ARK: Survival Evolved | Ana Konu

Geçtiğimiz yılın Haziran ayında ön sparişe açılan oyun kısa bir süre sonra 29/08/2017 tarihinde satışa sunuldu.

Çıplak bir şekilde ARK adında esrarengiz bir adada oyuna erkek ya da kadın olarak başlıyoruz…

Adanın içeriği epey gizemli çünkü adada 3 adet ilk başlayanların ne olduğunu bilmediği tabiri caizse çağ dışı gözüken “Obeliskler” var… Bunlardan daha sonra bahsedeceğim.
Adada tamamen çıplak başladığımız için açlık soğuk ve hastalıkla cebelleşmemiz gerekiyor… Oyun crafting ve survive tarzlarını temel almakta ancak adada yalnız değiliz bizden başka kabileler ( ilkelinden tut günümüz teknolojisinden bile daha öteye gitmiş olabilen kabileler ) mevcut… Ayrıca ada halkını sürekli yok etmeye çalışan devasa dinazorları saymıyorum bile… Bu adanın ( Dünyanın ) dengesini sağlayan şeylerde başta bahsettiğim obeliskler

Bu obeliskler sadece dengeyi sağlamıyor ARK ların yani etrafında yaşayan ve yaşamını devam ettiren canlıların tipik karakterlerini de düzenliyor… Oyun sırasında bu obelisklerden birisine yaklaştığınızda eğer yeteri kadar gelişmiş ve donanımlıysanız Saldıracak olan Raptorlara karşı hazırlıklı olmasınız…

Trailerlarda da dikkatinizi çektiyse eğer kolumuzdaki bu taş gibi şey bizim adadaki yardımcımız diyebiliriz bunun sayesinde adada hangi konumda olduğumuzu ( kabilelerin konumlarını ) öğrenebiliyoruz.

Obelisklerin içine girip aklınızın ucuna dahi gelmeyecek yerlere ve maceralara atılabiliyoruz

Adadan ufak tefek bilgiler çıtlattık şimdide sıra dinozorlara geldi. Ada da yaklaşık 60 tür dinozor var kolaylıklarına göre ayrılmış olan obelisk yakınlarında toplanmış 60 farklı tür

En zor ve ölümcül olan kırmızı obeliskin yakınlarında T-Rexlerden Alfa T-rexlere bir çok devasa dinazor mevcut…

Mavi obelisk orta zorluk derecesinde ve zararsız dinozorların yanında sürekli avlanmak için sağa sola saldıran dinozorlarda mevcut

Yeşil obelisk ise muhtemelen adaya başlayacağınız ilk yer burada irili ufaklı pek çok saldırmayan tatlı tatlı dolanan dinozor mevcut… Ancak obeliske yaklaştıkca o barış dolu doğayı unutun çünkü genelde obelisk yakınlarında çoğu etcil ve yırtıcı dinozorların alfa ları bulunur…

Sürekli Alfa alfa diyip duruyorum ne mi bu alfa;

457px-ATRex

Normal Rex ten yaklaşık 5 kat daha güçlü ve dayanıklı bir seri katil… normallerinden ayırmamız için kırmızı renkli oluyorlar can barları ve isimleride oyunda kırmızı olarak gözükür…

450px-AlphaT-RexSize

Rex için konuşmuyorum ama oyundaki başka bir alfayı evcilleştirebilirseniz üzerine bir seyyar üs bile inşa etmek mümkün.

Su altında ise ap ayrı bir dünya sizi bekliyor Kırmızı obeliske yaklaştıkca devasa su altı canlıları sizlere eşlik ediyor…

Oyun ve hikayesi hakkında daha fazla bilgi almak için ;

Oyunun stem sürümünü satın almak için ;

Zaman ayırdığınız için teşekkürler…

4 Beğeni

Ark ile ilgili bol bol bilgi toplayıp video ve yazı arşivlerine baktıktan sonra oturdum oynamaya başladım… 7 saat kadar bir game play sürem oldu

Evcilleştirme sistemini denemek için ilk hayvanım buydu adı DDOS’un Twitch alemindeki adıdır DODİS…

Crafting sistemi okadar karışık ki kafam sadece eğer yapmaya bastı bunu bile zor yaptım :smiley:

Masumca yürüyordu yanına yaklaştıkca adım attıkca yer titriyor

Baya zor evcilleştiriliyor server ayarlarında tüm seçenekler var bunlarla ilgili ancak ben etliye sütlüye karışmam direk girerim diyorsanız bu kuşu evcilleştirmek 35-40 dakikanızı alıyor…

YÜRÜYEN UCAH

Bahsi geçen obelisklerin yanına en güvenli ulaşım aracı bu bunun daha büyükleride var ancak bulamadım üzerine base inşa edilebiliyor… ( Obelisklerin içine elde etmesi oldukca zor şeyleri koyup kapı açıp 3 zorluk derecesindeki ejderhalarla savaşabilir ve sanırım evcilleştirebiliyoruz) Ancak gelişmek çok zor özellikle metal işlemeyi öğrenmeye başladıktan sonra metal bulmak tamamen ölüm…

Aynı isimleri verebiliyormuşuz onuda öğrenmiş oldum…

2 Beğeni

Dinazorlar yakın zaman içinde ios ve android mobil platformlarına gelecekmiş. Güzel haber…

1 Beğeni

Oyuna dün 10 Gb lık bir güncelleme geldi. Güncellemede çok fazla şey değişmiş hatta oyun iyice detaylanmış diyebiliriz güncelleme için trailer ;

1. haziran mobil sürüm cıkışı.
1 Beğeni