Suhulet (dünyadaki ilk araba taşıma feribotu)


#1

Suhulet (kolaylık) 1871


1860’lı yıllarda Şirket’i Hayriyye’nin başına, Hüseyin Haki Efendi geldi. Boğazda özellikle araçların taşınmasını kolaylaştıracak bir çözüm üzerine uzun yıllar düşünen yenilikçi yönetici Hüseyin Haki en sonunda bulduğu bir fikri şirketin mimarı Mehmet Usta’ya açtı ve geliştirmesini istedi. İkisinin birlikte 1 yıl boyunca çalışması sonucu; hem ileri hem de geri gidebilen, güvertesi düz, üstünde insan taşımaya uygun alan bulunan, her iki uçta da kapakları olan bir vapur tasarımı ortaya çıktı ve çizilen bu tasarımı İngiltere’deki tersaneye gönderdiler.

İngilizler bu tasarıma hayran kaldı ve şaşkınlıklarını gizleyemedi. Altı düz, safrası olmayan ve boşken su üzerinde oldukça dengesiz kalan bu vapur İngiltere’den Boğaz’a getirildiğinde uzun yolculukta azda olsa batma tehlikesi geçirdi.

yapımı yaklaşık 2 yıl süren, 1871 yılında tamamlanan, 1872 yılında da ’26’ baca numarası verilen dünyanın ilk arabalı vapuruna türkler, kolaylık anlamına gelen, ‘Suhulet’ adını verdii.
özellikleri;
teknesi saçla kaplı 555 gros ton
Uzunluğu 45.7 metre
Genişliği 8.5 metre
Su kesimi 3.1 metre
450 beygir tek silindirli compound buhar makinesi ile saatte 7 mil hız yapabiliyordu.

dünyanın ilk arabalı vapuru olan suhulet, uurtuluş savaşı boyunca ağır top arabaları ve askeri mühimmatları taşıyarak türk ordusuna hizmetetti ve kurtuluş Savaşı’ndan sonra, ‘gazi suhulet’ ünvanını aldı.
89 yıl çalıştıktan sonra 1961yılında emekli oldu.