Futbol Gündemi ⚽

cicaldao nun golleri ile ilk yarı sonucu
Galatasaray :2 : 0 : Marsilya

1 Beğeni

Gene Avrupa’da Galatasaray, belki bugünden sonra da Fenerbahçe icraat yapmış oldu. Bence önümüzdeki sezondan itibaren Avrupa’da 0 çeken kulüplerin UEFA gelirlerine TFF el koymalı. Bir önceki sezon ligde gerek şampiyon olmak için, gerekse Avrupa’ya gidebilmek için kıyasıya mücadele edip Avrupa’da süzgeç oluyor bir çok kulüp. Özellikle en çok şampiyonlar ligine gidip 20 küsür milyon euro gelire konmak için gidiliyor ve sportif başarı umurlarında olmuyor. Tek amaç yine 1. devre Avrupa’dan elenip, 2. devrede lige odaklanarak şampiyon olup bu kısır döngüyü sürdürmek oluyor. Avrupa’da 0 çeken veya ilk elemede elenen takımlara bir yaptırım olmalı.
Özellikle son 5 yılda Avrupa Ligi Ziraat Türkiye Kupası gibi değer görmeye başlamıştı bazı Türk kulüpleri tarafından. Süper Lig maçlarına ideal 11 ile çıkıp Avrupa’da rotasyon yapan takımlar vardı, şimdi bunun sonuçlarını acı acı çekiyoruz. Muhtemelen seneye Şampiyonlar Liginde Türk takımı olmayacak.

1 Beğeni

Aslan avrupada kükremeye devam ediyor
Galatasaray lider çıktığı maçta rakibi Marsilya yı 4-2 mağlup ederek liderliğini sürdürdü

@Burak39 Kısmen katılmakla beraber, Avrupa’da başarısızlığın tek sebebinin Türkiye ligine odaklanmak amaçlı olduğuna çok inanmıyorum. Bence asıl faktör aradaki seviye farkı, bunu zaten diğer Avrupa liglerinden maç izleyenler anlıyordur.
Adamların futbola bakışıyla bizim takımların bakışı çok farklı, aradaki profesyonellik, meslek ahlâkı, futbolcuların yaşam şekilleri vs. bu kadar farklı olunca karşı karşıya geldiğinde sonuç hep hüsran oluyor. Uzun yıllar da maalesef böyle sürecek.

1 Beğeni

Bugün Sheriff diye bir takım Real Madrid, Inter ve Shakhtar’ın olduğu grupta 5 maçta 6 puan alıyorsa bizim kulüplerin bir mazeret hakkı yok bence. Atam boşuna dememiş “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim” diye. Sorun zaten bizim Türk sporcularda, gelen yabancıları da 2-3 haftada kendilerine benzetiyorlar. Soyut bir bakış açısı gibi görünse de tamamen böyle, ilk bi kaç hafta her türlü itme, kakma, tekmeye rağmen kalkıp oynayan adamlar kısa süre içinde kıvama geliyor. Bu su götürmez bir gerçek. Uğur Meleke spor yazarı ve şu an yayıncı kuruluşta yorumcu. Adam daha 2018de " Artık mert oyun hareketi başlamalı" diye bir yazı kaleme almış. Bugüne kadar defalarca Bein Manşet’te bunu yine dile getirdi. Federasyonun bir halt yiyeceği de yok bu konuda. Ama Kulüpler Birliğinin bu konuda bi aksiyon alması mümkün. Herkes hakemlerden şikayetçi ama herkes sadece kendi tenceresinde pişen yemeğin derdinde. Bi futbolcu yalandan kendini yere attığında 10larca farklı açıdan kameralarla bunu tespit etmek mümkün. Bunların bariz olanlarını kulüpler birliğinin oluşturduğu tarafsız topluluk o hafta kamuoyuna teşhir ederse ve kulübü gerek görüp yaptırım uygularsa sahada daha çok futbol izleyebiliriz.
Bu yazdıklarım karmaşık geliyor olabilir ama herkesin ortak aklıyla daha basit ve uygulanabilir yöntemler de ortaya çıkabilir.

1 Beğeni

@Burak39 Gayet doğru ve açık yazdıkların, bahsettiğim farklılık örneklerinde “ahlak” başlığının altına bu anlattığın çok güzel bir örnektir. Kulüpler birliğinden de benim hiç umudum yok, bugün sözde karar almış abiler “hakem hakkında birdaha konuşmayacaklarmış” :smiley: Yani bu söylediğini artık 10 yaşındaki çocuğa bile inandıramazlar. Köklü değişimler acı çekmeden, bedel ödemeden olmaz maalesef. Bizim iklimde herkes bana birşey olmasında gerisi ne halt yerse yesin kafasında olduğu için ilerlememiz futbolda da mümkün değil.

2 Beğeni

Benim de ümidim yok ama yönetici oldukları kulüplerin iyiliğini istiyorlarsa bir şey yapmaları lazım.
Ümidim yok çünkü hemen hemen hepsi 50-100 yıllık kulüplerin arkasına saklanıp popülizm yapıyorlar. Biri havaalanında ağzına megafon dayıyor, biri başkanı olduğu kulübünün teknik direktörüne tapıyor, yenildiği maçtan sonra bence gayet de iyi yöneten hakeme sallıyor. Diğeri de Türkiye Cumhuriyeti’nin sayılı hortumcularından biri olduğu hemen hemen herkes tarafından bilinen adamın akrabası. Şimdilik aklıma gelen bunlar ama inan bunlardaki vizyon yerleri süpürüyor.

2 Beğeni

Türkiye’nin Play-Off’taki rakibi Portekiz oldu.
Eğer yenerse Türkiye’nin sonraki rakibi İtalya- Kuzey Makedonya maçının galibi olacak.
:smiley:
Bizdeki şans anca bu kadar olur zaten

3 Beğeni

zaten futbolda ne zaman iyi şeyler yapsak sıcak top soğuk top olayları yüzünden şansımız gülmez. mesela bjk grup lideri çıktı o kadar rakipten bayern geldi :rofl:

2 Beğeni

Bayağı gaza gelmişti ama Beşiktaş camiası. İstanbul’da yensek belki deplasmanda berabere kalabiliriz diyenler vardı :smiley:

galiba portekizde oynayacaz bi de yok valla bunlar ayarlı abi. lobisi yüksek olan ülkelere denk geliyoz hep ya biz.

valla ben bile inanmıştım on kişi kalmasak bir de vagner love atsaydı farklı şeyler olabilirdi. çünkü o takım baya iyiydi lyonu falan eliyoduk nerdeyse.

Yapacak hiçbir şey yok. Hiddink zamanında da Hırvatistan ile eşleşmiştik.

Kim gelse işimiz zordu zaten, ama dünya kupasına gitmeden dünya kupası grubu geldi :smiley: yemin ederim dünya kupasına gitsek bundan kolay grup gelir

Sergen hoca devam etmek istemiyordu bunu biliyordum da bu kadar beklemiyordum. Kimsenin beğenmediği Samet Aybaba en kötü 3 sırada tutardı takımı.

1 Beğeni

geçen sene bu adam şampiyon yaptı şimdi ne oldu?

1 Beğeni

Kafa olarak bitirmişti hala da öyle. Her şeye şans işi diyor halbuki çalışmadıkları çok bariz. Sporting maçında adamlar liglerinde attığı gollerin benzerini atıp bizi yendiler. Takımdaki gençlere hiç güvenmiyor orada kaybetti bizi zaten.

Yönetim de en az hoca kadar sorumlu çünkü yıldız transferlere o kadar para dökmek yerine defansa sağlam 1-2 adam alabilirlerdi eldekilerle olmayacağı önceki sezondan belliydi. Her başkan öncekini aratıyor akıllı adam kalmamış bizde hala şampiyon olacağız diye açıklama yapıyor ya sabır.

1 Beğeni

Kezman’a bunu yapan hayat bize ne yapmaz…

4 Beğeni

ya filozof ya da rıza çalınbay gelir

1 Beğeni

rıza kesin gelir bence ama başkan şenol hocayı görmek ister bence.

2 Beğeni