Rc model araba nedir?


#1

Model arabalar belirli ölçeklerde imal edilmiş, elektrik ve benzin motorlu seçenekleri olan radyo kontrollü yer araçlarına denir. Asfalt tipi, yarış tipi ve arazi tipi araç modelleri vardır. Konuya hakim olmayan birinin uzaktan kumandalı oyuncak araçlardan ayırt edemeyeceği bu radyo kontrollü araçlar uzaktan kumandalı oyuncaklara karşın kat kat dayanıklı, daha güçlü ve basit olmayan bir yapıya, işleyişe sahiptir.


Uzaktan kumandalı araçların motor+1,5 V pil düzeneğine karşın radyo kontrollü model arabaların motorundan vitesine, yakıt deposundan egzozuna, süspansiyon sistemine kadar gerçek bir aracın küçültülmüş ölçekli haliyle yapılmış olması en büyük farkıdır. Model araçlar RTR (Kullanıma hazır) ve KİT (Toplama halinde) olmak üzere iki çeşitte satılmaktadır. KİT halinde bir model aracı toplamak çok zaman ve sabır isteyeceğinden dolayı özellikle yeni başlayanlar için RTR modeller tercih edilir.

Benzin motorlu model araçlar, elektrik motorlu model araçlara oranla daha güçlü ve daha hızlıdır. Benzin motorlu ortalama güçte bir model arabanın saatteki hızı 60-120 km/h bulmaktadır. Elektrik motorlu model arabaların ise saatteki hızı daha düşüktür.

model arabalar 4 sınıfa ayrılır.


1-gas-onroad model
Bu tip model araçlar yarış tipi olarak bilinen genellikle yarışlarda kullanılan 1/8 – 1/10 ölçeklerinde olan ve saatte ortalama 120-200 km/h hıza ulaşan model araçlardır. Gas-Onroad model arabalarının motorları diğer sınıflara göre üst düzeyde olup ulaştığı maksimum hız ve ayarlarının karmaşık oluşu yüzünden bu işe yeni başlayan modelcilere önerilmeyen model araç tipleridir.
02
2-on-road model
Gerek Kullanış gerekse teknik aksamı yönüyle Gas-Onroad tip model araçlara benzeyen On-Road tipi model araçları Gas-Onroad model araçlarına göre daha güçsüz, genellikle 1/10 ölçeklerinde ve saatteki hızları 60-120 km/h olarak bilinir. On-Road tipi model arabaların engebesi olmayan, düz ve genellikle asfalt alanlarda kullanılması uygundur.

Model araçlarda gerçek araçlar gibi modifiye edilebilir ve On-Road tipi model araçlarda buna dahildir. Bu tip model araçlar motor modifiyesi egzoz sistemi gibi değişikliklerden sonra Gas-Onroad modellerinden de güçlü ve hızlı bir araca dönüştürülebilinir
03
3-off-road model
Off-Road tipi model araçlar genellikle zorlu, engebeli arazi koşulları için tasarlanmış diğer sınıflarda bulunan model arabalara oranla daha az hızlara ulaşabilen şase bakımından farklı olan ve gerek tekerlerin gerekse çekişin araziye uygunluğu ve daha güçlü olduğu görülebilir. Düz yolda model araç kullanmayı sevmeyen daha çok adrenalin arayan modelcilerin çok tercih ettiği Off-Road modellerinin şaseleri alüminyum veya hafif bir madde olan titanyumdan üretilmiştir.


4-buggy model
Model arabalar sınıfında en çok tercih edilen model araçtır. Hafif engebeli arazilerde kullanılan Off-Road tipi model araca benzeyen fakat zorlu arazilerde onun kadar yüksek performanslara ulaşamayan Buggy tipi model arabalar Off-Road tipi model arabalara oranla daha fazla hıza ulaşabilirler.

kısaca anahatları ile budur,bunun benzini,nitrosu,süspansiyonu,özel yapımı,radyo frekansı… var ama onlar yeni başlıyan için cok aşırı seviye olucagı için girmedim.

bu hobi ciddi bütce ister.bu nedenle ülkemizde buggy araclar (elektirik motorlu ve basit) ile başlanması gerekir.
fiyatları 350tl’den başlar ve kutudan hazır cıkar.

kit modeller bu işin bir tık üstüdür azda olsa türkiyede meraklısı vardır,elektronik ve motor bilgisi gerektirir,bu modeller türkiyede genelde kamyon üstüne yogunlaşmıştır. tamiyanın mercedes,man,volvosu gibi
bunlar lisanslı ürün olup 4000 haraketli parcayı birleştirmenizi,boyamanızı bekler =))
bakınız vites kutusu

rc lisanslı kit kamyonlar 2000tl ile alına bilir türkiyede,(sadece kamyon)
lisanslı kit kamyonların aksesuarları özel yapımlara göre daha kolay bulunur ve tak calıştır gibidir