Hobby & RC Model Araç Projeleri - Ana Konu

Serhan abi. Oralar soğuk. Dikkat et kendine.

2 Beğeni

eyvallah sagolasin.

1 Beğeni

Evimizin yeni uyesi geldi :slight_smile:

5 Beğeni

hayırlı olsun fiyat performans bakımından en iyi rc tank ayrıca aksesuar yönünden zengin,ses efektleri başarılı :slightly_smiling_face:

bende metal versiyonu vardı üstüne cıkıp geziyordum :joy:

5 Beğeni

buda benden olsun son durum bilgileri ;
arabayı degiştim onun işleri yaşam derken şuan pek birşey yapamadım,yazlık evde duruyor.

• dış yüzey ana detay calışmasında sona geliyorum (tüm cizgiler,kanallar…)
  • torpedo fırlatma kapakları bitti sayılır. (su içinde kapaklar acılıp atış yapacak) /fotoda gösterdim.
  • torpedo tipi için araştırma yapıyorum toplamda 22 torpedo olacak.
  • paslandırma olayı için örnek metaller şuan testte (su içinde ve toprak içinde)
  • 300 metre derinlikte jiroskop ve tüm işlevsel parcalar dayanım testinden başarılı oldu.

sorunlar ve cözüm bekleyen konular :slight_smile:

• jet türbün motorları hala sorun, motor devir yönünden oldukca iyi fakat oksijen sıkıntısı.

1- benzinli motor ?
2- nitro metan yakıt ?

bu ikisi arasında kararsızım şuan ucu acık bir konu.

• 2 motor,yönlendirme,haraketli parcaların kontrolü,yön,torpedoların işlevleri derken radyo frekansları cok fazla bu nedenle hangi frekans ve kumanda sorusu hala muallak.
  • gövde 78kg,tüm ekipman ile 130kg. torpedo ilk başta düşünmüyordum onuda ekleyince agırlık 145kg bu ne demek? 22 x 2 ayrı motor ve parca demek. mühendisligim burada tıkandı :stuck_out_tongue_winking_eye:
  • 300 metre sonrası frekans kaybı hala cözüm bekliyor,gercek gemi frekansı için telsiz aldım kullanmak için lisans kursuna gitmem gerekiyor.
  • derinde iken kamera ile telefondan izleme testi fiyasko.(100 metrede sinyal kayıp)
  • ve onlarcası… :triumph::triumph::triumph:

ilgi var nerden başlamayı ögrendin geliştirdin kendini ya sonra?

modelcilikte 2 ana kısım vardır

1- hazır kit alır yaparsın gecersin (genelde en büyük 1/18 araba, 1/1000 gemi,ucak boyları olur)(boyalı veya boyasız secim senin.
2-gercekte ne ise onu modellersin. (boyut sınırı senin beyninle paranla orantılı)

• ikinci kısım modelcilik giriş.

1- orjinal plan bulmak (boyutu büyütmek veya kücültmek için sayısız matematik hesabı ve mühendislik)
2- yaygın planlar (sadece kabuk) popüler ucak veya diger taşıtlar için başlangıc fiyatı 5.000$
3-yapılmamış araclar için kendin araştırıp tasarlıyacaksın. (10.000$)
4- plan buldun kagıda baktın durdun sonra ? ahşap iskelet hazırlaman gerek (gene matematik ve mühendislik)
5-istekelt bitti dış? genelde fiber kullanılır bunu üretecek biryer bulman gerek (dogru oto sanayiye)
6-motor mekanik boyuta göre kullanılan malzemeye göre araştırarak bulman gerek bilgin yoksa.

ortalama rc araç giriş seviyesi (hazır kit)

• pilli olanlar 250. euro araba,kamyon 700. euro (ses,korna,far,sinyal,hava körükleri sesleri gibi aksesurlar 60-130 euro arası)

• benzinli arabalar 900. euro başlangıc

• gemi veya ucak (pilli) 500. euro başlangıç

• ileri düzey özel yapımlar başlangıc 3.000$

benim yaptıgım model master class denilen detayın detayı ve sonsuz büyüklükte ucu acık klasman.(jet ucagı yapımımla aynı) tüm birleşenleri elle kendim yapıyorum bilgi birikimi olunca boyut ister istemez saçma sapan noktalara gidiyor. işin mali boyutu cok ciddi rakamlarda (bir tek jet türbün motoru gümrük dahil fiyatı 17.bin tl)

kimse sormadı niye 500 metre :slightly_smiling_face:

• havada hız rekoru bir cok kez kırıldı (400 geçtiler)
  • kara hız rekoru gene bircok kez kırıldı (390 üstüne cıktılar)
  • kimse resmi olarak yapmadı derin acık deniz dalışı. (denizaltı özel ilgi alanım buda birleşince bingo)

yaşım ilerliyor artık, beyinde kaldırmıyor, zaman degerli bu nedenle modelcilikte 20 yılımı şahsi ilgi alanımla sonlandırıcam.(hep yapmak istedim ama uzak durdum,finali zirve ile yapmak istedim) son verirken guinness rekorlar kitabına girip bu şekilde taçlandırmayı düşünüyorum.:slightly_smiling_face:

5 Beğeni

Bu kadar bilgi ve emege kucuk bir cevap olacak ama Abi hayretler icinde izliyorum seni umarım o rekoru kırarsın :slight_smile:

3 Beğeni

bende hayretler içinde diyorum ne yapıyorum ülenn diye :stuck_out_tongue_winking_eye:teşekkürler
ulusal bir kanalda rekor denemem canlı yayınlanıcak cipsleri kolaları hazırlayın :slightly_smiling_face:

üzüldügüm tek nokta bilgilerimi aktarmak istiyorum fakat ülkemden ses yokken rusyada üniversitede ders için cagrılıyorum,ulusal kanalda 6 kez yayına cıktım,yaptıgım ucak ve şu anki projem devlet müzesi tarafından alınmak isteniyor.

kalın düşünce duvarları altında genc beyinlere yazık oluyor.

3 Beğeni

abi burası türkiye iyinin hakkı verilmez aksine gömülür onun için beyin göçüyor ya burdan bizden bir halt olmaz bundan dolayı abi kanalı söyle çıkacagı zaman büyük bir gururla izlerim :smiley:

3 Beğeni

@anon28546784 reyis epeydir takip ediyorum, motorları değiştirmek yerine neden oksijen sorununa bi çözüm bulmuyoruz? Yapamaz mıyız, yani son çare değiştirmek mi?

1 Beğeni

beni takip ediyorsan hay haline :stuck_out_tongue_winking_eye:

sevdim teknik konuda soru sormanı.:slightly_smiling_face:

• jet türbün motoru sürekli yogun havaya ihtiyac duyar yapısı geregi,hava gelmezse kesilirse bogulur.
    (jet ucaklarda kullanılan motorun aynısı)
  • denizin içinde ve altında kapalı kısıtlı bir mekanda jet türbün motorunu calıştırıcak hava basıncı kısıtlı.
  • 2 jet türbünü motoru 2 bar hava emmesi gerekir calışması için.
  • denizaltı içinde sadece 0.5 bar hava basacak oksiyen var.
  • cözüm mümkün ama çok sacma şekilde,(iceriye boru ile hava basmak) bu hem işin dogasına aykırı hemde su altında basıncı dengelerken iç aksamı patlatma riski taşıyor.
  • cözüm basit ama beyin arada tıkanıyor :slightly_smiling_face:

cözüm : elektirik motoru.

• ısı sorunu oluşucak bunu pilleri balast tanklara koyarak cözüyoruz. (piller su içinde sürekli) (nükler santral calışma prensibi)
  • agırlık sorun olacak ama daha o işe girişmedim (uzun uzun hesap kitap)
  • güc için 4 ana motor,yön ve diger haraketli parcalar içinde 4 motora ihtiyac var.
1 Beğeni

Şimdi benim aklıma gelen ilk çözüm şu oldu, eğer içerde yer müsait ise ortalama yarım saat yetecek ve motorlara daimi olarak 2 bar hava verebilecek kapasitede bir oksijen deposu koysak,

• ikinci çözüm ise su içindeki oksijeni 0,5 bar’dan 2 bara yükseltecek yani oksijeni ayrıştıracak bir sistem yapılabilir mi? yani bir nevi su içinde çalışacak kompresör oluyor bu galiba.
1 Beğeni

1- cözüm yolun

1 bar = 14.50326 psi, yani yarım saatlik bir oksijen deposunun boyutu tır deposuna eş deger.

• ek agırlık
  • tüm planı baştan yapmak (boyutu büyütme & tüm mekanikler sil baştan)
  • daha çok motor veya büyük motor
  • en önemlisi basınç (iç dış basınc farkı dengesi riski)

2- cözüm yolun
(0.5 bar denizaltının içindeki hava miktarı,acık deniz degil)

sudan oksijen üretmek mümkün (nano teknoloji & askeri teknoloji) ama verimsiz ve cok büyük aletler (buzdolabı kadar)

jet türbün motoru içten yanmalı motorlar gibi degil. birleşenleri uzay teknolojisi ve oksijene dayalı.

akışkan mekaniginde amaç güç degil alt devirdeki ivme.bu nedenle sabit enerjiye ihtiyaç var. (benzin motorları gibi devir aralıgı uzun ve dalgalı güç imkansız)

sonuç = elektirik motoru :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

bu yıl cıkacak kamyonlar

(fotolar sadece örnek üretim,renkler acıklanmadı)
bunlar metal ve büyük statik modeller. (kapılar,ön kafa acılıyor,süspansiyon var,…)
ets oynayan masasının üstünde sevdigi kamyonu görmek isteyenler için güzel bir secenek.
fiyat şuan satılan mercedes actros (siyah,gri,beyaz,bordo,mavi)baz alırsak 1.300-1.700 satıcısına göre
boyut için örnek ;

detay;

almakla bitmez kişiselleştirme ; (tüm parcalar lisanslı gercek ürünler)

dorse secenegi cok ve hepsi lisanslı metal modeller ayrıca fonksiyonel (ama nereye koyacan önce onu düşün :stuck_out_tongue_winking_eye:

dorseler 150 euro yurtdışından getiricen + kargo ücreti

7 Beğeni

Anladım abi o zaman yapıcak tek şey elektrik motoru :clock9:

acayip işler vol. 1651646

5 Beğeni

iphone x suya sokarsan olacagı bu :rofl: (agır cekim video + zoom)

3 Beğeni

birsey hisimla gokyuzune dogru firladi ama tam kestiremedim.

2 Beğeni

kendileri balistik füze olma cabası içinde :rofl:

3 Beğeni

bir an sesli guldum.ofiste yanimdaki sari kizda ne oldu diyo :slight_smile: gelde anlat :slight_smile:

3 Beğeni

fotografları göster sonrada video sonrada sana verecegi cevap manyakmı bu? demedi deme :rofl:

daha ilk deneme olmasına ragmen fena degil sanki.
üstündeki ivme ölcere göre 250m yüksege cıktı.
navigasyon ışıklarım şekil önümden cekil. dikkatinizi cekerim öhömm öhömm :sunglasses:

1 Beğeni