Süper Türk Canavarı (Anadol STC-16)


#1

anadol stc-16 ilk türk spor otomobili


Uretim yılları: 1974-1978 (1973-1975 olduğu da iddia edilir)
STC Super Touring Coupe veya halk arasında Süper Türk Canavarı

Bu arabalardan sadece 176 tane yapıldı. Iki tanesi hariç hepsi sari renge boyandı.

Bir dedikoduya göre Otosan’ın elinde kalan son 15 otomobil Ford D-1210 kamyon alanlara ya hediye ediliyordu yada muazzam indirimle satılıyordu.


1966 yılında üretilmeye başlanan Anadol A1’den sonra 1970’li yıllarda yerli bir spor otomobil üretme fikri o dönem Otosan’ın başında olan Erdoğan Gönül’e aittir. Hedefi Otosan’ın spor bir otomobili tasarlayıp üretebileceğini kanıtlamaktı.

Belçika Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi mezunu tasarımcı Eralp Noyan, uzun süreler Fransa, İtalya ve İngiltere’de, otomobil dizaynı yapan butik firmalarda çalışmıştı. 1969 yılında Otosan’da göreve başladı ve Erdoğan Gönül’ün istemiyle STC 16’nın tasarımını üstlendi. Çeşitli problemlerden dolayı STC-16 projesine veda eden Noyan, 6 ay sonra tekrar Otosan’a döner ve STC 16’nın ilk tasarımlarını elden geçirerek gerçek modeli ortaya çıkardı.
7
Mühendislik çalışmalarını Ekber Onuk, Günay Atuk, Kadri Nişel, Necdet Oral ve Zeki Diker yürütmüştür. STC-16 nın yaratıldığı o günleri STC 16’nın şasi tasarımı ve mekaniği aksamı üzerine çalışan Ekber Onuk anlatıyor: ‘‘Yüksek sayıda yapılması gerekmeyen bir otomobildi. Daha hafif yatırımlar gerekiyordu. Bu ekibin bir şey yaratabileceğini göstermek için akıllıca bir karardı. Otosan’ın başında otomobili çok seven, bu işe gönül koymuş, Erdoğan Gönül vardı. Erdoğan Bey’in misyonunu takdir etmek gerekir. Projede çalışanlar zor insanlardı. Hepsi de heyecanlıydı. Görev almak yerine herkes kendine görev yaratıyordu. Cumartesi pazar çalışıyorduk. Bu ekip Otasan’a denk düşmüştü. Bu zor adamları Erdoğan Gönül bir arada çalıştırdı.’’

1973 yılında piyasaya çıkan STC 16’nın ilk üretim hızı haftada bir otomobildi. Daha Sonra günde 1 otomobil hızına ulaşıldı. Üç yılda 175 adet STC 16 üretildikten sonra, üretimi durdu.
8
İki kişilik üretilen Anadol STC-16, bir pazarlama kitabına konu olmuştu. Kitapta, kalabalık aile yapısına sahip Türklerin 2 kişilik otomobilleri sevmediği, Otosan’ın bu yüzden projeyi zararla kapattığı yazılmıştı. Otomobilin yaratıcısı Eralp Noyan’a göre ortada bir hata yoktu çünkü zamanın spor otomobil konsepti 2 kişilikti.

Eralp Noyan’ın konuyla ilgili söyledikleri şunlardı; ‘‘Spor otomobil belli bir kültür meselesi. Spor otomobil talebi, otomobille belli bir yakınlaşmanın sonucu ortaya çıkar. O zaman 2 kapılı otomobilin sayısı sınırlıydı. Spor otomobile böyle bir yakınlığı yoktu insanların. Spor otomobil biraz fedakarlık ister. Spor otomobilin raconu vardır.”

Türkiye ve dünya ralli şampiyonalarına en çok katılan otomobillerden birisi olan STC-16’nın, 1973 yılından günümüze kadar 175 örneğinden bir çoğu ne yazık ki önceki senelerde çıkan ÖTV teşvikiyle yok olmuş durumda.


1 HAFTADA ŞASİ
STC 16’nin şasisi, bir Anadol’un şasisi kesilerek 1 haftada ortaya çıkarıldı. 1599 cc’lik Ford motoru kullanıldı. 68 beygir gücündeki, fiber glass kaportalı otomobil, 920 kilo ağırlığındaydı. Eralp Noyan, 200 kilometrelik kadranda, ibreyi 176 kilometrede gördüğünü söyledi. 1973 yılında piyasaya sürülen STC 16’nın ilk üretim hızı haftada bir otomobildi. Sonra günde 1 otomobil hızına ulaşıldı. Üç yılda 176 adet STC 16 üretildikten sonra, imalata son verildi. Halk arasında STC’nin açılımı Süper Türk Canavarı oldu.


#2

Ya tek eleştirim olacak daha doğrusu kafama takılan bir şey…
Araçta yabancı bir mekanik kullanılırsa buna nasıl türk yapımı diyebiliriz ki? :thinking:


#3

amac yerli spor araba ile dünyada söz sahibi olmaktı. ilk aşamanın devamı gelseydi yerli motor için çalışmalar olucaktı.
tasarımı araştırması vb. herşey türk mühendisleri ile yapıldı,sıfırdan motor üretmek zor ve imkansız olunca elde olanla başladılar.
bir motoru sııfırdan üretmek için 10 yıllarca bilgi birikimi gerek ve o bizde hiç olmadı :grinning:


#4

Malesef o deneyim tecrübeye sahip olabilecek mühendis olsa bile ortam ve koşullar elverişsiz…


#5

Mercedes bile c ve e serileri için reno motoru kullanıyor koskoca alman devi neden gidip fransanın çöpüyle uğraşsın? Bazı şaheser sağlam motorlar vardı şuan siz farkında olmasanız bile pek çok ünlü marka düşük fiyatlı serilerinde o motorları kullanıyor buda bizim o zaman motoru dışardan alma olayımıza denk geliyor 0 dan oturup motor yapmak hem masraflı hemde tehlikeli… Buna en güzel örnek sanırım Formula 1 olucak Mclaren takımı Honda motoru kullanıyor Koskoca Mclaren yılların mersedes motorcusu sonra Reno motoruna geçtiler… Kimi takım ferrari motoru kullanıyo bkz; Haas ve ToroRosso bu takımların hepsi kendine motor yapsa olacakları hemen söyleyim Sezonun ilk 5 yarışı hepsi çatur çutur dökülüp motor patlatırdı çünkü dayanıklılığı ömrü vs bilinmiyor… Riskli işler bu motor işleri


#6

Evet doğru riskli , hatta mercedesin focus motoru bile kullandığını duydum ne kadar doğru bilmem …


#7

Ve o Renault motorların çoğu Bursadaki fabrikada üretiliyor.


#8

şu şehir efsanesine noktayı koyma zamanı geldi artık :slightly_smiling_face:

1-mercedes neden renault motoru kullanıyor?
kücük hacimli motor üretmiyor artık vaz geçti. 1.8 motor dışında daha küçük motor yok,bizdeki vergi yükü olmadıgı için verimli ve hacimli motorlara yöneliyor. senin vergi yükün yüzünden niye masraf yapsın? piyasada var olan verimli 1.6 motoru almak varken.
2-hangi modeller ?
mercedes a-gla-cla-c serisi 1.6 motorlu olanlar sadece. bakınız bunlar giriş seviyesi modeller.!!!
a serisinin 2.0 motorlusuda var mercedesin ürettigi motor,vergi ile fiyat cok uçuk kim alır?
mercedes 1.8 motoru kendi üretimidir. (e180 ve c300 cabrio) sahibi olarak.

başka markadan motor alma yeni degil,bmw’nin bagzı 3-5 serilerinde cıtroen motoru var

işin özü senin ülkende vergi yüksek diye kimse sana para ve zaman ayırmaz,işin özü budur bunlar dışında herşey yalan ve hurafedir :slightly_smiling_face:


#9

Bu araç ile ilgili bir yazı da görmek isterim şahsen :slight_smile: :


#10

yazıya ne hacet filimi varken


cipsi alın izleyin :slightly_smiling_face:


#11

Hayatımda izlediğim en güzel filmdi fakat birisinin yazıya dökmesi de hiç fena olmaz bence. Herkes izleme imkanı bulamayabiliyor :slight_smile:


#12

Hakkaten güzel bir filmdi. Hatta Eskişehire gittiğimde bu arabyı görmüştüm. O dönemin şartlarına göre güzel bir araç gibi duruyor. Belki seri üretime geçilseydi çok güzel olurdu ama neyse.


#13

My Summer Car daki Satsuma ya benziyor :smiley: