Ekranoplan - hazar denizi canavarı


#1

Ekranoplan
2

Rusların ekranoplan olarak adlandırdığı bir tür gemi-hovercraft-uçak melezi bir araçtır. Yüzeye yakın olan kanatları sayesinde fazladan bir kaldırma kuvveti oluşur. Aracın deniz ile arasındaki mesafenin azalarak sürtünme kayıpları en aza inmesi hedeflenmiştir. Ancak en büyük problem büyük dalgalar ve belirsiz hava koşulları olmuştur.

Bu nedenle deniz seviyesinden en fazla 3 metre yükseklikte gidebilecek şekilde tasarlanmıştır. Aynı zamanda 5 metrelik dalga koşuluna kadar kalkış, ve iniş yapabilmektedir.

Bu uçaklar Sovyet Birliği tarafından geliştirilmiş olup yüksek hızlı askeri taşımacılık için Hazar Denizi ve Karadeniz kıyılarında görevlendirilmesi amaçlanmıştı. Ayrıca çok ilginç bir husus, bu uçak 73,8 metre uzunluğu ile şimdiye kadar yapılmış en büyük yapılardan biridir.

Teoride, çok hızlı bir şekilde (650 Km/h) tank, erzak ve mürettebat ile seyir yapabilme özelliğine sahiptir.


ilk uçuş 16 Ekim 1966
Uzunluk: 92.00 m
Kanat açıklığı: 37.60 m
Kuyruk sabitleyici genişliği: 37 m
Yükseklik: 21.80 m
Kanat alanı: 662.50 m 2
Boş ağırlık: 240,000 kg
Maksimum kalkış ağırlığı: 544,000 kg
Motor: 10 × Dobrynin VD-7 turbojet, her biri 127.53 kn


a2

kod adı KM (Kaspian Monster) (Korabl Maket, Rus - Корабль- м акет Deneysel El Sanatları) olan bu cok gizli askeri silahın tarihcesi,


amerikan casus uyduları üzerinde km yazan cok büyük ve garip ucak fotografı cekmesi ile ortaya cıktı.
cıa buna hazar denizi canavarı adını verdi. bu canavar deniz aracı olarak kayıtlıdır ve 1965 yılı itibari ile en büyük en agır insan yapımı makineydi.


GEV (ground effect vehicle) – Zemin etkisi olarak bilinen kanatlar ve yüzey arasındaki (ki bu genellikle deniz yüzeyidir) aerodinamik etkileşim, aracın deniz seviyesine yakın uçuşlarda yüksek hızlarda seyir yapabilmesini sağlar.

1980 yılına kadar Hazar Denizinde 15 yıldır test edildi.1980 yılında insan hatası bir kazaya karıştı ve cok agır ve büyük oldugu için bırakıldı.bu canavar günümüze kadar gelmeye başardıbu canavarı mikrosoftun uçuş simulatöründe göre bilirsiniz,delüx sürümde ise özel görevleri vardır.

ticari kullanım için yapılan ve şuan rusya deniz müzesinde bulanan araç ( 15tl giriş ücreti vardı)#2

Oyunu da bu pek ses getirmedi ama olsun


#3

birde 24tl :point_down: 2tl olsa bile almayın. sadece adını kullandıkları amaçsız bir yapım :face_vomiting:


#4

aynen ben oyunu oynadim cok kotu bir yapim olmus