ETS 2 Onal Map Turkiye [Ana Konu]

Harita çıkmadı. Bence biraz daha zamana ihtiyacı var. Orayı burayı düzelteyeim derken bir şeyler değişiyordur. :smiley:

2 Beğeni

2 Beğeni

2 Beğeni

Teşekkürler @M.ON4L

8 Beğeni

V2 De bakmam lazım
V1.0 Yayınlandı :smiley:

<3 Ne demek kardeşim benim

1 Beğeni

Yok kral daha fazla linç yemeye dayanamayarak paylaştım :smiley:

1 Beğeni

<3 Desteklerin İçin Teşekkür Ederim Reis

1 Beğeni

Hadi hayırlı olsun umarım daha fazla geliştirirsin
@HasanOfke Video bekliyoruz :relaxed:

2 Beğeni

hadi bakalım konuyu hazırlıyorum ondan sonra da video çekelim kaç gündür oynamıyoruz şaka maka bunu bekledim :smiley: yeni bişey lazımdı
ellerine sağlık devamı gelmeli

5 Beğeni

Çok Teşekkürler Kral İyiki Varsın <3 :smiley:

Vışşşşş! :heart_eyes: :star_struck:
Yarın seferlere başlıyoruz.

4 Beğeni

Bulgaristan’dan başlayarak gitmek lazım tekrar teşekkürler :slight_smile:

Mükemmel olmuş dostum eline sağlık. Devamını bekliyoruz

Merhabalar! :raised_hand_with_fingers_splayed:

@M.ON4L , Türkiye Haritası Konsept Çalışmaları başlığındaki esprili mesajınızda ‘harita geliştireyim de aklın başına gelsin’ demişsiniz.

Haritanızı indirdim ve inceledim. Ancak aklım başımdan gitti diyebilirim. :scream:

Çalışmanızla ilgili öneri, yorum ve eleştirilerimizin önemli olduğunu, YouTube kanalınızda belirtmişsiniz. O zaman olumlu-olumsuz eleştirilerimi yapayım.

:arrow_right: Öncelikle bu platformda, geliştirilecek Türkiye Haritası Modunun nitelikli ve kullanışlı olması için sahip olması gereken bazı temel özellikleri kendimce açıklamıştım. (Burada görebilirsiniz) Haritanızın ana harita ve DLCler ile bütünleşik yapıda olması, oyunun kendi ölçeğine -elinizden geldikçe- sadık kalması ve Marmara’dan başlamak suretiyle etap-etap geliştirilecek olması takdir ettiğim yönleri oldu.

:arrow_right: SCS’nin modculara fırsat olarak sunduğu Map Editörün kullanımı -arayüzü basit görünse de- detaylara inince ve kapsamlı bir işe girişince çok sabır gerektiriyor. Bir de tek başına bir yükün altına girmek işi daha da zorlaştırıyor. Böyle bir işe girme cesaretinizi de alkışlıyorum. :wave:

:arrow_right: Fakat birazdan örneklerle açıklayacağım içerikle ilgili gözüme çarpan noktalar maalesef bende hayal kırıklığına yol açtı. Bilmemek mi yoksa önemsememek mi bu sonucu doğurdu sebebini bilmiyorum.

:arrow_right: Projeniz için henüz yeni bir modelleme yapmadığınızı biliyorum. SCS’nin sağladığı imkânlar neticesinde haritayı oluşturuyorsunuz. Dolayısıyla Road to the Black Sea ile gelen Türkiye assetleri ve levhalarının kullanılabilir oluşu benim beklentilerimi belirliyordu. Çünkü çalışmanızda birebir yansıtabileceğiniz tek unsur yönlendirme levhalarıydı. Fakat haritayı incelediğimde neredeyse hiç doğru bir levhaya rastlayamadım. Levhaları küçük detay olarak değerlendiremeyiz diye düşünüyorum. Yeni bir model eklemediğinize göre haritanın gerçekliğini hissettirecek tek unsur bu. Bu da yanlış olduğunda harita ütopikleşiyor. Şimdi görseller üzerinden örnek verelim.

:arrow_right: İstanbul’da Üçüncü Köprü yolundan devam ettirmişsiniz haritayı. Tamam.

:arrow_right: 0.7 Nolu Çevre yolundan Ankara’ya devam ediyoruz. Sonra köprüsüz bir şekilde Anadolu Yakasına geliyoruz. (Köprü bence büyük eksiklik. Ölçek nedeniyle mazur görelim hadi.)

:arrow_right: Karşımızda böyle bir kavşak var. Levhadan anladığımız girdiğimiz otoyol kendiliğinden devlet yolu olmuş. (Çünkü levha mavi. Yeşil değil.) Ve D101 D202 gibi Türkiye’de olmayan nolu yollara çıkıyor bu kavşak ilginç bir şekilde. (Hadi bu da gözden kaçmış olsun.) Ankara yönüne dönüyoruz.

:arrow_right: Levhasız bir kavşaktan köprünün üstüne çıkıyoruz. Bu çıktığımız yol 0.2 Nolu İstanbul-Ankara otoyolu olması gerekir. Devam ediyoruz.

:arrow_right: Yeni levhamız da çok ilginç. Otoyolda gittiğimizi zannediyorduk ama meğer şehir içi yolundaymışız. (Çünkü beyaz renkte) -Ankara kayboldu bu arada-

:arrow_right: Devam ederken yolda gişelere geliyoruz. Çamlıca gişeleri burası. Şehir içi yolumuz otoyola döndü tekrardan.

:arrow_right: Ve Osmangazi köprüsü yol ayrımına geldik. Gerçekte olan ve harita modunda olan. Aradaki 7 farkı bulunuz.!

:arrow_right: Evet çalışmanızın bir kısmına burada yer verdim. Geri kalanda maalesef farklı değil. Hiç olmayan levhalar var gibi yerleştirilmiş. Ya rengi ya da numaralandırması yanlış olanlar var.
Google Maps’ten birebir levhaları görme imkanı varken böyle bir durumla karşılaşmak şaşırtıcı oldu benim için. Haritanın tek birebir yansıtılabilecek özelliği, haritanın tümünde eksik veya yanlış yer alıyor.
Evet. Haritadaki eksiklikler,hatalar düzeltilebilir. Eğer bunları eksiklik olarak değerlendiriyor, haritanın gerçekliğini artırmak istiyorsanız neredeyse tüm levhaların elden geçmesi gerekiyor.
Ben nicelikten değil nitelikten yanayım.

Çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum.

Ek: Karayolları Genel Müdürlüğünün sitesinde Trafik işaretleri el kitabının 185-187.sayfalarında levhalarla ilgili bilgi ve şema yer alıyor. Dilerseniz buradan bakabilirsiniz.

21 Beğeni

Harika gözüküyor gerçekten, ama ne yazık ki dışarıdayım. Eve gider gitmez deneyeceğim. Bekledin bekledin tam ben gidince çıkardın @M.ON4L :smiley:

1 Beğeni
7 Beğeni

Arkadaşlar sözünü verdiğim gibi yaptığım haritayı beta olarak paylaşıyorum…
Umarım hepiniz zevkle oynarsınız.
Harita için detaylar aşağıdaki videonun açıklama kısmında bulunmaktadır. :slight_smile:

MAP BASE DOSYASI:Pubiza
MAP DEF DOSYASI:Pubiza

16 Beğeni

Eline emeğine sağlık :+1:

2 Beğeni

Eline sağlık,hadi hayırlı olsun ilk sürüm…

2 Beğeni