Hard disk sorunu?

Arkadaşlar ben sıfir 1tb’lik hard disk almıstım ama daha 1 yıllık iken elektrik kesintisi sebebiyle hard disk’de bir problem olustu steamdan oyun indiriyorken disk hatası vermeye başladı sürekli, bende baktım böyle olmayacak garantisi devam ediyoken göndereyim dedim gönderdim. (Bakın diski gonderirken 1000mb gözüküyordu hatasi dısınsa ciddi bir sorunu yoktu) 20 gün geçtikten sonra diskim elime ulaştı paket üstünede; “Yaptığımız testler sonucunda hiç bir sorun görülmemistir” ibaresi bulunuyordu sonra bende sevindim felan ama diski taktığımda ne goreyim içi (0MB şeklinde) boş gözüküyor disk yönetimine girdiğimde ise diski başlat tuşuna basınca hata veriyor? Çalişan diske ne yaptılarda bu hale düştü cidden merak ediyorum cözümü varmıdir bunun? Garanti ile uğraşırsam yine 1 aydan aşağıya gelmez geri

aygıt yönetiminden sürücü sorunu olabilir kaldırıp pcye reset at tekrar kursun veya kablolarında arıza vardır SATA kablosunu veya portunu değiştirmeyi deneyebilirsin

1 Beğeni

Daha agresif şekilde depolama sürücüsü arayan yazılımlar vardı, eğer kablolarda sorun yoksa öyle programlar ile format atmayı da deneyebilirsin.

1 Beğeni

low level format tool görüyor mu bir denesene

1 Beğeni

-Kargoda darbe aldıysa;

• Okuma kafası kırılmış olabilir.
  • Ya da diskin bozulmasına yol açacak başka bir hasar oluşmuştur.

-Geçmiş olsun.
:pray:

1 Beğeni

@VADER Baktımda görünmüyor :confused:

@Gencocan Kablolarda arıza olsa bence hiç görmez diye düşünüyorum çünkü aygıtı algılıyor ama bilinmeyen olarak gözüküyor

@Kolas Herhangi birinin ismini biliyorsanız söyleyebilir misiniz acaba lütfen.

@ugurekc Darbe göremedim gayet iyi paketlemişti :confused: galiba bozdular tamir etcez diye :smiley:

Geçen benim on senelik HDD gitmişti sata ve güç kablosunu takınca pc Windows yükleme ekranında kalıyordu ilk önce Windows zarar gördü diye düşündüm ama sorun hdd de çıktı format usb takınca o bile açılmıyordu (Not:Windows zaten SSD kurulu)
Maalesef hdd ler aşırı hassas parçalar olabiliyorlar, artık en iyisi bana göre ssd, her konuda gerek windows ve artık oyunlar da bile bana göre fark yaratabiliyor gerek açılış süreleri gerek oyun içi geçişlerde.

1 Beğeni

bilinmeyen aygıt denmesi genellikle kablo kaynaklı oluyor oksitlenme vs çıkabiliyor, başka pcye bağlamayıda deneyebilirsin yazılan testleri yapmadan öğrenmen zor, elektrik arızası yaşamış olsa fiziki hasar almış olsa motoru dönmez veya tıkırtı sesleri verir

1 Beğeni

3 gün nereyse elimden geleni yaptım ama bir türlü çözemedim iş yüzünden rafa kaldırdım belki bir ara tekrar garantiye yollarım diye ama bugün nasıl olduysa 300gblik eski diski takıp söktüm ve yerine 1tb`lik diskimi taktım çalıştı şuan kullanabiliyorum umarım nazar değmez ve yine bir sıkıntıyla karşılaşmam :confused: yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Eğer kullandığınız kablo aynı kablo ise şu ihtimaller var demektir;

• Kabloda bir temassızlık var. (Kablonun iç kısmında kopma olmuş olabilir.)
  • HDD’in soketlerinde (kabloları taktığın yerler) bir temassızlık var. (Leğimler atmış olabilir.)
1 Beğeni