Rc ucak nedir ?

kısaca uçma yetenegine sahip ceşitli boylarda olan ucaktır.
4 tip ve birde giant (aşırı) olarak ayrılır.

1-fpv (kişi gözünden uçma)
Uçak veya helikopterlere üzerine kamera ve görüntü aktarma cihazı yardımı ile LCD ekran yardımı ile havadaki görüntüyü izleyerek uçmaktır. Bu model genellikle pilot olacak kişilerin similatörden sonraki en gerçekçi eğitim uçuşudur.

2-üsten kanatlı (egitim)
Bu modellerde tek motor ile uçuş sağlanmaktadır. RC uçak model hobisine ilk başlayacak kişilere tavsiye edilmektedir. Bundan dolayı Eğitim modeli denir. Kanatları motor hizasının üstünde kaldığı için kontrolü ve özellikle uçuş sonrası indirmeleri daha kolaydır.

3-akrobasi
şov modeli olarak bilinir. Eğitim modelinde olduğu gibi bu modelde de tek motor kullanılır. Tek motor kullanımında ki amaç havada yapılan hareketlerin daha kolay yapılması için tek motor kullanılır. Kanatları motor hizasındadır. Bunun avantajı manevraları ve yaptığı hareketleri kolay bir şekilde yapmasını sağlar.

4-planör
ince çıtalar ile oluşan bir modeldir. Kanat uzunluğu diğer modellere göre çok uzundur. Planör modellerindeki amaç hiç kalkış pistine ihtiyaç dumamasıdır. Kalkışı elinizden atarak sağlayabilen bu model maliyet açısındanda diğer modellerden daha uygundur. Herhangi bir düşme sorunu yaşadığınızda neredeyse sıfır hasar almaktadır.
05
5-giant (aşırı)
bunda sınır senin tutkun +paran (bayagı) bu tamamen tutku ile alakalı oldugu için herşeyi kendin yapman gerekir hazır olan hiçbirşey yoktur.türünün tek örnegi olurlar

motorlar
1-elektirikli = telefon pili gibi şarjlı pillerle 15dk ucan tip
2-nitro metan-ethanol-benzin = bunlar oldukca kokulu ve pistir fakat hızlıdır.
3-jet türbün motoru = bunlar piyasada hazır satılmaz özel istekle ile yapılır ve gercek jet yakıtı ile çalışır.(giant) içindir.

nerden başlamalı?
modele ilgi var ise ve statik modelleri birleştirmek artık kesmiyorsa rc ucaklara gecile bilir.
ucak ucurmak basittir fakat indirmesi işin ustalıgıdr,bu nedenle bilgisayar için yapılmış rc simulatör alınmalı

türk hava kurumu yaz aylarında model ucak kursu veriyor ucretsiz burada hem uygulama hemde pratik ile temeli alabilirsiniz, sertifika veriliyor ayrıca.

bu adımlardan sonra büyük oyuncak magzalarında veya hobi magzalarında kücük ve elektirikli ucak ile talim zamanı =) fiyat 500tl (4-5 ucak illaki kırılır bu aşamada) bunlar dışındaki tüm ucaklar sadece plandır kendin parcayı üretmen gerekir.

bundan sonrası senin istegine ve tutkuna kalmış,ışık takayım dersin şu olsun bu olsun derken zaten radyo kontrolunun ve frekansıda ögrenirsin.

hazır içinde kumandası olan giriş ucakları elekirikli =500tl başlangıç
nitro veya benzinli giriş ucakları (sadece ucak ve sen yapıcaksın) 1.200tl başlangıc
planör ucaklar (sen yapıcaksın) 900tl başlangıç
nitro-metan yakıt 250tl
artık nirvanaya ulaşmak istersen jet türbünü 15.000tl (sadece motor)

eskiden milliyet cocuk ve gazeteler karton maket verirdi onları yaparak bu virusu kaptım,ilk okul 5 sınıfta türk hava kurumu model ucak yaz kursuna giderek temeli attım saglamca.derken diecast koleksiyonu sonrası rc elektirikli araclar,nitro yakıtlı derken yaş aldı gitti imkanlar büyüdü karada gitmek zevk vermedi sıkıldım,hanımıda tamam deyince artık nirvana zamanı deyip giant ucaga ve jet motoruna geçtim :hugs:
jet motoru ve ona yaptıgım modifikasyon

daha sonrasında 5metre kuşum

detaylar ve 3d yazı ile yaptıgım koktip

hedef belli ufaktan boya işi

boya işi beni aşıcagı için profesyonel ellere vermek gerekir

bugüne kadar yapılanlar
1-usa’dan ucagın planını ve lisansını aldım. 5 metre,3metre kanat acıklıgı.
2-japonyadan jet türbün motorunu getırttım,ucak büyük ve agır olucagı için içini acıp hava akışını daralttım,testlerde havayı basması %20 arttı fakat itme güçü konusunda sıkıntıları var,4kg itme kuvveti saglıyor buda 180km/h demek ama içime sinmiyor bakıcaz ilerde
3-planları inceleyip motor kısmının destek noktalarını 3d yazıcıda cıkartıp marangozda ahşap örnekleri alıp montajı yaptım,motor ve gövde tesleri bekliyor hala
4-gövde ana hatları ile hazır ince işler ve detaylarla ugraşıyorum arada,gövde fiber ama deneme uçuşları sonrası karbon fiber düşünüyorum.
5-uçurmak ve jet yakıtı için izinlere başvurdum bekliyorum.
6-iniş takımı ve frenler için görüşmelerde bulunuyorum,1aya sonuca varır.

Uçuş ne zaman uçuş :grin:

adım 1

adım 2

adım 3

adım 4
:stuck_out_tongue_winking_eye:

Uçurmadın mi hala :smiley: izinler vs. Vardı

hava alanı radarında 190km/h ile uçan cisim tespit edilmiştir. :sunglasses:

@AhmetGLC bu başka kuş, 2 türbün motoru ile havayı deldi, tüm alanı inletti.

yüzbaşı volkan versiyon 2. destroyer

Volkan sende 3d printermi var ? kendinmi basiyorsun detaylari.
kolay gelsin

evet zaxe x1 plus mevcut. bir cok parcayı plana göre kendim cıkartıyorum büyük ölceklerde en iyi çözüm.
detay kısmı kendi şahsi insiyatifim. gercekte ne ise ölcekli modelde’de onu görmek istiyorum.

guzel bir cihaza sahipsin. darisi basima :slight_smile:

teşekkürler ama hiç tavsiye etmem,akıl saglıgı acısından hiç yararlı degil :slightly_smiling_face:
detay konusunda benim uyguladıgım yöntem en dogal sonucu veriyor,tavsiye ederim.
spintires rc versiyon

pas ve yıpranmasını istemedin yerleri izalasyon bantı ile kapayıp,ormanda hafif toprak altına bırak 8 ay
arada kontrol et sonuç bu,dogal toz,yıpranma,pas :slightly_smiling_face:

Bende alicam 3D printer ama birkac ay daha sabretmem gerekiyor. ( nasipse okul bu donem bitecek ) ondan sonra rahat olucam, simdilik oldugu kadariyla kendim yapiyorum el emegi. bazilarida magazadan ama bi 3D olsa of diyorum. :slight_smile:

hayırlısı olsun en kısa zamanda bu pis mikroba dalman ümidi ile :slightly_smiling_face:

twin jet türbün motorları ve jet yakıtı deposu, standart halde her bir motor 7 kg itme güçü veriyor.
bu halde 190km/h cıkıyor 200’e gelince yalpalama ve kontrol bloke oluyor,güçe karşı gövde özellikle kanatlar sorun.
bogazı daraltıp uzatıcam,pallerin acısını -3 derece yatırıp hava yarma acasını büyütünce zıvanadan cıkıcak :joy:

İşi bilmeyene (Ben ) Çok komple gelir :smiley:

özel sipariş hava sahama indi bugün, japur jupur.:grinning:

uzunluk 2.metre,pervanesiz.

askerdeyken ne zaman kalkış yapsa veya inse koşar yanına giderdim,kalkış sesine hastayım :yum:
sadece kabuktan ibaret,iniş takımı ve iç aksam harici.
motor konusunda ne yapıcam belirsiz fakat türbün olacagı kesin.

hava ve deniz araclarında denge önemli.en ufak sapmada gercekte oldugu gibi saga veya sola egimli olur.
buda dengesiz ucuş veya dengesiz yüzmeye sebeb olur. bunun önüne geçmek için kücük agırlık kullanırız

akşama dogru geldigini düşünürsek hızım fena degil sanki :grinning:
pallerin rotoru an itibari ile bitti.

orjinal plan = sonrasında modelleme = sonrasında detay

hava binbaşı pilot dostuma yardımları için teşekkürler. :slightly_smiling_face: (burayı sessizce takip ediyor)

yüzbaşı volkan aka destroyer (video birazdan hd. olur)

Aştın kendini volkan abi ^^