IVAO'da Nasıl Uçulur? [Sanal Havacılık]

Merhaba Dostlar IVAO uçmadan önce sizlere IVAO açılımını ve ne olduğunu söylemek istiyorum
IVAO “International Virtual Aviation Organisation” kısaca yazılmış halidir. (Uluslararası Sanal Havacılık Organizasyonu)
tüm bileşenleriyle gerçeğe en yakın şekilde bilgisayar ortamında simule etmeye çalışan hizmetlerinin bedelsiz olduğu bir topluluktur. Türkiye’nin de bir parçası olduğu bu organizasyon bilgisayar ortaminda verdiği derslerle kullanıcılara sanal pilot ve hava trafik kontrolörü rütbeleri verir. Bu sanal öğrenciler ilgili programları kullanarak pilot veya hava trafik kontrol görevlisi olabilirler. Mart 2008 yılında yapılan rekor denemesinde dünya çapında 2000 den fazla sanal pilot ve sanal hava trafik kontrolörü aynı anda IVAO ağına bağlanarak on-line olmuşlardır. IVAO’nun ana yönetiminin yanı sıra, ülkeler bazında da alt yapılanma ile üyelerine daha etkin hizmet sunmaktadır. Her ülkenin bir yönetim kadrosu bulunmakta ve bu kadro o ülkeye kayıtlı üyelerin IVAO ile iletişimini sağlamaktadır. == IVAO’nun Türkiye Bölümüne kayıtlı Sanal Havayolu Şirketleri == THYVA

FSIX veya FSX kullanarak sanal ortamda dünyayı gezebileceğiniz mükemmel bir ortam. Bu organizasyonda geçtiğiniz yerlerde sanal olmayan ATC lerle birebir TeamSpeak ile irtibat kuruyorsunuz, bu harika birşey. Geçenlerde LTBA da 35R pist başına giderken YAA üzerindeki bir arkadaş sanal kalp krizi geçiren bir hastası için acil iniş müsaadesi istiyordu ATC den, koptum valla! ATC de gayet ciddi, beni bekletti ve ona öncelik tanıdı, yalnız sorguladı “Hastamı var yoksa motor arızasımı?” Herhalde sanal alemde bununda bir gerekliliği var onu bilmiyorum şimdilik.

Ivao ya anasayfada sol bantta Join IVAO yazan yerden kayıt olabilirsiniz, daha sonra e-mailinize gelen mesajdan hesabınızı aktif edeceksiniz daha sonra size Member ID, IVAN password, WebSite password gelecek. Member ID kullanıcı adınız gibi birşey Ivan password Fs den IVAO ortamına girmeniz için gereken şifre WebSite password ise Ivaonun sitesine girmek için kullanacağınız şifre.

Fs de ivao da uçmak için Ivap, TeamSpeak kullanılıyor daha başka programlarda var ama bana bunlar yetiyor şimdilik. Uçmak için ve ATC olmak için programlar var hangisini isterseniz bu adresten indirebilirsiniz http://www.ivao.aero/softdev/ Kayıt olurken pilot olarakmı yoksa ATC olarakmı? diye soruyor, ikisinide seçin ne olur ne olmaz. ATC de lazım memlekete. Team speak… anlatmaya gerek yok geçiyorum. Ha! TS de ayar yapmaya gerek yok onu söyleyeyim. Fs de uçarken Ivap üzerinde Unicom (Genel herkesin görüşebildiği istasyon) sağ tık yapacaksınız varsa ATC ler alt alta sıralanır bağlanmak istediğinize sol tıkladığınızda TeamSpeak otomatik bağlanıyor. tam şeytan işi. Gerekli muhtevayı indirirken FS9 mu? FS10 mu? dikkat edin.

İlk olarak Ivap ta kullanıcı adınızın ( Çağrı kodunuzun ) sonuna “T” eki ilave ederek uçacaksınız ( “THY 123T” gibi mesela ) nedeni ATC sizin öğrenci pilot olduğunuzu bu şekilde anlıyormuş sormasına gerek kalmıyor ve hakikaten yardımcı oluyorlar.
İkinci olarak ATC ile muhaberatı iyi bir pilot olana kadar Türkiye üzerinde uçmanızı Türkiye division önemle rica ediyor. Sizde öyle yapın. Türkiyede IVAO ortamında uçan bir çok sanal filo var birine girip eğitim alabilirsiniz tabii kimseyi bulabilirseniz bu konuda sanal filolar maalesef yetersiz bugün yazıyorsun haftaya cevap geliyor, gelmediğide oluyor.

****Peki IVOA’Da Nasıl Konuşulur

Bu konuşma Örnek Bir Konuşmadır Kalkacağınız Konuma göre kendinizce çümle ve ögeleri ayarlarsınız
Türkiye içi ingilizce konuşmaya gerek duyulmaz genelde bu sadece yurt dişi uçuşlar için geçerlidir.
Örnek konuşma

***** Good day Juanda Tower. THY1923 with you. Request IFR clearence to Changi Airport information Charlie onboard (İyi günler Juanda Kule. THY1923 sizinle. Changi Havalimanı’na Charlie bilgisi dahilinde IFR uçuş izni istiyoruz).

Bu noktadan sonra kule, sizin uçuş planınızı inceler. Herhangi bir hata veya eksiklik bulursa söyler ve düzelttirir. Her şey tamam ise aşağı yukarı size vereceği cevap şu olur:

***** Good day THY1923. Information Charlie is correct. Cleared to Changi Airport via SID xxx. Initially climb xxxx feet and your squawk code ise xxxx (İyi günler THY1923. Charlie bilgisi doğru. Changi Havalimanı’na buradan xxx SID ile ayrılacaksınız. Öncelikli tırmanma seviyeniz xxxx feet ve muhaberat kodunuz xxxx olacak).

Meydanla ilgili SID bilgim olmadığından xxx olarak verdim. Yine öncelikli tırmanma seviyesi ve muhaberat kodu ise kontrolör tarafından atanır. Bundan sonra sizden istenen şey kontrolörün size söylediğini geri okumaktır (anlayıp anlamadığınızı kontrol için).

***** Cleared to Changi Airport via SID xxx. Initially climb xxxx feet and my squawk is xxxx THY1923 (Changi Havalimanı’na xxx SID ile ayrılacağım. Öncelikli tırmanma seviyem xxxx feet ve muhaberat kodum xxxx THY1923).

Geri okumanız doğru ise size kontrolör tarafından şu talimat verilir:

***** THY1923. Readback is correct. Push and start approved. Call for taxi when ready (THY1923. Geri okumanız doğru. Geri itme ve motor başlatma serbest. Taksi için hazır olduğunuzda haber veriniz).

Her zamanki gibi yine geri okuma yapmanız gerekli:

***** Push and start approved. Will call for taxi when ready THY1923 (Geri itme ve motor çalıştırma serbest. Taksi için hazır olduğumda haber vereceğim THY1923).

Geri itmeyi yaptınız ve motoru çalıştırdınız. Taksi için hazırsınız:

***** Juanda Tower. THY1923 ready for taxi holding point runway 10 (Juanda Kule. THY1923, 10 numaralı pistin bekleme noktasına taksi için hazırdır).

10 numaralı pisti nereden bildik? Kırmızıyla işaretlediğim ATIS bilgisinde, aktif pist olarak 10 numaralı pist yazıyor. Şayet birden fazla aktif pist varsa ya kontrolör size bu noktada gideceğiniz pisti söyler ya da SID bilgilerinden zaten hangi pist olduğunu anlayabilirsiniz (güncel kart ve airac elzem olur bu durumda).

***** THY1923, Juanda Tower. Taxi to holding point runway 10 via taxiway A. Call at holding point runway 10. QNH 1005. (THY1923, Juanda Kule. 10 numaralı pistin bekleme noktasına A taksi yolu ile taksi serbest. 10 numaralı pistin bekleme noktasında ikaz ediniz. QNH 1005).

Yine geri okuyoruz:

***** Taxi to holding point runway 10 via taxiway A. Will call at holding point runway 10 THY1923 (10 numaralı pistin bekleme noktasına A taksi yoluyla taksi serbest. 10 numaralı pistin bekleme noktasında ikaz edeceğim, THY1923).

Taksiyi yaptınız, bekleme noktasındasınız. Atıyorum, sizden önce kalkmış bir trafik var ya da yeni inmiş bir tane, kule, sizi piste alır ve bekletir (herhangi bir trafik yoksa direkt kalkış komutu verir):

***** THY1923. Line up runway 10 and wait (THY1923, 10 numaralı piste giriniz ve bekleyiniz).

Piste girerken Strobe ışığını açıyoruz. Transporderi Charlie moduna alıyoruz (ki bizim pistte olduğmuz anlaşılsın). Sonra da geri okuyoruz (aynı anda yapabilirsiniz tüm bunları).

***** Line up and wait runway 10 THY1923 (Piste girip bekliyoruz, THY1923).

Trafik müsait ve kalkış izniniz geldi. Aşağı yukarı yapılan çağrı şöyle:

***** THY1923. Last wind 150/6. Cleared for take off runway 10 (THY1923, son rüzgar 150 dereceden 6 knots. 10 numaralı pistten kalkış izni verilmiştir).

Haliyle yine geri okuyoruz ve bu esnada iniş ışıklarımızı (landing lights) açıyoruz:

***** Wind copied. Cleared for take off runway 10 THY1923 (Rüzgar bilgisi alındı. 10 numaralı pistten kalkış serbest, THY1923).

Tabi sadece bu konuşmalardan ibaret değil bir çok prosüdür bulunmakta bir sonraki makalelerde elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışırım tüm havacılığa gönül vermiş insanlara başarılar diliyorum

Umarım Edindiğim ve sizlerle paylaşmak istediğim bilgiler hoşunuza girmiştir.!

8 Beğeni

Selam, verdiğin bilgiler çok güzel teşekkürler. Peki bu sanal ortam üzerinde ATC olmak için nasıl bir yol izlenmeli? Neler yapmalıyız? Bol doküman okuyacağız okey ama öğrenemediklerimizi, anlamadıklarımızı ve merak ettiklerimizi kime nereye soracağız? Bu konular hakkında da bilgin verebilir misin?

1 Beğeni

Bilgilendirme için teşekkür ederim. Her ne kadar benim simulator buna uygun olmasada :roll_eyes:

1 Beğeni

İvao ve Türkiye divizyonunun sitesinde gerekli dökümanlar bulunmakta benim tavsiyem havacılık fizyolojisini iyi bilmeniz ve ivac programınına hakim olmalısınız hocam

Prepar, xplane 11, fsx, fsx 2004 de bile uyumlu hocam

Havacılık fizyolojisine hakim olmak, usüllere hakim olmak, meydanlara hakim olmak. Çok şey öğrenmek hep okumak lazım :smiley: uzun sürecek ama olacağız bir gün bakalım :man_shrugging:t4:

1 Beğeni

PC linux olunca iki secenek kaliyor benim icin Xplane 11 ve bilinmeyen simulatorum flightgear. Xplanede 5fps gecmiyor ve cok pahali oyle olunca flightgear kullaniyorum. Son zamanlarda bir grup kisi vatsimi flightgeara uyumlu yapan birseyle urasiyor. Olursa guzel olur. Birde hocam prepar nasil aliniyor? Fiyati nasi? Xplanede 5fps aliyosam onda ne alirim?

@bicisim bence o kadar zor degil. Sadece biraz urasman lazim. Istersen en fazla 1 haftada hakim olabiliyorsun tabii vaktin varsa :man_shrugging:

1 Beğeni

Prepar biraz daha agir simulasyon sistemi düşük olupta xplane 11 de fazla fps alan var prepar da fazla fps alanda var deneyerek görmeniz gerekebilir sistem özelliklerinize baktiğimda fsx için daha uygun gibi hocam Windows a geçmenizi tavsiye ederım

1 Beğeni

Bilgisayar’da önemli şeyler var bayağı resim felan. Bende çok şey yüklediğim için tehlike oluşturuyor onlar için. Linuxda kafam rahat. Yakın zamanda geçmeyi düşünmüyorum windows’a. Bilgilendirme için teşekkür ederim. zaten prepar alsam ne olacak abartarak söyleyim 15fps artı gelse diyelim yine 20 fps yani yapacak birşey yok. şimdilik benim simulatore devam.

Abiler ben uçakları çok seviyorum kamyon ve otobüsten de daha çok seviyorum aslında ama hiç uçak simülasyonu oynamadım bende Intel HD Graphics 4000 var Core I3 2012 işlemcim de var hangi uçak simülasyonunu oynayabilirim?

Benim kullandıgımı kullanabilirsin. FLightgear’da uçuyorum ben. Normal simulasyonlardan grafik olarak daha kötü ve açık kaynak kodlu bir simulasyon. FPS’in çok yüksek olmaz. yani 30 bile bekleme. ama yinede x-plane gibi simulatorlerden daha fazla fps alacağını garanti ederim.

https://home.flightgear.org/

10dan fazla developer var ama oyun biraz dağınık. yani herkes bir yerden bir uçak modeli yapıyor. kokpiti olmayanından tut x-plane’dekine çok yakın uçaklar var. eğer daha fazla bilgi istiyorsan discorddan bana ulaşabilirsin

200BasanTofas#0068

1 Beğeni

Sağol abi çok teşekkür ediyorum deneyeceğim :+1:

1 Beğeni

rica ederim uzun zamandır aktif değildim iyi uçuşlar dilerim

1 Beğeni