi olabilir fakat Rocket, Alder ve Tiger Leake ailesini bekleyeceğim. Yine de yorumun için teşekkür ederim :slight_smile:

Amd tarafında (5900x) çekirdek sayısı daha fazla, video render veya yüksek çekirdek sayısı gerektiren işlemlerde farkını görürsün. Birde 14nm işlemciyi 120mm’lik sıvı soğutucuyla çalıştırıcam diye düşünmüyorsundur umarım.

Oyun tarafında Amd ile kıyaslamalara bakmanı öneririm.

Pcı-e 4.0 ve Smart Access memory gibi güzel özellikler de var amd tarafında.

Ghz hızında 5ghz demişsin de o bütün çekirdeklerde değil. 4.9 u geçemiyor tüm çekirdekler o da throttle’a girmediği zaman.

2 Beğeni

Bu bildirim kutusu iyice saçmalamaya başladı 20 gün önce gelen bildirimi tekrar atıyor.

1 Beğeni

Fjdsjajdndnfnfngngn

19 Beğeni

Ekran kartın da şu saatten sonra AORUS üstüne tanımam. Ayrıca Yazılım konusun da üstüne söylenecek söz yoktur diye düşünüyorum. MSI artık pek tercih edilmiyor ama AORUS ısı konusunda da sıkıntı çıkartmaz, Yazılım konusunda da…

1 Beğeni

Biliyorum fakat (oyun haricinde) render gerektiren programlar veya fazla çekirdek sayısı gerektiren işlemler yapmıyorum. Ayrıca sıvı soğutma her zaman daha iyidir farkı görebiliyorum 120 olması sadece bir düşünce :slight_smile:

Onunla ilgili yüzlerce videoya baktım emin olabilirsin hepsi farklı sistemler de ve farklı işlemciler deniyor ama şu bir gerçek bütün parçalar hangi sistemde denesen de dene hepsi farklı tepkiler verebilir.

Intel’in geçmemesinin nedeni yüksek hızda oluşabilecek bazı sorunları engellemek için ilk etapta geçmeyi düşünmediler ve yeni nesilde güvenlik çipi de olacak ama SAM konusunda haklısın :slight_smile:

Haklı olabilirsin fakat MSI gibi markanın Dragon Center yazılımı da bu konuda oldukça iyi belki de hiç bakmadın orasını bilemiyorum, ben kullanıyorum ve gayette memnunum :slight_smile:

@Betagamer022 ve @HasaN.T yorumlarınız ve önerileriniz için teşekkürler :slight_smile:

1 Beğeni

Ben teşekkür ederim karar yine senin kanaatinde ama almışken iyi birşey almış ol, çünkü mining muhabbetine piyasada kart da yok. intel işlemci olacaksa amd için de olur, 240 lık sıvı soğutucu imkan varsa 360lıkta olabilir. Afterburner tarzı uygulamalara bakmadan keyifli oyun oynamana katkısı olur. Bende biraz asus hastalığı var, aura yazılımını daha çok beğeniyorum. Mystic light’a kıyasla :slight_smile:

Ben her şeyi araştırıyorum almayı düşündüğüm markalar alanında çok iyiler :slight_smile:

NVIDIA bunun için önlem aldı bile.

Asus ve NVIDIA işbirliği ile ortaya çıkan 360Hz oyuncu ekranı da kafamı kurcalamıyor değil :slight_smile:

2 Beğeni

1 gönderiler var olan bir konu içinde birleştirildi: American Truck Simulator | Tavsiye Edilen Modlar

Güya teknik liseyi bilişim teknolojilerinde okudum ama şu bitcoin madenciliğiyle ekran kartı arasındaki ilişkiyi bir türlü çözemiyorum, ne alaka ekran kartıyla bitcoin?..

sanırım bitcoin nedir nasıl çalışır makalelerini okursanız anlarsınız. kendi bilgilerimle kısaca özetlemek gerekirse; bitcoin bloklarının işlenmesi için kullanılıyor. bir nevi bitcoin renderı ( teknoloji olarak alakası yok sadece örnek vermek için söyledim :smiley: )