Güncel Ulaşım / Türkiye'nin Ticari Ulaşım Araçları ile İlgili Haber ve Fotoğraf Arşivi

Herkese Merhaba Arkadaşlar.Beni ve bizi bilenler,tanıyanlar elbet forumda mevcuttur.İsmim Sercan Oktay.Türkiye’nin Ticari Ulaşım Araçları ile ilgili Haber ve Fotoğraf Arşivi sitesi Güncel Ulaşım’ın sahiplerindenim.Küçüklü yaşlardan başlayan,resmen damarlarımıza aşılanmış sevdamızı ben ve birkaç arkadaşımla beraber yıllardır,tamamen kendi imkanlarımız ile kimseden bir menfaat gözetmeksizin ağırlıklı olarak karayolu yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar olmak üzere fotoğraf ve bilgi odaklı paylaşımlar yapıyoruz.Fotoğraf çekmeyi sevmemiz,ticari araçlara olan ilgimizle birleşince 10 yılı aşkın süre önce kurduğumuz,ilgili sektörlerde de bilinen ve tanınan bir oluşum haline geldik.Daha öncelerde ise başka platformlarda yine bilgi ve fotoğraf çekip paylaşan kişilerdik.10 yılı aşkın süredir ise kendi sitemiz altında bu işi yürütüyoruz.Amacımız ve hedeflerimiz doğrultusunda ana temamız tamamen sorumluluk,ahlak,bilinç,ciddiyet ve istikrar ile yıllardır olduğu gibi gücümüz yettiğince içinde bulunduğumuz platformda kendimizi geliştirerek ve yenileyerek sürekli emek odaklı paylaşımlar yapmak ve bunu daima sürdürmektir.Bunu da yaparken yukarıda da bahsettiğimiz gibi ağırlıklı olarak ülkemiz karayolu yük ve yolcu taşımacılığı sektöründe yer alan insanlara geçmişten geleceğe dönük bir anı ve hatıra bırakmak ve bu konuda referans adres olmaktır.Bizim dışımızda bizleri taklit ederek,bizden sonra kurulan site ve oluşumlar oldu,ancak biz her zaman emeği odak noktamızda tuttuğumuzdan ötürü kendi alanımızda tek olarak devam ediyoruz.Bu konuda mütevazı olamıyoruz.Çünkü oturduğumuz yerden hali hazırda elimize gelen bilgiyi ve fotoğrafı kopyala yapıştır yapmak bizim işimiz değil ve olmadı da.Kendimiz öğrenmediğimiz,edinmediğimiz bir bilgiyi,kendimiz çekmediğimiz görmediğimiz bir aracı kesinlikle paylaşmak bizim prensibimizde ve litaratürümüzde yok.Olmadı-olmayacaktır da.Malum ülke şartları gereği ülkemizde fotoğraf çekmek her ne kadar zor bir durum olsa da,karşılaştığımız ve atlattığımız bir çok zorluk bize güç kattı ve yolumuzda sadece aştığımız bir engel olarak kaldı.Bundan sonrada aynı şekilde olacaktır.Ülkemizde fotoğraf makinesiyle gezen bir insanın diğer insanlar gözünde basın veya ajan statüsünde görülmesi ve bu gözle bakan insanları tedirgin ettiği bir toplumda,yani fotoğraf makinesine korkarak,çekinerek veya anlamsızca bakan kişiler olduğundan bu işi ülkemizde düzenli olarak yapmak hakikaten zorluklar barındırıyor.Ancak bu konuda malesef gelişemeyen bir ülke olduğumuz da aşikardır.Hatta yıllar içinde fotoğraf konusunda ileri değil,maalesef geriye gittik.Ben bunda birazda gerekli,gereksiz her şeyin ve her durumun çekilip sosyal medya da paylaşılmasını ana sebeplerden biri olarak görüyorum.Malesef sosyal medyanın fayda-zarar dengesinden bir örneklemedir bu da.

Sözün özü;bizim gibi,bizler gibi hayatının büyük bir kısmını bu sevda uğruna adamış,bu işe gönül vermiş,bu işi anlaması veya anlamaması değil,gönülden seven ve meraklısı olan ilgili kişilere çekmiş olduğumuz bazı fotoğrafları ben ve arkadaşım bu başlık altında sizlere sunacağız.Daha fazlasına erişmek için ise sitemizi ziyaret ve takip edebilirsiniz. :wink:

Site Adresimiz: www.guncelulasim.com
Sosyal Medya Hesaplarımız: www.facebook.com/guncelulasim / www.instagram.com/guncelulasim
İletişim Adresimiz: guncelulasim@gmail.com

5 Likes

69 AG 439 - Lüks Bayburt Seyahat / Mercedes-Benz Travego 15 SHD

3 Likes

22 AAK 342 - Trakya Birlik / Ford F-Max

4 Likes

@SuperLegend saha senin… :smiley:

2 Likes

Konu sadece Güncel Ulaşım editörlerine ait olacak o yüzden eğer başkaları da böyle fotoğraflar paylaşmak istiyorsa başka bir konu açabilirler.

5 Likes

81 EZ 181 - Semih Lojistik / Daf XF 105.460

4 Likes

Havaist / H-048 / 34 BUB 492 / Mercedes-Benz Travego 15 SHD

5 Likes

34 SM 3164 - Burkan Uluslararası Nakliyat / Scania R450 Streamline

Araç 2018 model olup 2018 Mart ayı gibi Burkan Uluslararası Nakliyat filosuna sayılarını tam bilmesemde en az 6-8 arası bir katılım gerçekleştirmişlerdir.Sayıları daha da fazla olabilir ama verdiğim rakamın altında değildir. :wink:

3 Likes

Severek takip edeceğim bir konu oluşumu için teşekkür etmekle beraber fotoğrafların üzerindeki imzanızın fotoğrafların ahengini bozduğu düşüncesindeyim. Sadece imzanız için arka şablonu koyu olacak şekilde imza boyutunda bir PNG hazırlayıp fotoların daha köşe yerlerine uygularsanız çok daha güzel gözükeceğinden eminim. Naçizane tavsiyemdir. Tekrar teşekkürler.

Öncelikle güzel temenniniz ve yorumunuz için teşekkür ederim.Bunun sebebini aslında biz yıllardır bir çok kez dile getirdik.Çokça kez açıkladık.Sİmulasyonpark için ise bir farklılık olsun,gerçeği olmasa oyunu olmaz dediğimiz Euro Truck Simulator 2 için,gerçek araçları çekicileride göstermek adına bu bölümü oluşturduk.Yoksa bizler küçük yaşlarımızdan beridir zaten bu işi yapıyoruz.ETS2’nin de bizim ve bizler gibiler için oyundan çok öte birşey olduğunu da daha önce bir kaç mesajımda ifade ettim.Sitemizde de imza ile alakalı sebebimiz ayrıntılı olarak yer alıyor.Biz bu işi yaparken birilerinden bir maddi,manevi bir destek alarak değil,tamamen kendi imkanlarımızla o küçük yaşlarımızda olan o sevginin,sevdanın şuanki boyutuyla gerçekleştiriyoruz.Hayatımızın büyük bir kısmını adamışlığımızda doğrudur.Soranlara,ilk tanıştığımız insanlara hep söylerim bu bizim hobimiz,nasıl birisi müzik dinliyor hoşnut oluyorsa,bizim içinde aynı şey geçerli.Biz severek bu işi yapıyor,arkamızda da o araç ile ilgili kişiye de bir anı hatıra bırakmış oluyoruz.Yani anlaşılacağı üzere oyundan bir fotoğraf çekip,atmakla eş değer değil bu.Ama gel gelelim sizin karda,kışta,sıcakta,soğukta uğraşıp çekip paylaştığınız fotoğraf,sizden habersiz,imzası silinmiş bir şekilde kaynak belirtilmeden paylaşılıyor.Bu kimin hoşuna gider?Ortada herşeyden önce bir emek söz konusu.En basiti oyuna yapılan bir modu,o modu yapmayan birinin alıp sanki kendi yapmış gibi paylaşması etik bir durum mudur ? İnanın o kadar gözü dönmüşler varki şu imzayı kaldırmak için ne taklalar atıyorlar,uğraşıyorlar.Devir teknoloji devri.Çok meraklısı olan alır bir fotoğraf makinesi,veya cebindeki telefonla çeker.Bizim emek sarfedip,büyük uğraş verip hiç bir gelir elde etmeden çekmiş olduğumuz fotoğrafı kimsenin izinsiz,kaynak belirtmeden ve üzerinde oynayarak bir yerlerde paylaşmaya hakkı yok.Bu konuda hassasız,tespit ettiğimiz olursa da gereğini yapıyoruz.Emek hırsızlığı yapanlara da hakkımız hiç bir zaman helal değil.Emek ucuz bir şey değil.Yapılanlar midemizi bulandırıyor,canımızı sıkıyor ama bu konuda görüşümüz ve tutumumuz her zaman nettir.Bu konunun şuan genel temasının Simulasyonpark ile bir ilgisi yok.Malumunuz ülkemizde interneti ele geçirmiş küçük yaşlı çoluk çocuklar ve ucuza yatan,hazıra konan emek hırsızlığı ile alakalı bir durum tamamen.Bende istemem o imzayı oraya atmak evet görüntüyü bozuyor,ama malesef yapacak birşey bırakmıyorlar. :frowning:

2 Likes

Anlaşıldı ki ben biraz kolaya kaçıp sizin bu imza olayınız hakkında bahsettiğiniz açıklamaları okumadan yazıp bir nevi üşengeçlik etmişim :slight_smile: (ilk posttaki yazınızı okudum mesajdan önce ama özellikle imza için ayrı bir açıklama göremediğim için yazdım) Sizi her iki konudada en iyi anlayanlardanım emin olabilirsiniz, şöyle iki örnek vereyim ; bundan yaklaşık 27-28 sene önce ben ilkokulun son dönemlerindeki çağımda yine rutin bir köy yolculuğumuzda arabayla Bolu Dağında mola vermek için Varan tesislerinde durmuştuk. Herkes (araba full çakılı 6 kişi) arabadan inip tesise doğru yönelirken ben tam ters istikamete yola doğru yöneldim. İstemsizce sanki bir refleks gibi yola yöneldiğimi hatırlıyorum hatta babam yıllar sonra anlattığında “uykulusun diye yanlış gidiyorsun sandık” deyip beni tesise götürmek için yanıma geldiğinde benim ona vermiş olduğum “siz gidin, ben tırları izleyeceğim” cevabını hala gülerek anlatır. Üniversitede derste muhasebe anlatılırdı ben Starliner in karakalemini çiziyordum o zamanlar ilk servislerini atıyorlardı, hemde her hattı zihnimde kayıtlıydı ve ordan çiziyordum fenada olmamıştı. :slight_smile: büyüklerimin onca hayallerine rağmen ben o kadar kaptırmıştımki kendimi tırlara, hayatımda mutlaka bir yer etmeliydiler o kafaylada iş arayınca tır garajından başka biryer olmadı işyerim ve 12 senedir hala aynı yerdeyim. Bu işin sonu otobiyografiye gidiyor :sweat_smile: umarım benimde bu işe olan aşkımı anlatabilmişimdir. Diğer ikinci örnekte yeri geliyor sabah 4 lere 5 lere kadar skin çalışmaları yapıyorum ve birkaç gün sonra başka başka mod sayfalarında görünce insan biraz garip hissetmiyor değil fakat benim bu konudaki görüşüm eğer internet gibi herkese açık bir yayın yapılıyorsa bunun kopyalanmasını veya bir nevi çalınmasını gözardı edebilecek kadar riske ister istemez girmiş oluyoruz hepimiz. Hani buna sürekli sinir stres yapıp önlemler almaya çalışmak sadece kendimizi yormak olacak görüşündeyim. Beni yanlış anlamanızı asla istemem gerçekten yakından takip edeceğim bir konu ve sıkıntınızda gayet iyi anlıyorum ama belki görünürlüğünü kısmak bile bir fikir olabilir bilemiyorum dediğim gibi amacım akla birşey getirmek değil sadece destek olabilmek. Yazının uzunluğundan dolayı herkesten özür dilerim ve her türlü kararınıza saygı duyacağımı bilmenizi isteyip,başarılar dilerim :raised_hand:

2 Likes

https://twitter.com/Depophotos

depophotos gibi de yapılabilir

2 Likes

Söylediğim gibi buraya konuyu açarken yazmadık ama,bizi sıkı takip edenler saydam imzanın neden olduğunu iyi bilirler.Bunun Simülasyonpark ve üyeleri ile bir alakası yok.Tamamen yazdığım sebepler.Haklısınız,internet ortamında paylaşım yapmak riskler barındırıyor.Ama insanların da en azından bir kaynak belirtmesi ve aldığını üzerinde oynamadan paylaşması da çok zor olmasa gerek.Biz kimse alıp paylaşmasın tarafında değiliz.Paylaşılsın,ama emek unutulmasın.Bugün ben söylediğiniz gibi Bolu’dan sizin gittiğiniz günden bir fotoğraf görmek isterim.Gördüğüm zaman ise kaydederim,kayda değer bir şey ise bilgisayarıma.Ben başkasının bir fotoğrafını alıp paylaşmam ama o emeğin kime ait olduğunu bilmek isterim.Bazen çok eskilerden paylaşımlar görüyorum.Benim küçüklü yaşlarda görüpte çekemediğim bir araç veya bir an ise çok mutlu oluyor ve onu çekip paylaşana inanın duacı oluyorum.Şimdilerde eskiye göre fotoğraf çekmek kolay,hele eskilerde.Eskilerden fotoğraf görmek çok daha zor ve görüldüğü zaman bir o kadarda anlamlı oluyor.Mesela bizde başladığımız zaman bu işe bugünde eskiyecek dedik.2006-2007 yılında çekmiş olduğum araçlar şuanda genel olarak yok mesela veya o yıllardaki gibi yaygın kullanımda değiller.Görüşünüze saygı duyuyorum.Ayrıca hikayenize de saygı duyuyorum.Temennileriniz içinde teşekkür ediyorum. :wink: Ayrıca her çektiğimizi burada paylaşamayacağız belki ama,sitemizde gerek karayolu yük taşımacılığı araçları için,gerek şehirlerarası ve turizm otobüsleri için,gerek ise şehiriçi otobüs ve minibüsler için marka-marka,model-model konu başlıklarımız mevcuttur.Ayrıca bunun yanında ilgili sektörlerin,bilhassa şehirlerarası otobüsler,turizm otobüsleri ve şehiriçi otobüsler ile ilgili bilgi ve haberlerde yer almaktadır.Tekrar teşekkürlerimle…

2 Likes

Depoohotos gibi yapmamız,orjinal halini koymamızla eşdeğer bizim gözümüzde.Çünkü emek hırsızları için o saydamlığı yok etmek çok basit iş.Bizim şuanki imzamızı yok edenler için o çocuk oyuncağı olsa gerek. :frowning:

1 Like

33 EHN 88 - Bedrettin Noyan Trans Uluslararası Taşımacılık / Volvo FH IV 460

4 Likes

35 PK 668 - Pamukkale Turizm / Man Lion’s Coach

3 Likes

17 AB 176 - Çanakkale Truva Turizm / Mercedes-Benz Yeni Tourismo 16 RHD 2+1

3 Likes

(GE) BA-001-XA / Mercedes-Benz Actros 1848

4 Likes

34 HZ 9569 - Orkun Group / Ford Cargo 1846T E5

3 Likes

Güzel çekimler @22sercan. Çok kaliteli çekimler. Benim de çektiğim 3-4 araç fotosu var. İstersen sana resimlerini atabilirim :slight_smile: