Volvo kamyon tarihi


#1

Volvo markası 22 Haziran 1915 tarihi itibariyle resmi kayıtlara geçmiştir.
volvo’nun hikayesinin başladığı tarihten bir yıl kadar önce, svenska kullagerfabriken (sfk) otomotiv sanayinde üretici markaların bilyalar ve ilgili sistemler üzerinde olan müthiş potansiyelinin farkına vardı ve buna bağlı olarak ihtiyacı karşılayacak kaynaklar üzerinde fikirler oluşturmaya başladı. SKF hali hazırda, sven wingquist’in eşsiz küre biçimli bilya icadı sayesinde, konusunda dünya lideri bir üretici konumundaydı.

volvo adı nerden geliyor?
şirket yönetiminde çalışan, kelimeler ve yabancı dillerle arası iyi olan zeki bir yönetici, marka kullanımı üzerinde VOLVO ismini (büyük harfler ile) ortaya attı. başvuru ile ilgili hazırlanan kağıtlar SKF’den; 20 Şubat 1915 tarihinde stokholm’de bulunan royal isveç patent & kayıt ofisi’ne ab delmar & patent ofis’i aracılığı ile gönderildi.

“Volvere”; Latince’de “roll – yuvarlan” kelimesinin mastar hali. “Volvo” da “yuvarlanıyorum” demekti. İsim, basit, dahiyane ve şirketin genel çalışmaları ile güçlü sembolik bir bağlantıya sahipti. Bundan da öte, içerisinde R veya S harfleri yoktu. Bu dünyanın birçok bölgesinde telaffuz sorunları yaşanması konusunda minimum risk taşıyordu. SKF, o günlerde büyük bir ihracat şirketi olarak marka isminin değerini son derece iyi biliyordu.

volvo logosu nerden geliyor?
0
tarihi deger sahip logo aynı zamanda; içinde çaprazlamasına sağa doğru bir ok bulunan daire şekli - demir için kullanılan eski kimyasal sembol – logoya adapte edildi. bu şekil, batı kültüründe yer alan en eski ideogramlardan biriydi ve orijinal olarak aslında roma imparatorluğu zamanında mars gezegeni’ni simgelemek için kullanılıyordu. bu işaret, aynı dönemde romalılar’ın savaş tanrısı mars’a verdiği sembol ile aynıydı. Bu şekil, savaş malzemelerinin yapıldığı malzeme olan demiri ve savaşçılığın sembolü olan erkeksi yapıyı da tanımlaması açısından, zamanın en popüler işaretlerinden biriydi.
1
ilk komyon seri 1 (şubat 1928)
bu kamyon ilk çıktığında devrim yaratacak cinsten niteliklere sahipti.Zincir tahrikli akslardan,şaft ve diferansiyel elemanlarına kamyon olarak geçen ilk taşıttı.o kadar sağlamdı ki insanlar yasal yük kapasitesi olan 1500 kilogramın üç katına kadar yükleme yapıyorlardı.Ve ilk defa her yeri kapalı olan bir kabini vardı.
2
lv 71 serisi
Bu seri ahşap tekerleklerden çıkıp gerçekten sert bir makine olma konusunda önemli bir adımdı.O kadar çok tutuldu ki Volvo’u dünya pazarından önemli pay sahibi yaptı.Şöyle söylenebilir ki tekerleklere dağılan eşit yük dağılımı sayesinde gerçekten zamanı ileriye taşıyan bir makine oldu.
3
1940 savaş dönemi ve roundnose
savaşta uzun yıllar zor şartlarda hizmet verdi ve 1970’lere kadar volvo’nun en başarılı kamyonuydu.
4
titan
ilk turboşarjlı ve direkenjeksiyonlu dizel motorlara sahip kamyonlardandı.yeni nesil sistemlerin öncülerinden oldugu için titan cok bilinen bir modeldi.


f10-12 serisi
konfora yönelik ve insancıl ilk kamyonlardan.(saklama gözleri,geniş kabin ve yatak) tanıtıldıgı ilk günlerde italyan tır şöförü kabini görünce aglayıp volvoya teşekkür etmiştir. ( valla ben inanmamıştım ama volvo araba müzesini gezerken sordum dogru dediler ve fotografı gösterdiler)
6
90’lı yıllar ve fh12
Artık 90’lara gelindiğinde gerek üretim tekniklerinde olan ilerleme gerekse bilgisayar teknolojisinin varlığı kamyonculuğa farklı bir bakış açısı getirdi.Silindir başına dört valf üstten egzantirik mili gibi spor arabalarda olan teknoloji kamyonlara uygulanmaya başladı.