Askeri Havacılık

Eurofighter Typhoon bunun en iyi örneği sanırım, zamanında teklif etmişlerdi.

2 Beğeni

Evet onun dışında saab gripen ya da Jas alabiliriz olmadi Dassault Rafale alabiliriz yakında Dassault yeni nesil uçak yapmayı planlıyor hem hepsi NATO için sorun olmaz

1 Beğeni

Bize teklif edilmedikçe artık bize hava aracı zor verirler :slight_smile: En iyisi yerli yapmak ama işte…

1 Beğeni

İskandinav ülkeleri ile pek bir problemimiz yok onun dışında İngiliz Bae systems dan uçak alabiliriz. G.kore Japonya ile aramız iyi belki Almanya’dan alabiliriz bilmiyorum. Yerli tfx projesi var zaten.

:disappointed_relieved:

3 Beğeni

Rus bakanlar ve gazeteler sürekli “Hava Savunma Sisteminde yeni partta anlaşmak üzereyiz” , “Su-35, Su-57 ortak üretim yapabiliriz” diye diye bizim milletle oynuyorlar. Ruslar da biliyor bize uçak satamayacaklarını ama bizim millet hemen atlıyor. O uçakları alıp kullanıp kullanamayacağımızı düşünmüyorlar. Aldık diyelim NATO’ya dahil edemediğimiz de NATO uçakları tarafından düşman uçak olarak görülecek. S-400 aldık şu an aktif edemedik veya bunu duyuramadık. Büyük ihtimalle elimizde patlayacak. Hala Rus uçağı sevdası devam ediyor :smile:

2 Beğeni

Satar satmasına da karşımızda müttefiklerin uyguladığı büyük ambargolarla karşılaşırız.

2 Beğeni

F-22’ye ait bir video

Norveç’e ait F-35 ler ile ABD’ye ait F-22 ler ile tatbikatta dog fight yapıyorlar :heart_eyes:

Gripen’ da tıpkı Doğu Bloğu uçakları gibi bizim için alternatif olabilecek seviyede değil. 24 adet Gripen ve Gripen için hazırlanacak olan altyapının parası ile neredeyse 60 tane F-16 alınır. Yani gereksiz bir masraf. Bizim şu an zaten ihtiyacımız çift motorlu, çevik bir uçak. Şartlara uygun, olası 2+1 alternatifimiz var. Ya Eurofighter ya da F-15. Veya bonus olarak; çift motorlu olmasa da, şu an çoktan teslim almış olmamız gereken F-35’ ler…

1 Beğeni

F4-E’lerin bile hala güncel sistemlerle kullanılabildiği bu günlerde bence de rusyaya dönmeye hiç gerek yok. Tamam, güzel uçak eyvallah fakat amerika zaten bu alanda ihtisaslı bir ülke. Daha bugün izlediğim bir videoda Emrah Safa Gürkan abimiz olayı çok güzel özetliyordu;

Amerika savaşa genel olarak uzak kaldığı için (okyanus ötesinden bahsediyoruz) düşmanı uzaktan vuracak güncel teknolojileri geliştirdi ve hep de parayı buna yatırıyor. Modern savaş uçaklarına geçildiğinde zaten dogfight kavramı pek kalmadı. Bu adamlar da uzaktan vurma konularında kendilerini bayağı geliştirdiler artık. 1958’deki f4’le şuan amraam falan atabiliyoruz mesela. Öyle bir üretiyorlar ki sürekli güncellenebiliyor yani geleceğe yarıtımı olan uçaklar bunlar.

Gönül ister kendi havacılık uzay sanayimizde bunlarla boy ölçüşebilecek bir modelimiz olsun ve hiç tercih etmek zorunda kalmayalım fakat şuan konumuz bu ikisi arasında dönüyor maalesef :frowning:

1 Beğeni

F-4 2020 de AIM-120 mevcut değil. Yetenekleri yok. Günümüzde artık elden çıkarılması gerekiyor modernize bir yere kadar. Sunuda unutmayın gittikçe uçuş, bakım masraflari artıyor.

1 Beğeni

Evet, bakım masrafları her zamanki gibi dezavantaj. Ve yine evet, AIM-120 atmıyor olabilir ben bir yerden duyduğumu söylüyorum belki de yalan sıkıldı fakat çoğu oyunda bu uçaklara ısı takibi yapan füzeler atanıyor. 60 küsür yıldır bir uçağı kullanabiliyorsak tamamen ihtiyaç kalmadığı noktaya kadar kullanılmaya devam edilmesi bence mantıklı olan. Eğer sırf eskidi diye atacak olursak 3 ayda bir telefon değiştiren asgari ücretli kişilerden farkı kalmaz ülkenin.

1 Beğeni

Sadece Almanya ve Yunanistan F-4leri aim-120 atabiliyor. Çöpe atalım demiyorum yerinin doldurulması şart. Zaten şuan hava kara görevlerde aktif olarak kullanılıyor fakat yarisi mezarda Eskişehir’de emekliliğin tadını çıkarıyorlar. Çok çok az F-4 kaldı şuan yakında tukenecekler. Kal olacaklar. Uçuş saatleri dolacak.

2 Beğeni

Neden sadece Almanya ve Yunanistan? Merakımdan soruyorum direkt uçağın üretimiyle mi ilgili (çünkü Türkiye de o ülkeler de FGR.2 olanlardan kullanıyor diye biliyorum) yoksa kendi teknolojileriyle mi başarıyorlar bunu?

1 Beğeni

Kendi yazılım sistemleri ile ilgili kısaca modernize etmişler kendilerince. Aviyonik vs.

2 Beğeni

Teşekkürler :slight_smile:

1 Beğeni

Şuan asla uçak alımı yapmayacaklar F-35 verilmesi haricinde bence’‘. Yani konuşmalar onu gösteriyor. Sadece arada gündeme gelen konu SU-35/SU-57 alımı üretimi gibi meseleler gözdağı vermek amacıyla F-35’i ver yoksa biz gerektiğinde doğu bloğuna’ da kayabiliriz şeklinde anlam taşımaktan öte olacağını düşünmüyorum. Sadece ama sadece tek tavsiyem kendime göre TCG-Anadolu’ nun hizmete girmesiyle İngiltere-İtalya ülkelerinden Harrier AV-8B kiralanması… Bu gemiyi tam mantığı ile kullanmayı öğrenmemiz gerekiyor ve ilk bu yönlü gemimiz olduğundan hazır olmaya yönelik en azından 1-2 adımı tamamlamış oluruz. Yoksa bu geminin çıkarma vs yapmasının önemi olduğu kadar üzerinde uçak taşımanın ne kadar önemli olduğunun herkes farkındadır. Bir diğer olasılık dışı şey ise F-18 Super Hornet kiralanması Ski-Jump ile gemiden kalkış yapılabilme yeteneğinin denenmesi. Harrier AV-8B ve F-35 Ski jump yapabildikleri gibi dikey iniş ve kalkış yapabiliyor gemi üzerine, ski-jump denenmesi ordu personeli için oldukça fazla kabiliyet de katabilir. Neden peki? Gündemde Hürjet’i tamamladıktan sonra Ski-Jump kullanarak veya tıpkı Dassault Rafale’ da olduğu gibi kanca sistemi ile gemiden fırlatmak olacaktır.(Medya ve yetkili hesaplardan böyle söylendi) Eğer gerçekten birçok problemi Hürjet’te aşıp, iniş takımları çok sağlam bir uçak yapabilirsek bize çok ama çok faydası olacak bu geminin. Yani gemiyi her konuda faal şekilde tutacak personel eğitiminin sağlanması… Bir diğer olasılık dışı şey SU-34 kiralanması, bu da tıpkı F-18 gibi kullanılarak gerekli eğitimin personele sağlanması olacaktır. Ama gelelim gerçeklere bize İngiltere-İtalya bu belki iyi ikili ilişkiler sonucunda varılabilen noktasında bir şeyler olabilir(Eurofighter veya Harrier) ama diğer 2 seçenek çok zor…
Genel hava kuvvetleri satın alımı söz konusu olacak ise eğer elbette çok zor durumda ve köşeye sıkıştırılmadıktan sonra Doğu veya İskandinav ülkelerinin uçaklarına yönelinmemeli. Eurofighter, belki bir yalan yapılıp( Dassault Rafale) F-15, F-16 modernizasyonu istemi( Block 30-40’ların hepsi Block 50+ ve üzeri olarak yükseltilmesi) ek olarak Block 70 Viper siparişi. Bunlar dışında herhangi bir kaçışımız yok taaaaa ki MMU’ yu üretip gerçekten faal şekilde envanterde tutana kadar… Bizim ülkemiz coğrafi konumu gereği Hürjet, Hürküş gibi uçaklarla korunamaz, korunmaz, yetmez… MİUS derseniz bana göre 2023 çok iyimser tarih o yıla kadar asla insansız tam otonom uçabilen bir savaş uçağı hazır hale getirilemez…
Şahsi fikirlerimdi umarım yanlış anlaşılmaya yol açmaz park sakinleri için… :slight_smile: Yoksa bende istiyorum F-35 gelsin niye istemiyim… güzel olur şöyle 2-3 bomba sallasak yunana (!) :smiley:

2 Beğeni

Amraam atabilme özelliği sadece F-4F ve F-4E AUP varyantlarında mevcut. Terminatör modernizasyonu tamamen kara taarruzu için yapılan bir modernizasyon.

Ayrıca kara taarruzu görevlerinde kullanıyor olsak da, hizmetten çekilmesi gereken tarih geldi hatta geçti bile. Gövdesi yıpranan bir uçağa ne kadar bakım yapılırsa yapılsın, gövdesi yıpranmış olarak kalmaya devam edecektir ve bu da hava kuvvetleri personeli için büyük bir risk.

1 Beğeni

Harrier subsonic bir uçak. Harrier’ ın yapabileceği neredeyse bütün görevleri TB-3 minimum düzeyde de olsa başarı ile yerine getirebilir. Harrier ile F-35 arasında teknolojik olarak dağlar kadar fark olduğundan zaten eğitim konusunda “bence” pek bir katkısı olmaz.
Super Hornet ve Hürjet için de şunları söyleyebilirim. Bu uçaklar 0 yükle gemiden rahatça makara desteği olmadan kalkabilir. Ancak TB-3’ ler için planlanan yakalama sisteminin donanma uçaklarını yakalayabilecek kadar kuvvetli olacağını sanmıyorum. Aynı şekilde TB-3’ e kalkışta ekstra hız vermesi için Ski-Jump’ ın önüne kurulması planlanan makaranın da Super Hornet veya Hürjet’ i fırlatabileceğini zannetmiyorum.
MIUS konusuna gelmem gerekirse de, MIUS hava üstünlüğü kaygısı ile geliştirilen bir platform değil. MIUS; Amerikalı muadili X-47 veya Rus muadili S-70 gibi “Strike” görevlerine uygun bir iha olacak. Yani en azından kesinleşen açıklamalardan benim çıkarımlarım bu şekilde.

1 Beğeni

Zaten şu anda Hava Kuvvetleri envanteri deki block 40lar block 50 aviyoniklerine sahip. JDAM atabilme özelliği vs.Hornete gelecek olursak o secenek pek gerçekçi değil ski jump yaparaK yüklü kalkamaz. Ayrıca Super Horneti ABD en yakın müttefiklerine veriyor. Harrier ise bakım maliyeti yuzunden değmez.

1 Beğeni