SimRail - The Railway Simulator [Ana Konu]

İlk etapta 2 tane senaryo olacakmış biri yük treni ile diğeri de yolcu treni ile fakat multiplayer kısmı nasıl olacak bilinmiyor, sadece herkes multiplayer için sabırsızlanmaktan başka bir şey yapamıyor.

2 Beğeni

Cuma günü hazır olalım.

1 Beğeni

Geldi iki gözümün çiçeği :grinning_face_with_smiling_eyes:

5 Beğeni

oyna izlenimlerini aktar ona göre ben de giricem :smiley: videoyu sonra çekeriz

Oyun demo olduğu için 4 kısımdan (Tren Sürme, Dispeçerlik, Multiplayer, Depo) sadece tren sürme açık. Girdiğiniz zaman ilk başta yolcu trenini sürme ile başlıyorsunuz. Tutorial ile başlamama gibi bir hata yapmayın baştan uyarayım çünkü başladığınız yolcu treni bizim gördüklerimizden çok ama çok farklı. Aracın frenleri çok kötü 1km önceden fren atmanız lazım yoksa duramayıp aracı geri çekmeniz gerekiyor. Birde atlamadan geçmeyeyim AI dispeçer var başta telsizi açmanız gerekiyor ve sinyallere yaklaşırken dispeçere haber verip sinyal açtırıyorsunuz (yavaşlarken telsizden butona basmak aşırı kötü bu arada sinyal geçebilirsiniz dikkatli olun). Grafikleri hiç göründüğü gibi değil bu arada biraz kötü gibi geldi bana, özellikle uzaktaki cisimlerin grafikleri. Sinyal geçmemden ötürü ilk senaryoyu bitiremedim bitirdiğim an yük trenini deneyeceğim o daha iyidir umarım.

4 Beğeni

image

Sayın yolcularımız, kemerlerinizi bağlayınız, uzaya çıkıyoruz :grinning_face_with_smiling_eyes:

2 Beğeni

İlk izlenimlerim
Negatif yönleri :

• Optimizasyon ve grafikler açısından şimdilik sınıfta kaldı diyebilirim. Dış kameradayken falan trenin etrafında fareyle hareket ettirirken titreşimli bozulmalar oluyor. Uzaktaki nesnelerde git gel kaybolmalar mevcut. (demoda olduğunu hatırlatalım)
  • Sesler iyileştirilebilir daha iyi olabilir.

Pozitif yönleri :

• Multiplayer çıktığı zaman kesinlikle arkadaşlarla denenecek bir oyun dispatcherla iletişime geçmek onunla konuşmak vs özellikleri gerçekten hoş olmuş.
  • Kabin etkileşimi Train Sim World’ e benziyor idare eder ama daha da geliştirilebilir. Uzunca deneyemedim sadece tutoriali oynadım.
  • Yolcu inme binme animasyonları kötü değil hatta kapılar otomatik kapandığında (kapıları bekleme süresi dolunca biz kapatamıyoruz nedenini anlamadım) geride yolcu kalırsa tren kalkmadan yetişip kapının yanındaki tuşa basarak (bunun animasyonu yoktu sanırsam detaylı bakmadım) kapıyı kendi açıp girebiliyor buda hoşuma gitti.

Tren kullanımı bana basit geldi zaten normal s-bahn dediğimiz tarzda bir yolcu treniyle başlıyoruz bir tutorial ve bir tane de senaryo mevcut. Frene biraz asılmak gerekiyor treni durdurmak için onun dışında tutorial da da gösteriyor sinyal ve güvenlik sistemlerine gerekli aralıklarda cevap vermek gerekiyor onu da bu trende sadece space tuşuyla yapabiliyoruz oyun polonyada (varşova - katoviçe şehirleri arasında) geçtiği için pzb lzb tarzı sistemler burda nasıl çalışıyor bilmiyorum bu demoda da ona dair birşey gösterilmiyor. Gelişirse ve iyileştirmeler yapılırsa Train sim world için gerçek bir rakip olacağını düşünüyorum özellikle uzun kilometrelik rotalarla gelmeye devam ederse (benim için önemli bir özellik)

7 Beğeni

Az önce biraz takıldım bu seviyede bile tren kullanmaya başlayacağını hissettiriyor. DTG de ağlasın dursun. Yazık. Aynı modelleri yapıp yapıp DLC çıkarmak sonsuz bir döngüye sokmaktan başka bir şey değil.

2 Beğeni

The list of fixes and improvements in Prologue:
-added Katowice - Sędziszów route & E186 locomotive
-a lot of performance fixes
-more adjustable quality/performance settings
-fixed distant fog effect (pale colors of the game)
-shiny ballast repaired
-higher quality of TAA anti-aliasing
-improved post-processing effects
-rocking of the rolling stock on bumped tracks and joints
-added brake pads sound
-improved CityGML buildings models and textures
-added ability to get on and walk on the train
-added ability to walk inside the cabin
-green marking of readiness to be stopped at the platform added
-displaying the next two speed limits
-playable Traxx locomotive, complete with a new route part and mission
-clickable on-board computer
-all-new EN96 exterior 3D model
-fixed no collision of character camera with tracks
-vegetation improvements
-animation of EN96 articulation and cables.

Prologue ile yeni sürüm geldi.

Sürüş planımız ve ülkeler arası enerji seçimlerimiz var. Gelişiyor yavaştan gönlümün efendisi :smiley:

2 Beğeni

Simülatöre eklenen aracı ve bazı özellikleri denedim ve birkaç not aldım.

Öncelikle eksilerden başlayayım:
-Optimizasyon hala sıkıntılı.
-Grafikler biraz arcade oyunu andırıyor (bana göre sıkıntı yok fakat günümüz simülasyönları böyle olmamalı)
-TRAXX 185 aracında PZB sistemine ait şalterler LZB diye yazılmış
-Bence simülatörün en büyük hatası, treni durdurmak çok zor. Dinamik fren yok zaten, sürüşe tek etkisi ivmeyi kesmesi geriye zaten 2 fren kalıyor, biri bağımsız fren, diğeri havalı fren. Bağımsız freni hiç denemedim sürüş esnasında fakat havalı fren… ben hava pnömatik sistemin bu kadar yavaş çalışacağını düşünmüyorum, aracı durdurmaya çalışıyorsunuz, biraz frene geçeyim diyorsunuz, dinamik fren çekiyorsunuz, bakıyorsunuz hiçbir etki yok, diyorsunuz havalı fren çekeyim, havalı freni çekiyorsunuz, biraz daha çekiyorsunuz (birde kırmızıya yaklaşıyorsanız acil fren dışında duramıyorsunuz) ve yavaşladınız fakat bu tahliye edilen havanın birde dönüşü oluyor, o sırada kaliperler sıktığı için sizde haliyle frene devam ediyorsunuz, devam ettikçe yavaşlayıp duruyorsunuz, bu sırada dinamik freni sıfır konumuna ve havalı frenide çözme konumuna getiriyorsunuz, tabi o havanın dolması bir süreden sonra can sıkıyor ve sizin tren sürme zevkinizden çok "artık lütfen hız sınırı gelmesin de fren yapmayayım moduna geçmenizi sağlıyor.
-Aracın bilgisayarına dokunup ayar yapabiliyorsunuz fakat dili İngilizce olmadığı için neye bastığınızı bilmiyorsunuz.

Biraz da güzel şeylerden bahsedeyim

-Öncelikle seslerden bahsetmek istiyorum. Normal sürüşünüzde conta vuruntusu sesi duymak, kornadan sonra hava sesini duymak, durmaya yaklaşırken disklerden ses gelmesi, makastan geçerken vurma sesinin gelmesi aşırı hoş olmuş ve sanırım bu konuda rakipsiz olabilirler.
-Fizik konusunda bence yine en iyi simülatör konumundalar ve daha geliştirilebilir.
-Vagon bölmek ile hava borusunu ayırmak ayrı olmuş bence küçük olsa bile hoş detay.
-Tahta travers, beton travers olması yine küçük ama güzel detaylardan.
-Sürüş planımız var güzel özellik fakat ingilizce olmadığı için çözemedim.
-Size cidden sürüş yaptığınızı hisettiriyor simülatör.

Artıları eksileri kendi açımdan değerlendirecek olursam. Ben büyük bir potansiyel görüyorum bu simülatörde TSW’nin bile kat kat önüne geçecek bir potansiyel fakat şuan eksik ki anlayabiliyorum bunu çünkü daha tam hali bile değil fakat bu haliyle bile TSW’ye çok yakın. Fren sorunu dışında bahsettiğim eksikler çok büyük eksikler değil tek güncellemeyle bile çözülebilecek eksikler umarım böyle çalışmaya devam ederler de biz de tren simülatörlerinde rekabet görmeye başlarız artık. Bu arada son olarak bahsetmek istediğim bir şey var dispeçerlik hazır telsiz sesleriyle olacak fakat çok detaylı olacağa benziyor (örn: istasyona girişte bekletip giriş için sizi şu yoldan alacağım denmesi). Bahsettikleri bir özellik yolda ağaç düşmesi ve araba kazaları olmuştu fakat onlara ya denk gelemedim ya da daha eklenmedi, eklendiği zaman bu simülatörü rakipsiz kılabilecek, genel tren simülatörlerinin sıkıcılığı aksine yola konsantre olmamızı sağlayacak -ve umuyorum- bu sayede kornayı artık sadece bir ses duymak için değil de gerçek amacı olan uyarı işareti için kullanacağız.

1 Beğeni

13 Ocak 2023’te çıkacak.

3 Beğeni

Geçen gün playtest için başvurmuştum bugün kabul etmişler. Anlatılacak her şeyi zaten @Efehan anlatmış üzerine daha birşey koyamıyorum.

Zaten TS serisinde sayısız saat tren sürdüm ve oyunun kontrolleri biraz hantal, o yüzden değişik bir tecrübe olduğu için dispeçer olarak oynamak daha çok keyif veriyor şuan bana. Trenleri sürenler gerçek insan olunca onları bekletmemek için yolları hemencecik ayarlamaya çalışıyorum, diğer dispeçerlerle şu tren senin yöne doğru hareket etti, bu treni gördün mü diye konuşuyoruz filan :smiley:. Umarım makul bir fiyattan çıkar da playtest bitince oynamaya devam edebilirim.

4 Beğeni

1 Beğeni

Oyundan elimde 2 tane key var. Daha kendim aktifleştirmedim. Yayın yapsam birisine çekilişle versem tamam da kafa yok o yayını yapacak :confused: sıfırdan yayında oynarım o da bir şey anlamamış oluruz.

2 Beğeni

O zaman o keyi bana hediye edebilirsin abi. :grin:

1 Beğeni